Zapytaj eksperta: Wiktor Morgulec, joga dla początkujących
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Wiktor Morgulec

joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Zadaj Pytanie

Słowo joga oznacza scalać, ujarzmiać, łączyć. Według Patanjalego "Joga jest powściągnięciem zjawisk świadomości". Jeden z najwybitniejszych obecnie żyjących mistrzów jogi B.K.S Iyengar stwierdził że: "Opanowanie umysłu jest jogą" - ta definicja jest mi osobiście najbliższa.

Witam Serdecznie
Który wariant Pan wykonuje ?
Polecam wariant A - na początek. Skłon z głową w dół proszę wykonywaćw rozluźnieniu - nie jest wskazane siłowe dążenie do dotknięcia maty. W skłonie z głową w górę plecy muszą być proste w 100% - palce rąk proszę oprzeć na piszczelach - nie próbować garbiąc się dotykać do podłogi. Opieranie rąk na podłodze nie jest konieczne - to przychodzi z czasem - jak pojawia się mobilność w biodrach, w miednicy.

Bieganie utwardza, kompresuje ciało. Znam wiele osób które biegają i praktykują jogę. Joga pomaga im w bieganiu - w drugą stronę to nie działa :)

Oczywiście, rozpocząłbym jednak praktykę pod okiem doświadczonego najlepiej dyplomowanego nauczyciela jogi. TAk żeby dobrał zestaw asan. Nie ryzykowałbym zupełnie samodzielnej praktyki.
Pozdrawiam
Wiktor Morgulec

Zdecydowanie doradzałbym zajęcia z nauczycielem, możliwie nauczycielem jogi i fizjoterapeutą zarazem. Jeśli nie ma Pani możliwości w swojej okolicy w takich zajęciach uczestniczyć - polecam wyjazdowe, bądź weekendowe kursy. Samodzielne ćwiczenie bez odpowiedniej korekty może pogłębić istniejące problemy. Po poznaniu ćwiczeń i nauczeniu się jak je prawidłowo wykonywać, otrzymaniu korekty - można rozpocząć samodzielną praktykę.

Witam
Na Pani miejscu zgłosiłbym te uwagi prowadzącej zajęcia i zobaczył, czy coś się zmieni. Jeśli nie - jest to sygnał, że prawdopodobnie trzeba zmienić... prowadzącego zajęcia. Umiejętność klarownego przekazania wiedzy: demonstracji pozycji, omówienia pozycji, instrukcji jak wykonywać jest wraz z korektą kluczowym elementem nauczania.

Witam
Super że ćwiczysz :) Nierozciągnięcie i sztywność są zupełnie normalne i powszechne. Cierpliwie praktykując stopniowo blokady ustąpią. Żeby ciało rozluźnić polecam zarówno pasywne pozycje: wiszenie na linach, pies na linach, jak również regularną praktykę pozycji stojących: otwierających przód miednicy, usuwających napięcia z tyłów nóg. Rozciąganie nóg w leżeniu. Plecy się rozciągną jak puszczą napięcia z tyłów nóg i odblokuje się miednica. Trzeba ćwiczyć i mieć kontakt z nauczycielem w celu korekty - przynajmniej raz na jakiś czas.

Tak- pod warunkiem, że będziesz ćwiczył/ła pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela.

Książki i płyty DVD mogą być pomocne pod dwoma warunkami: są dobrej jakości i raz na jakiś czas możesz zweryfikować to czego się nauczyłeś z książki lub płyty DVD zgłaszając się do dyplomowanego nauczyciela jogi. Ani płyta, ani książka- niezależnie jak dobra nie POPRAWI twoich błędów i złych nawyków - które każdy z nas ma - to może zrobić tylko nauczyciel.

Z książek obecnych na rynku mogę polecić: "Światło jogi B.K.S Iyengara" oraz " Jogę doskonałą dla kobiet" Gita Iyengar- do nabycia w sklepie portalu www.sklep.joga-joga.pl . Godnej polecenia płyty DVD/VHS w języku polskim nie znam.

Jeśli nie masz możliwości regularnego kontaktu z nauczycielem polecam wziąć udział w organizowanych przez renomowane szkoły jogi z całe Polski warsztatach weekendowych i wyjazdach ( majówki, wyjazdy wakacyjne etc.). Aktualne informacje o takich wydarzeniach znajdziesz w dziale INFORMACJE w portalu.

Na pytanie dlaczego się ćwiczy jogę każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Jeśli powodem jest brzuszek - długa droga przed adeptem - ale wykonując ten pierwszy, "brzuszkowy krok" jest się już zawsze o jeden krok bliżej celu…

Wyświetlono 1 do 10 wyników ze znalezionych 74

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi