Szafran - przyprawa i kosmetyk
środa, 30 marca 2022
Rozmawiamy z Elżbietą Żuk - Widmańską, która ajurwedą zajmuje się od 2004 roku. Wiedzę zdobywała bezpośrednio w Instytucie Jiva Ayurveda w Indiach; uczyła się u słynnego dr Partapa Chauhana.
Rozmawiamy z Elżbietą Żuk - Widmańską:
Szafran to znana na całym świecie, najdroższa przyprawa. Czy ma zastosowanie również w ajurwedzie?
Piękny złoty odcień, egzotyczny aromat i kuszące słodkie nuty szafranu sprawiają że jest on składnikiem wielu wykwintnych dań. Czerwono-pomarańczowe nitki szafranu pochodzą z krokusa sativus. Szafran pozyskuje się z tych kwiatów ręcznie, jest to proces delikatny i pracochłonny co czyni tą przyprawę jedną z najdroższych na świecie. Stosowanie szafranu istnieje w wielu tradycjach kulinarnych od Grecji, poprzez Presję do Indii.
W ajurwedzie bardzo ceniony za swoje właściwości prozdrowotne. Według ajurwedy równoważy trzy dosze i wzmacnia odporność oraz pomaga w eliminacji toksyn z organizmu. Reguluje ciśnienie krwi i wspomaga zdrowie serca. Poprawia zdrowie psychiczne i pamięć, jest znanym i skutecznym środkiem antydepresyjnym dzięki zawartości witaminy B12. Witamina B6 zawarta w szafranie poprawia funkcjonowanie układu nerwowego. Wspomaga witalność i dobre samopoczucie.
Czy przyprawy mogą być stosowane w kosmetyce? Jak podchodzi się tego tematu w ajurwedzie?
Według ajurwedy na ciało nie nakładamy niczego, czego nie dało by się zjeść, dlatego w wielu kosmetykach ajurwedyjskich stosuje się przyprawy bogate w przeciwulteniacze jak kurkuma, szafran, cynamon czy kardamon. Najlepszym tego przykładem jest krem szafranowy. Szafran chroni skórę przed uszkodzeniami słonecznymi, nadaje jej zdrowy blask, zwalcza trądzik, przebarwienia, egzemy i infekcje skórne. Przywraca naturalny koloryt skóry.
Elżbieta Żuk - Widmańska
Ajurwedą zajmuję się od 2004 roku. Wiedzę o niej zdobywałam bezpośrednio w Instytucie Jiva Ayurveda w Indiach. Moim nauczycielem był słynny dr Partapa Chauhan. Idąc za wskazówkami holistycznej nauki, w sposób naturalny uzupełniałam edukację, kursami masaży ajurwedyjskich w School of Ayurveda and Panchacarma w Kanoor. Stworzyłam portal internetowy ajurweda.pl. Jestem autorką przekładu z angielskiego książki Dr Partapa Chauhana „Ajurweda jak dbać o siebie i być zdrowym”.