Joga na bóle krzyża - terapia w metodzie Iyengara cz.2. Roman Grzeszykowski
piątek, 15 lipca 2011
Kontynuując wątek rozpoczęty w pierwszej części artykułu, opisuję sposoby radzenia sobie z bólami krzyża. Trudny do usunięcia ból w okolicy krzyżowej najczęściej związany jest z asymetrycznym ułożeniem talerzy miednicy. Może mieć tutaj miejsce pochylenie jednej z kości miednicy do przodu lub do tyłu. Jeśli pojawia się asymetria w obszarze miednicy, dobrze jest przyjrzeć się kilku kwestiom, które mogą mieć wpływ na taki stan rzeczy:
• napięciu mięśni przywodzicieli uda, czyli czworogłowych - czy jest w obu nogach takie samo. Jeśli jeden z nich jest skrócony, "pociąga“ talerz miednicy ku dołowi;
• tonusowi mięśni pleców po obu stronach kręgosłupa - należy sprawdzić, czy jest taki sam, oraz czy obie talie mają taką samą długość;
• długości nóg - jeśli jedna z kończyn jest krótsza, powoduje przesunięcie talerzy miednicy.
Należałoby tutaj nadmienić, iż przesunięcie któregoś z nich do tyłu powoduje podciągnięcie głowy kości udowej. Daje to taki obraz jakby noga była krótsza.
Gdyby chodziło o wysmuklenie nóg, zwiększenie ich siły, to owszem, mamy takie pakiety, ale na zmianę długości nóg akurat lekarstwa nie ma.W przypadku nadmiernego napięcia jednej z nóg aplikujemy po prostu rozciąganie.
W jodze Iyengara nie wykonuje się większej ilości powtórzeń na kończynę spiętą, tylko postępuje według.zasady: że "dla nogi słabszej kawa musi być mocniejsza". Dla wyrównania napięcia mięśni grzbietu, rozciągania na linach, rozciąganie mięśni skróconych oraz wzmacnianie nadmiernie rozciągniętych.
W korygowaniu położenia talerzy miednicy, zalecam stosowanie asan w których można oprzeć zarówno miednicę jak i uda dodatkowo jeden z przednich górnych kolców miednicy jest podparty. Podpieramy kolec biodrowy, który jest przesunięty do przodu. Asany proponowane będą w kolejności od najłatwiejszych do najtrudniejszych. W przypadku osób początkujących, by uzyskać korzystne efekty, wystarczy wykonywanie asan podstawowych:
1. Prone Śavasana z podpartym kolcem biodrowym
2. Śalabhasana z kocem pod kolcem biodrowym, nogi na podłodze
3. Śalabhasana z pod kolcem biodrowym, nogi w górze
4. Bhujangasana z pod kolcem biodrowym, nogi na podłodze
5. Eka Pada Bhekasana z pod kolcem biodrowym
6. Dhanurasana z pod kolcem biodrowym.
Kiedy kończymy praktykę asan korygujących ułożenie talerzy miednicy, należy wykonać kilka asan z grupy rozciągających /zamieszczone zostały w pierwszej części artykułu/, natomiast całą praktykę zakończyć asanami tonizującymi:
1. Eka Pada Pavanamuktasana z /była demonstrowana w pierwszej cz. tekstu/
2. Urdhva Prasarita Padasana nogi oparte o ścianę i dociążone stopy /zdjęcie poniżej/.
Przedstawiciele Iyengara uważają, iż, by uzyskać trwałe efekty, praktykę terapeutyczną należy kontynuować przez 90 dni. Oczywiście zależą one również od stanu w jakim znajduje się osoba podejmująca terapię, dobrej diagnozy i odpowiednio ustawionej praktyki, regularności ćwiczeń jak również precyzyjnego wykonywania zaleconych zestawów.Nim zatem przejdziecie ochoczo do czynów, namawiam Was gorąco na kontakt z którymś z dyplomowanych nauczycieli Iyengara posiadających stopień nauczycielski przynajmniej stopnia Junior I.
Życzę powodzenia przypominając, iż dwoma głównymi efektami praktryki powinny być zdrowie i radość.
Om sianti, sianti, sianti.
-------Roman Grzeszykowski jest nauczycielem jogi metodą Iyengara od 16 lat, prowadzi własną szkołę Sadhana (Joga Kraków) na ulicy Długiej 17 w Krakowie. Posiada uprawnienia do prowadzenia kursów nauczycielskich oraz grup terapeutycznych. Kontakt:
www.szkolajogi.com.pl
e-mail: romanji108@gmail.com
Sadhana Joga Kraków www.szkolajogi.com.pl
Aktualne kursy i warsztaty SadhanyZapraszamy na konwencje z udziałem znanych i cenionych na całym świecie nauczycieli jogi:
19-21 sierpnia 2011 II OGÓLNOPOLSKA KONWENCJA JOGI -Sharat Arora prosto z INDII ponownie w Polsce.
WAKACJE Z JOGĄ 2011- RENOMOWANE SZKOŁY- NAJWIĘKSZY WYBÓR WYJAZDÓW Z JOGĄ !