Viparita karani (Pozycja nóg uniesionych na ścianie)
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Viparita karani

nazwa tłumaczona: Pozycja nóg uniesionych na ścianie

grupa: Pozycje relaksacyjne

Viparita Karani (pozycja nóg uniesionych na ścianie)

Viparita- odwrócone, inwersja

Karani - akcja, robienie

Pozycja jest pasywną wersją stania na ramionach, wykonuje się ją przy użyciu pomocy. Do tej pozycji potrzebujemy wałka lub dwóch przylegających do maty klocków. Pozycja powinna być wykonywana przy ścianie lub drabinkach. Zanim rozpoczniesz przygotowania do pozycji, upewnij się, że wysokość ściany i dystans od niej są odpowiednie. Jeżeli twoje ciało jest słabo rozciągnięte, wałek lub koc powinien być niżej i dalej od ściany. Jeśli twoje ciało jest już dobrze rozciągnięte, użyj wyższej pomocy i przysuń ją bliżej ściany. Ułożenie w tej pozycji zależy również od wysokości ciała. Jeżeli należysz do osób niskich - przybliż się do ściany, jeśli do wyższych - oddal się od niej. Eksperymentuj tak długo, aż znajdziesz odpowiednią odległość i ułożenie ciała, pozycja ma być komfortowa.

Jak wykonać pozycję krok po kroku:

1. Na początku ułóż pomoc w odległości kliku cm od ściany, możesz położyć kostkę pomiędzy ścianą a klockiem. Usiądź z boku na końcu prawej krawędzi wałka/ koca, bok ciała powinien opierać się o ścianę. Na wydechu, gładkim ruchem, unieś ugięte nogi do góry i umieść je na ścianie. Połóż pośladki na wałku, jednocześnie układając delikatnie ramiona i głowę na podłodze. W trakcie kilku pierwszych razy, kiedy wykonujesz pozycję, możesz do pewnego stopnia zignorować poprawność wykonania pozycji, wysunąć pomoc i położyć pośladki na podłodze. Jednak nie zniechęcaj się, próbuj obniżać pomoc, lub/i lekko oddalać ją od ściany , aż osiągniesz łatwość w wykonywaniu tej pozycji. Wtedy możesz przysunąć się bliżej do ściany.

2. Twoje kości pośladkowe nie muszą opierać się o ścianę, ale powinny opadać w przestrzeń pomiędzy pomocą a ścianą. Upewnij się że przód twojego tułowia delikatnie wygina się w łuk od kości łonowej aż do szczytu ramion.

3. Ugnij kolana, dociskaj stopy do ściany, następnie unieść miednicę kilka cm ponad wałkiem, ułóż pomoc trochę wyżej, tak aby znajdowała się ponad miednicą. A wtedy połóż miednicę ponownie na wałku.

4. Unieś i oddal głowę od tyłu szyi, rozluźnij gardło. Nie dociskaj podbródka do mostka, zamiast tego pozwól, żeby mostek unosił się w stronę brody. Jeżeli czujesz dyskomfort w kręgosłupie szyjnym, gdyż jest zbyt płasko ułożony, umieść pod szyją zwinięty ręcznik lub kocyk. Otwórz łopatki na zewnątrz kręgosłupa, rozłóż luźno ręce, wnętrzami do góry, wnętrza dłoni powinny być otwarte do sufitu.

5. Wyprostuj nogi, trzymaj je równolegle, stosunkowo mocne, wnętrza stóp zwrócone do sufitu. Wciągnij brzuch. Zamknij i zrelaksuj oczy, skieruj je w stronę serca.

6. Zostań w pozycji ok. 5 - 15 minut. Upewnij się, że pomoc nie przekręciła się, w razie czego możesz ponownie ugiąć kolana, unieść miednicę i jednocześnie poprawić ułożenie pomocy. Tę samą czynność wykonaj przy wychodzeniu z pozycji, po uniesieniu miednicy, wysuń pomoc, ułóż miednicę na podłodze a następnie połóż się na boku. Pozostań w takiej pozycji przez kilka oddechów i z wydechem powróć do siadu.

Zastosowanie terapeutyczne:

- lęki

- artretyzm

- problemy z trawieniem

- ból głowy, migrena

- zbyt wysokie i zbyt niskie ciśnienie krwi

- bezsenność

- lekka depresja

- dolegliwości oddechowe

- zaburzenia układu moczowego

- żylaki

- bolesne skurcze w trakcie menstruacji

- napięcie przedmenstrualne

- menopauza

Korzyści:

- przynosi ulgę zmęczonym i skurczonym nogom i stopom

- delikatnie rozciąga tylną część nóg, przód tułowia, tył szyi

- przynosi ulgę w bólu pleców

- wycisza umysł

Przeciwwskazania:

- jako że jest to w pewnym sensie pozycja odwrócona, nie jest polecana przez niektórych nauczycieli w trakcie menstruacji, inni jednak uważają że przynosi ona ulgę w trakcie bolesnych miesiączek

- poważne problemy ze wzrokiem, jak np. jaskra

- przy uszkodzeniach szyi i pleców, najlepiej wykonywać tę pozycję pod okiem nauczyciela

Opracowanie:JK

Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Pozycje Jogi
Polecamy
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
n
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu