Terapia pleców w jodze. Roman Grzeszykowski
czwartek, 27 stycznia 2011
Terapia pleców jest tematem, któremu poświęcam coraz więcej uwagi podczas prowadzenia zajęć . Wiąże się to z rosnącą potrzebą praktyki nastawionej na terapię pleców w jodze, związaną z coraz liczniejszym występowaniem dysfunkcji kręgosłupa. Przyczyn takiego stanu rzeczy moim zdaniem należy upatrywać w trybie życia i żywienia. Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu jest asymetryczny, tzn. występują różnice w budowie i układzie talerzy miednicy, długości nóg i w związku z tym w układzie kręgosłupa. Prowadzi to do zaburzeń w funkcjonowaniu kręgosłupa, które to zaburzenia pogłębiane są poprzez siedzący tryb życia: praca, samochód, dom.
Należy tutaj nadmienić, że bardzo częstą przyczyną schorzeń kręgosłupa jest praca przed komputerem, czasami przez jednostronną aktywność fizyczną np. tenis oraz stres jako źródło chronicznych napięć. Wspomniana wcześniej dieta wywiera także niebagatelny wpływ na stan kręgosłupa. W Medycynie Chińskiej uważa się, iż stan mięśni i ścięgien jest kontrolowany przez wątrobę i woreczek żółciowy. Zatem dieta obciążająca te organy oraz przebyte choroby (np. żółtaczka) w znaczący sposób będą przyczyniać się do nieprawidłowego funkcjonowania kręgosłupa.
Jak w każdej dziedzinie tak i w tym przypadku najważniejszym elementem procesu terapii jest właściwa diagnoza. W pierwszym rzędzie chciałbym pogrupować schorzenia kręgosłupa, na wspólne jednostki funkcjonalne. W schorzenia kręgosłupa dzielimy na następujące zespoły chorobowe:
- bóle krzyża
- bóle odcinka lędźwiowego
- bóle odcinka piersiowego i szyjnego w powiązaniu z obręczą barkową.
Zdarza się często, że mniej i bardziej poważne dysfunkcje współwystępują ze sobą, powodując szereg nieprzyjemnych objawów, w tym przede wszystkim dotkliwy ból. Wiąże się to z faktem iż funkcjonalnie kręgosłup stanowi całość i zaburzenie na jednym z poziomów musi odbić się na pozostałych. W jodze uważa się, że przyczyną większości schorzeń jest dysfunkcją na poziomie kości krzyżowej, która powoduje zaburzenia w wyższych partiach kręgosłupa.
Zanim przejdę do opisania ogólnie stosowanych sekwencji, chciałbym przybliżyć sposób pracy jaki stosuję.
Terapię jogą dzielę na trzy zasadnicze etapy:
- rozluźnienie
- rozciągnięcie
- wzmocnienie
Praca w przypadkach problemów zdrowotnych innych niż zaburzenia kręgosłupa przebiega również według wyżej opisanej kolejności.
Nie można wzmacniać mięśni, które są przykurczone ani rozciągać miejsc, w których jest stan zapalny lub zbyt duże napięcie. Oczywiście kwestią nieomal podstawową jest zasada, iż w stanach ostrych nie podejmujemy rozciągania ani wzmacniania. Natomiast w przypadkach przewlekłych stanów bólowych (z wyjątkiem ostrych) można podejmować działania terapeutyczne.
Wszystkie zestawy, które podaję służą celom informacyjnym i w przypadku doświadczania trudności z kręgosłupem lub innych stanów chorobowych należy skontaktować się z wykwalifikowanym nauczycielem.
Poniżej przedstawiam przykładowe zestawy asan dla osób, które odczuwają dyskomfort w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa.
Zestaw na bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa:
Podana poniżej sekwencja ma charakter informacyjny i nie przedstawia pełnego spektrum zastosowania asan w profilaktyce. Należy pamiętać iż w niektórych przypadkach osoby skarżące się na bóle w dolnym odcinku kręgosłupa źle tolerują skłony do przodu i zawsze należy ponawiać pytanie jak dana osoba czuję się w pozycji.
1. Leżenie z nogami na na brzuchu.
2. Yoga Mudra Virasana z kocem zrolowanym w pachwinach.**
3. Parśva Yoga Mudra Virasana.*
4. Supta-padangusthasana 1 z dwoma .
5. Supta-padangusthasana 3 z dwoma / z podpartym biodrem.
6. Supta-padangusthasana 2 z jednym .
7. Parivrita-trikonasana - podparta.
8. Parivritta-parśvakonasana - podparta.
9. Maricyasna III - przy drabinkach.
10. Adho-mukha-svanasana na
11. Parśva Adho-mukha-svanasana na .
12. Parśva-, Pavanmuktasana na ławeczce/podeście z podpartym brzuchem.
13. Trzymanie się za linę, stopy cofnięte zwis w dół.
14. Leżenie na brzuchu noga zgięta do kąta 90, stopa i kolano podparte na kocach do wysokości biodra, dodatkowo stopa i kolano opierają się o ścianę - tułów wyciągamy w przeciwnym do ściany kierunku.
15. Trakcja - Supta Tadasana z na miednicy.
16. Relaksy:
a. Leżenie w śavasanie z podpartymi kolanami,
b. Leżenie na brzuchu na trzech , dodatkowo koce układa się na udach,
c. Leżenie z nogami na krześle, kolana oparte, plecy płasko, na brzuchu
-------
* jeśli ktoś na problemy; siedzenie na krześle skrętoskłon do boku z głową lub ręką opartą na .
** można też zrobić na krześle; siedzenie okrakiem, koc w pachwinach, skłon do przodu.
Roman Grzeszykowski jest nauczycielem jogi metodą Iyengara, prowadzi własną szkołę Sadhana (Joga Kraków) na ulicy Długiej 17 w Krakowie. Posiada uprawnienia do prowadzenia kursów nauczycielskich oraz grup terapeutycznych.
Sadhana Joga Kraków www.szkolajogi.com.pl
Aktualne kursy i warsztaty Sadhany19 - 20 luty ROMEK GRZESZYKOWSKI prowadzi weekendowy warsztat jogi w JOGA ŻOLIBORZ, Warszawa
"TERAPIA DOLNYCH PLECÓW- odcinka lędźwiowego"