Lecznicze właściwości soli
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Lecznicze właściwości soli

środa, 30 marca 2022

Agnieszka Kunicka

Sól jest naturalnym minerałem, przez stulecia używana była w celach dezynfekujących i antyseptycznych: służyła do oczyszczania ran, tkanin i konserwacji żywności.

Określana przez niektórych jako "biała śmierć", może mieć niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Dzisiaj, w medycynie sole wykorzystywane są m.in. w celu detoksykacji organizmu. Sól usuwa zbędne produkty przemiany materii, pomaga również regulować gospodarkę wodną organizmu. Kuracje w tężniach solnych wspomagają leczenie dróg oddechowych takich jak astma, zapalenie płuc czy zatok.

W warunkach domowych możemy również korzystać z dobrodziejstw soli zażywając kąpieli solnych w wannie. Sól ściąga toksyny z ciała, a jednocześnie zaczyna się wymiana i organizm pobiera pożyteczne pierwiastki ze słonej wody. Polecana jest sól himalajska i kłodawska, które zawierają ponad 70 różnych pierwiastków.

Dostępna tutaj:

Im większe będzie stężenie soli w wodzie (nawet 2-3 kg do jednorazowej kąpieli) tym mocniejszy jest proces oczyszczania.

Warto sięgnąć również po sól Epsom (inaczej sól gorzką, sól angielską), czyli związek chemiczny siarki, magnezu oraz tlenu. Jej nazwa wywodzi się od miejscowości Epsom w hrabstwie Surrey w Anglii, gdzie została odkryta.

Opisuje się dobroczynny wpływ soli magnezowej na sferę psychiczną, polega to na wprawianiu w dobry nastrój poprzez łagodzenie objawów stresu, lęku czy depresji. Kąpiel w soli Epsom dzięki dostarczaniu dużej ilości związków magnezu może generować zwiększoną produkcję serotoniny w mózgu, co sprzyja relaksacji. Dodatkowo magnez przyczynia się do łagodzenia objawów stanu zapalnego w tkankach. Sól magnezowa powoduje także rozluźnianie nadmiernie napiętych tkanek, co jest szczególnie pożądane przy dolegliwościach ze strony narządu ruchu. Dzięki zawartości siarki taki zabieg może być pomocny w procesach odbudowy chrząstki stawowej.

Sól gorzka ceniona jest również w kosmetyce. Sprzyja kondycji włosów, skóry i paznokci.

Moczenie nóg w wodzie z solą zmiękcza skórę, co ułatwia pozbywanie się defektów kosmetycznych w postaci modzeli, odcisków czy popękanej skóry na piętach.

Przeciwwskazaniem do kąpieli solankowych w soli gorzkiej jest bardzo silny odczyn zapalny, otwarte rany, poparzenia i nasilone objawy infekcji.

Dostępna tutaj:

 

W warunkach domowych świetnie sprawdzają się też masaże lecznicze solą himalajską:

  • łagodzą bóle mięśni i zwalczają napięcia
  • stymulują metabolizm
  • poprawiają krążenie krwi
  • detoksykują organizm i peelingują skórę
  • przywracają harmonię i równowagę
  • przywracają energię w podczas silnego stresu fizycznego i psychicznego

Dostępne tutaj:

 

Wyszukiwarka Szkół Jogi

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Partnerzy Portalu
Bądź w kontakcie