Olej Amla stosowany w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Olej Amla stosowany w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej

poniedziałek, 31 stycznia 2022

Rozmawiamy z Elżbietą Żuk - Widmańską, która ajurwedą zajmuje się od 2004 roku. Wiedzę zdobywała bezpośrednio w Instytucie Jiva Ayurveda w Indiach; uczyła się u słynnego dr Partapa Chauhana.

  1. Jak tradycyjnie w ajurwedzie dba się o włosy ?

Według ajurwedy zdrowie i piękne włosy to przede wszystkim dobra dieta, prawidłowe trawienie oraz przestrzeganie ajurwedyjskiej rutyny dnia, której nieodzownym elementem jest masaż całego ciała z masażem głowy włącznie. Do masażu głowy możemy zastosować specjalny olej, Olej Amla.

Ajurwedyjska pielęgnacja włosów głównie opiera się na odżywieniu cebulek włosowych,
do tego najbardziej nadają się rasayany (zioła regenerujące, odżywiające i odmładzające) do tej grupy zalicza się również amla. Amla to inaczej indyjski agrest, uważa się że ze wszystkich roślin zawiera najwięcej witaminy C.

Ajurweda podkreśla również że nie należy wystawiać głowy na ekstremalne temperatury,
jak przebywanie z goła głową przez długi czas na słońcu. Włosy też powinno się myć raczej w ciepłej wodzie a nie gorącej.

2. To zupełnie inne podejście: my myjemy włosy szamponem, aby się nie przetłuszczały,
a ajurweda zaleca wcieranie tłustych olei. Może Pani rozjaśnić nam ten temat?

Bardzo często z powodu stresu napięcie skóry głowy lub warstwa tłuszczu blokują krążenie, wysuszają łój skórny i tym samym pozbawiają cebulki włosowe pożywienia. Masaż olejem jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku napięcia skóry głowy, rozładowuje je i poprawia krążenie uwalniając cebulki włosowe od wysuszonego łoju. Zioła zawarte w oleju odżywiają
Olej amla z kolei, doskonale wzmacnia włosy, zapobiega ich wypadaniu, przedwczesnemu siwieniu oraz łamaniu się.

W ajurwedzie również stosujemy szampony ale łagodne, zawierające ekstrakty z ziół takich jak neem czy amla. Szampony zawierające silne chemikalia powodują wysuszanie skóry głowy
i niszczą zewnętrzną warstwę ochronną włosów.

3. A jak oleje działają na włosy przetłuszczające się?

Oleje do włosów mają lekką konsystencję, dzięki czemu dobrze się wchłaniają i łatwo zmywają.

Według ajurwedy nawet przy przetłuszczających się włosach możemy stosować olej, wspomaga on oczyścić skórę z toksyn i zanieczyszczeń. W takim przypadku wskazany jest olej kokosowy, jeśli występuje łupież można do oleju dodać kilka kropel soku z cytryny.

Oleje wzbogacone o wywary z ziół mają działanie antyseptyczne, dzięki czemu pomagają kontrolować gromadzenie się bakterii i grzybów.

 

Elżbieta Żuk - Widmańska
Ajurwedą zajmuję się od 2004 roku. Wiedzę o niej zdobywałam bezpośrednio w Instytucie Jiva Ayurveda w Indiach. Moim nauczycielem był słynny dr Partapa Chauhan. Idąc za wskazówkami holistycznej nauki, w sposób naturalny uzupełniałam edukację, kursami masaży ajurwedyjskich w School of Ayurveda and Panchacarma w Kanoor. Stworzyłam portal internetowy ajurweda.pl. Jestem autorką przekładu z angielskiego książki Dr Partapa Chauhana „Ajurweda jak dbać o siebie i być zdrowym”.

DOSTĘPNY TUTAJ:

Wyszukiwarka Szkół Jogi

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Partnerzy Portalu
Bądź w kontakcie