Joga. Ogólnopolski portal o jodze
logo joga-joga.pl

Sirsasana. Warsztat w Suchej Beskidzkiej z Lois Steinberg, 26-28.11. 2009 r

Jak pracować w sirsasanie na linie. Korzyści medyczne wykonywania sirsasany. Prezentuje Kamila Berny.Tłumaczy Anna Gładysz.

Lois Steinberg.

Jej pierwszy kontakt z jogą to lata 70-te, kiedy to zobaczyła w telewizji program: "Lilias, yoga i Ty" prowadzony przez Lilias Folan. Do swoich ćwiczeń włączyła asany. Kiedy kilka lat później zetknęła się z książką B.K.S Iyengara "Światło jogi" była pod jej ogromnym wrażeniem. Pewnego dnia, podczas joggingu ujrzała kobietę ćwiczącą jogę. Zapytała, kto ją uczy, gdyż chciałaby wzbogacić swoja praktykę. Okazało się, że nauczycielem spotkanej kobiety był uczeń B.K.S Iyengara, autora podziwianej książki. Zaczęła ćwiczyć jogę według podręcznika. Jednocześnie podjęła pracę jako specjalista zdrowia psychicznego wśród dzieci niezrównoważonych emocjonalnie. Pierwszy raz pojechała do Instytutu w 1982 r, gdzie zaczęła asystować na klasach medycznych. Sam Guruji korygował jej nauczanie.

Po powrocie do Urbana Champaign (Illinois) uczyła i kontynuowała swoją karierę akademicką. W 1992 uzyskała tytuł doktora. Po roku wycofała się z pracy na uczelni poświęcając się całkowicie nauczaniu jogi. W 1998 r., Guruji przyznał Lois certyfikat nauczyciela zaawansowanego (advanced certificate ) i zgodził się na użycie swojego nazwiska przy nazwie założonej przez nią szkoły Iyengar Yoga Institute w Champaign-Urbana (Illinois).

W latach 1998 -2002 Lois była Przewodniczącą Medical Research w Amerykańskim Stowarzyszeniu Jogi Iyengara., członkiem Komitetu Certyfikacji.

Jest autorką wielu artykułów i podręczników do praktyki jogi, w tym książki "Geeta's Guide to a Woman's Yoga Practice" zawierającej szczegółowe instrukcje dotyczące wykonywania pozycji, używania pomocy jak i informacje o korzyściach wypływających z praktyki danej pozycji. Książka zawiera ponad 850 zdjęć.

Od kilku lat przyjeżdża do Polski na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara.