Joga jako remedium na bezsenność.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Joga jako remedium na bezsenność.

sobota, 12 czerwca 2010

Inka Kozłowska

Jeżeli bezsenność nie pozwala ci zasnąć w nocy, spróbuj przed pójściem do łóżka kilku relaksujących asan jogi.

Według National Sleep Fundation mniej niż połowa Amerykanów śpi wystarczająco długo lub wystarczająco dobrze. Wielu z nas narzeka na niespokojny sen, bezsenność, po czym ciężki dzień pracy, podczas którego przysypiamy ze zmęczenia. William Dement, autor książki "Obietnica snu" (Delacotre, 1999), nazywa brak snu "narodowym zagrożeniem". Pozbawienie snu osłabia system immunologiczny, wzmaga drażliwość i zwalnia czas reakcji, podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia kraksy samochodowej i innych wypadków.

Co gorsze, najnowsze badania potwierdzają, że utrata snu przyspiesza procesy starzenia. Przekaz jest jasny: musisz spać wystarczająco dużo. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że idealny czas snu to dla większości ludzi siedem do dziewięciu godzin, a nawet więcej by się wyspać.

Antropolog, Carol M. Worthman z Uniwersytetu w Atlancie odkrył, że tradycyjne społeczeństwa miały zadziwiająco inne zwyczaje dotyczące spania niż obecne, uprzemysłowione. my. Inni naukowcy po badaniach także wysnuli wnioski, że dla ludzi w nieuprzemysłowionych społeczeństwach całkiem naturalne jest chodzenie do łóżka wcześnie, spanie przez kilka godzin, następnie budzenie się w środku nocy by zapisać swoje sny, medytować, tworzyć albo się kochać. Potem powrócić do łóżka na kilka godzin drzemki.

Jest jeszcze inny oczywisty sposób by się wyspać, to gdy spędzasz mniej czasu na wypoczynek w nocy - przeznacz więcej czasu na drzemkę podczas dnia - robił tak Thomas Jefferson i Winston Churchill.

Jeżeli problemem jest zasypianie prawdopodobnym winowajcą jest stres.

W tym wypadku może pomóc rutynowa aktywność praktyki jogi.

Spróbuj się wyciszyć poprzez uspokajające pozycje jak skłony do przodu, delikatne skręty, proste pozycje odwrócone (jak Viparita Karani, Halasana) i łagodne oddychanie. Carol Dickman z Yoga Enterprises w Nowym Jorku poleca ćwiczenie głębokiego oddychania brzusznego. "Leżąc na plecach z zamkniętymi oczami, połóż delikatnie dłonie na swoim brzuchu. Wdychając, poczuj jak twój brzuch łagodnie powiększa się i unosi w górę. Gdy wydychasz, wyobraź sobie, jak górna powierzchnia twojego brzucha zbliża się do kręgosłupa. Możesz tez spróbować posłuchać relaksujących nagrań, które specjalnie stworzono dla cierpiących na różne formy bezsenności."

Na pytanie jak poradzić sobie z bezsennością, odpowiada John Friend , założyciel Anusara Yoga.

Jest kilka sposobów pomagających ci lepiej spać, obudzić się rano żwawym i odświeżonym, gotowym do praktyki jogi.

Wykonuj regularną praktykę jogi w czasie tygodnia. Oddziel sesje, w których się skupisz na wygięciach do tyłu od tych z wygięciami do przodu. Generalnie wygięcia do tyłu stymulują, pobudzają, podczas gdy skłony do przodu uspokajają. Gdy przed pójściem do łóżka nadużyjesz wygięć do tyłu, lub będziesz je robić bez uważności, prawdopodobnie spowodujesz silniejsze wydzielanie adrenaliny i się raczej doenergetyzujesz niż zrelaksujesz.

Codziennie medytuj. Usiądź na 10 lub 20 minut w jakimkolwiek dogodnym dla ciebie czasie, uczyń to codziennym zwyczajem. Skup się na odstępie - stałym punkcie - pomiędzy wdechem i wydechem, który zabierze cię do twego wewnętrznego miejsca głębokiego spokoju.

Idź do łóżka przed godziną 10 wieczorem. Prana lub witalna siła ciała, zmienia się znacznie co około dwie i pół godziny. Pomiędzy godziną 18 a 22 energia ciała jest bardziej zbliżona do energii ziemi, ciężka, powolna i spokojna, w związku z tym jest to najlepszy czas do pójścia spać.

Pomiędzy godz. 22 a 2 rano subtelna energia w ciele staje się bardziej ognista i wzrasta mentalna czujność.
Około północy wewnętrzny ogień może obudzić głód, więc jeżeli w tym czasie nie śpisz, prawdopodobnie zachce ci się jeść, a oczywiście pełen żołądek może uczynić zasypianie bardzo trudnym. Zjedz raczej wcześniej lekką kolację i delektuj się miłym wieczorem.

Spędź trochę czasu w spokoju. Przed zaśnięciem poczytaj lub posłuchaj spokojnej muzyki.

Przed pójściem do łóżka zrób sobie masaż stop. Przez kilka minut masuj stopy olejkiem sezamowym, ghee albo oliwą z oliwek. Jeżeli masz konstytucję ognistą (Pitta), możesz użyć olejku kokosowego, który ma właściwości chłodzące.
Jest to też dobry sposób by uspokoić umysł. Poza tym wcieranie olejku kawałkiem zimnego materiału wywołuje wyciszenie w części mózgu odpowiedzialnej za sen.

Jeśli nadal masz kłopoty z zaśnięciem, lub obudzisz się w środku nocy i nie możesz usnąć, spróbuj przez kilka minut wykonać Salamba Sarvangasanę (świecę) - z pomocą krzesła, i/lub Dhanurasanę (mostek) podparty pod tułowiem i nogami.

Na podstawie tekstu Sally Eauclaire Osborne

opracowała Cecylia Inka Kozłowska

www.salamba.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi