Paripurna navasana
nazwa tłumaczona: Pełna pozycja okrętu
grupa: Pozycje siedzące
Paripurna Navasana (Pełna pozycja okrętu)
Paripurna- pełen
Nava- okręt, łódź
W tej pozycji ciało przyjmuje kształt okrętu. Najlepiej jest wykonywać tę ją po pozycjach odwróconych. Pozycja okrętu jest bardzo korzystnie działa na zdrowie i rozciąganie ciała, jednak jest wiele przeciwwskazań do jej wykonywania. Zapoznaj się z nimi zanim rozpoczniesz praktykę.
Jak wykonać pozycję krok po kroku:
1. Usiądź w Dandasanie z dłońmi ułożonymi na podłodze obok bioder. Zegnij nogi w kolanach, postaw stopy na macie. Nogi powinny być połączone, a ciężar ciała rozłożony na kościach pośladkowych i kości ogonowej.
2. Przesuń dłonie nieco do tyłu i ugnij łokcie, a następnie wspierając się na mocno wciśniętych w podłogę dłoniach przechyl tułów do tyłu. Wyciągaj kręgosłup do góry, prostuj plecy, nie dopuść do tego żeby uwypuklały się do tyłu. Podnieś mostek do góry, otwieraj klatkę piersiową.
3. Na wydechu podnieś ugięte nogi do góry tak aby golenie były równoległe do podłogi, pozostań przez chwilę w tej pozycji a następnie stopniowo, powoli prostuj nogi. Pamiętaj że kostki musza być połączone. Uda powinny być w odległości ok. 45-50 stopni od podłogi. Unieś miednicę w kierunku pępka. Trzymaj pozycję mięśniami brzucha. W tej pozycji również nogi muszą być mocne: napinaj przody ud, zrotuj uda do wewnątrz. Palce stóp skieruj w stronę głowy.
4. Podnieś ramiona do góry, zatrzymując je na wysokości barków, ustaw je równolegle do podłogi. Dłonie powinny być zwrócone do siebie wnętrzami i znajdować się mniej więcej na wysokości kolan. Wyciągaj ramiona mocno do przodu. Teraz praca mięśni brzucha i nóg jest jeszcze silniejsza, dolny brzuch powinien unosić się do góry i być płaski. Oddychaj spokojnie i dość głęboko, staraj się unosić wciąż klatkę piersiową do góry. Patrz w kierunku palców u stóp, podbródek skieruj delikatnie w stronę mostka.
*Jeżeli nie możesz wykonać pozycji, pozostaw dłonie na podłodze tuż obok bioder lub nie prostuj nóg albo umieść dłonie na tylnej części ud.
5. Pozostań w pozycji od 15do 30 sekund, jednak przy kolejnych wejściach do pozycji staraj się wydłużać stopniowo czas do minuty. Na wydechu powróć do Dandasany: zaczynając od ułożenia dłoni na podłodze a następnie opuszczenia zgiętych nóg. Możesz powrócić do pozycji jeszcze kilkakrotnie.
Zalecenia terapeutyczne:
- problemy z trawieniem
- niedoczynność tarczycy
Korzyści:
- wzmacnia mięśnie brzucha i dolnych pleców
- wzmacnia biodra, kręgosłup
- poprawia funkcjonowanie układu trawiennego
- tonizuje nerki
- stymuluje tarczycę (pomocna w niedoczynności tarczycy)
- wpływa korzystnie na funkcjonowanie gruczołów prostaty
- pomaga pozbyć się stresu
Przeciwwskazania:
- menopauza
- duszność
- uderzenia gorąca
- choroby serca
- migrena, silne bóle głowy
- osłabienia, przeziębienia
- zwyrodnienie kręgów szyjnych, uszkodzenia szyi
- ostre bóle w plecach
- bolesne menstruacje
- bezsenność
- astma
- biegunka
- niskie ciśnienie krwi
- ciąża
Opracowanie: JK