Joga pomaga w leczeniu arytmii serca.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Joga pomaga w leczeniu arytmii serca.

sobota, 12 maja 2012

Justyna Moćko

Arytmia to nieprawidłowy czas i brak regularności uderzeń serca. Kiedy serce uderza mniej niż pięćdziesiąt lub więcej niż sto razy na minutę. Kiedy dochodzi do zaburzeń rytmu uderzeń serca nasze życie może być zagrożone, dlatego nigdy nie można lekceważyć tego typu sygnałów. Objawami arytmii jest niepokój, przyspieszone lub zbyt wolne bicie serca, nieregularne, chaotyczne bicie serca, duszności, osłabienie. Do zaburzeń związanych z nieregularną pracą serca należy m.in. bardzo powszechne i zazwyczaj niezbyt groźne migotanie przedsionków oraz śmiertelnie niebezpieczne migotanie komór, podczas którego dochodzi do chaotycznej pracy serca, zakończonej brakiem możliwości pompowania krwi

Regularne praktykowanie jogi pozwala na zredukowanie liczby napadów palpitacji serca u osób cierpiących na arytmię, a bardziej szczegółowo - na migotanie przedsionków, a poza tym - na polepszenie jakości ich życia. Takie jest właśnie odkrycie badaczy amerykańskich, którzy obserwowali 49 pacjentów dotkniętych arytmią.

Badanie trwało 6 miesięcy. W czasie pierwszych 3 miesięcy trwania badania, pacjenci zachowywali się normalnie, to znaczy, prowadzili swoją normalną aktywność fizyczną. W trakcie kolejnych 3 miesięcy, uczestnicy korzystali z kursów jogi, trwających 60 minut i odbywających się 2 razy w tygodniu, włączając w to ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, medytacyjne oraz ćwiczenia z postawy ciała.

Rytm serca pacjentów był nadzorowany przy pomocy aparatu przenośnego, a objawy arytmii (palpitacje, złe samopoczucie) były odnotowywane w karnecie.

Według rezultatów, joga pozwoliła na redukcję liczby napadów palpitacji średnio o 45%, które spadły z poziomu 3,8 w fazie kontrolnej do poziomu 2,1 po praktyce jogi.
Poziom niepokoju psychicznego oraz poziom depresji również zostały zmniejszone, a jakość życia pacjentów się poprawiła.

Chodzi tutaj o bardzo ważny punkt, jak uważa Dhanunjaya Lakkireddy, główny autor badania. Pacjenci dotknięci arytmią cierpią z powodu stresu i niepokoju, a żaden lek nie pozwala tak naprawdę na poprawę jakości ich życia, wyjaśnił naukowiec w czasie prezentacji badania na kongresie 2011 Amerykańskiego Kolegium Kardiologii (American College of Cardiology).

Efekty te można wyjaśnić, między innymi, korzystnym działaniem jogi na stres i na stany zapalne. Badanie, które ma zostać przeprowadzone wkrótce, ma być większe i powinno pozwolić na wyjaśnienie tych mechanizmów i zależności.

Naukowcy uważają, że praktyka jogi, która wspomaga leczenie migotania przedsionków, może być uzupełnieniem do leków antyarytmicznych, które są niezbędne, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka incydentu naczyniowo-mózgowego, który jest związany z arytmią.

Migotanie przedsionków jest najpowszechniejszą postacią arytmii. W Quebeku, na przykład, blisko 70 000 osób jest dotkniętych tą chorobą. A jest ona również przyczyną 33% przypadków udaru mózgu u ludzi w wieku 60 lat i więcej.

Na podstawie artykułu na stronie
http://www.biomedical.pl

opracowała Justyna Moćko

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi