Szafran - przyprawa i kosmetyk
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Szafran - przyprawa i kosmetyk

środa, 30 marca 2022

Agnieszka Kunicka

Rozmawiamy z Elżbietą Żuk - Widmańską, która ajurwedą zajmuje się od 2004 roku. Wiedzę zdobywała bezpośrednio w Instytucie Jiva Ayurveda w Indiach; uczyła się u słynnego dr Partapa Chauhana.

Rozmawiamy z Elżbietą Żuk - Widmańską:

 

Szafran to znana na całym świecie, najdroższa przyprawa. Czy ma zastosowanie również w ajurwedzie?

Piękny złoty odcień, egzotyczny aromat i kuszące słodkie nuty szafranu sprawiają że jest on składnikiem  wielu wykwintnych dań. Czerwono-pomarańczowe nitki szafranu pochodzą z krokusa sativus. Szafran pozyskuje się z tych kwiatów ręcznie, jest to proces delikatny i pracochłonny co czyni tą przyprawę jedną z najdroższych na świecie. Stosowanie szafranu istnieje w wielu tradycjach kulinarnych od Grecji, poprzez Presję do Indii.

W ajurwedzie bardzo ceniony za swoje właściwości prozdrowotne. Według ajurwedy równoważy trzy dosze i wzmacnia odporność oraz pomaga w eliminacji toksyn z organizmu. Reguluje ciśnienie krwi  i wspomaga zdrowie serca. Poprawia zdrowie psychiczne i pamięć, jest znanym i skutecznym środkiem antydepresyjnym dzięki zawartości witaminy B12. Witamina B6 zawarta w szafranie poprawia funkcjonowanie układu nerwowego. Wspomaga witalność i dobre samopoczucie.

 

Czy przyprawy mogą być stosowane w kosmetyce? Jak podchodzi się  tego tematu w ajurwedzie?

Według ajurwedy na ciało nie nakładamy niczego, czego nie dało by się zjeść, dlatego w wielu kosmetykach ajurwedyjskich stosuje się przyprawy bogate w przeciwulteniacze jak kurkuma, szafran, cynamon czy kardamon. Najlepszym tego przykładem jest  krem szafranowy. Szafran chroni skórę przed uszkodzeniami słonecznymi, nadaje jej zdrowy blask, zwalcza trądzik, przebarwienia, egzemy i infekcje skórne. Przywraca naturalny koloryt skóry.

 

 

Elżbieta Żuk - Widmańska
Ajurwedą zajmuję się od 2004 roku. Wiedzę o niej zdobywałam bezpośrednio w Instytucie Jiva Ayurveda w Indiach. Moim nauczycielem był słynny dr Partapa Chauhan. Idąc za wskazówkami holistycznej nauki, w sposób naturalny uzupełniałam edukację, kursami masaży ajurwedyjskich w School of Ayurveda and Panchacarma w Kanoor. Stworzyłam portal internetowy ajurweda.pl. Jestem autorką przekładu z angielskiego książki Dr Partapa Chauhana „Ajurweda jak dbać o siebie i być zdrowym”.

 

DOSTĘPNY TUTAJ:

Wyszukiwarka Szkół Jogi

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Partnerzy Portalu
Bądź w kontakcie