5 pozycji jogi, które sprawdzą się podczas gdy czekasz......
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

5 pozycji jogi, które sprawdzą się podczas gdy czekasz......

czwartek, 29 grudnia 2016

Izabela Gorączko

Zebrałam 5 ćwiczeń, które są osiągalne właściwie dla każdego, oraz które mogą być wykonane podczas siedzenia na krześle. Skupiają się one na obszarach, którym zazwyczaj nie poświęcamy tyle uwagi ile potrzebują i pomagają zwalczać codzienne przeciążenia.

Nie wiem jak ty, ale ja nie jestem wielką fanką siedzenia i czekania. Kiedy tylko jestem zmuszona siedzieć i czekać na coś, na przykład na swoją kolejkę do lekarza, łapię się na tym, że sięgam po telefon i przeglądam Facebook’a, Instagram’a albo sprawdzam inne informacje- nawet jeśli wiem, że ma to negatywny wpływ na moją postawę. W rzeczywistości ostatnie badania opublikowane w Surgical Technology International pokazują, że smsowanie można zaliczyć do czynności, które mogą wywierać około 22,5 kg nacisku na kręgosłup człowieka! Uważam ponadto, że wszystko co robimy na swoich telefonach trzymając je naprzeciwko siebie i opuszczając głowy w ich stronę, może powodować ten sam problem. Dlatego tak świetnym pomysłem jest znalezienie innego zajęcia (najlepiej zdrowe i użyteczne), które zajmie nam czas podczas czekania.

Oczywiście mam na myśli jogę!

Niedawno złapałam się na tym, że czekając na zajęcia jogi z moją grupą, trzymałam w ręce telefon i pochylona nad nim przeglądałam najświeższe informacje. Poczułam się nieco obolała i instynktownie zaczęłam wykonywać okrężne ruchy głową w celu zrelaksowania karku. Wtedy trafiło do mnie: Dlaczego nie wykorzystać tego czasu na krótką praktykę jogi? Ostatecznie czekanie może być przecież stresujące, a joga zwalcza stres. Mogę odpocząć, rozciągnąć się i pooddychać kiedy czekam.

Zebrałam 5 ćwiczeń, które są osiągalne właściwie dla każdego, oraz które mogą być wykonane podczas siedzenia na krześle. Skupiają się one na obszarach, którym zazwyczaj nie poświęcamy tyle uwagi ile potrzebują i pomagają zwalczać codzienne przeciążenia.

1. Rozciąganie karku.

Z wyprostowanej siedzącej pozycji, przybliż podbródek do klatki piersiowej i przytrzymaj go przez kilka oddechów. Postaw koniuszki palców prawej dłoni na stole lub krześle obok siebie i wyprostuj prawą rękę. Delikatnie przetocz lewe ucho w kierunku lewego ramienia. Powinieneś poczuć przyjemne rozciąganie w mięśniach szyi po prawej stronie. Możesz przesuwać rękę bliżej i dalej od siebie, do przodu lub do tyłu, a podbródek oddalać lub przybliżać do lewego ramienia, aby poczuć rozciąganie w innych miejscach, bardziej lub mniej intensywne. Kiedy będziesz gotowy, żeby wykonać ćwiczenie na drugą stronę przybliż podbródek powrotem do klatki piersiowej i podnieś głowę. Kiedy wykonasz ćwiczenie na obie strony, powoli i zachowując kontrolę unieś podbródek do góry, i kiedy poczujesz rozciąganie z przodu szyi zatrzymaj się. Zostań tak kilka oddechów, po czym wróć do pozycji wyjściowej.

Korzyści:

Ten typ rozciągania pomaga zapobiegać bólom głowy spowodowanych przez napięte mięśnie szyi i głowy. Pomoże też poczuć się bardziej komfortowo siedząc przy biurku i rozluźnić mięśnie po źle przespanej nocy.

2. Siedząca pozycja kota i krowy

Przysuń plecy do oparcia krzesła i wyprostuj się. Połóż dłonie na udach lub kolanach. Z wydechem zaokrąglij plecy i opuść głowę. Wycofaj brzuch na tyle na ile możesz. Na wdechu usiądź tak, aby plecy wygięły się w łuk podnosząc głowę i klatkę piersiową do góry oraz rozluźniając brzuch. Ręce zostają wyprostowane. Możesz powtarzać to ćwiczenie dowolną ilość razy zanim przejdziesz do następnego.

Korzyści:

Mobilizuje kręgosłup i świetnie przygotowuje do wielu innych mocniejszych aktywności. To też bardzo dobre ćwiczenie do praktykowania świadomego oddychania, kiedy jeden ruch wykonujesz na wdechu, a drugi na wydechu.

3. Siedzący wielbłąd

Usiądź na krześle i wyprostuj się. Połóż dłonie na krzyżach. Na wdechu delikatnie naciśnij dłońmi na plecy i zrotuj ramiona na zewnątrz. Unieś klatkę piersiową do góry i odchyl głowę do tyłu.

Korzyści:

Przyjmując tę pozycję, znajdujesz się w dokładnie odwrotnej pozycji do tej, którą zazwyczaj przyjmujesz pracując przy komputerze czy telefonie. Weź głęboki wdech i napełnij całe płuca powietrzem.

4. Skręt w siadzie

Usiądź prosto na krześle, postaw stopy płasko na podłodze. Weź głęboki wdech i wydłuż kręgosłup. Z wydechem wykonaj skręt tułowia w prawo i popatrz do tyłu za prawym barkiem. Zostań tak na kilka oddechów po czym powtórz na drugą stronę.

Korzyści:

To najlepszy sposób na to, żeby delikatnie rozruszać ciało. Kiedy siedzisz długo nieruchomo na krześle dobrze jest wykonać kilka takich delikatnych skrętów aby odżywić kręgosłup i poczuć się lżej.

5. Oddychanie przeponowe na krześle.

Usiądź prosto na krześle, jeśli chcesz użyj oparcia. Jeśli pomoże Ci to skoncentrować się na oddechu to połóż dłonie na brzuchu lub w okolicy klatki piersiowej. Poczuj jak na wdechu klatka piersiowa rozszerza się, rozluźnij brzuch i pozwól też mu się delikatnie rozszerzyć. Z wydechem pozwól, żeby brzuch i klatka piersiowa wróciły do normalnego położenia. Podczas wykonywania ćwiczenia możesz zamknąć oczy, albo skoncentrować wzrok na jednym punkcie na podłodze przed sobą. Oczyść swój umysł i skup się na ruchu klatki piersiowej i brzucha podczas tego ćwiczenia. Potraktuj to jako pewnego rodzaju "siedzącą" savasanę. Wykonaj tyle oddechów ile możesz, najlepiej wykonuj to ćwiczenie przez kilka minut.

Korzyści:

To ćwiczenie ma tak wiele zalet, że nie sposób wymienić tutaj wszystkich, ale to co na pewno musisz o nim wiedzieć to to, że będziesz się czuł bardziej spokojny i skupiony po jego zakończeniu.

Z tą krótką praktyką jogi, oczekiwanie może stać się okazją do poświęcenia sobie chwili uwagi by poczuć się świetnie!

Wypróbuj koniecznie!



Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Pozycje Jogi
Polecamy
ABC Jogi
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Partnerzy Portalu
Bądź w kontakcie