Joga pomaga chorym na autyzm.
czwartek, 18 października 2012
Autystyczne dzieci, które uczestniczą w lekcjach jogi zachowują się lepiej niż dzieci z autyzmem, którzy nie praktykowały jogi - oświadczyli naukowcy.
Codzienne sesje jogi w szkole podstawowej w Bronksie pomogły zmniejszyć nadpobudliwość, agresję i wycofanie dzieci z autyzmem.
Kierująca badaniami prof. terapii zajęciowej Kristie Patten Koenig z New York University, powiedziała, że joga jest skuteczna w leczeniu dzieci z autyzmem, ponieważ pozytywnie wpływa na napięcie psychiczne i zmniejsza stres. "Joga daje dzieciom cierpiącym na tę chorobę narzędzia do radzenia sobie z lękiem, który leży u podstaw wielu negatywnych zachowań. Jeśli zajęcia jogi są codziennie, dzieci stają się spokojniejsze, bardziej skoncentrowane, gotowe do nauki."
W Stanach Zjednoczonych joga jest coraz częściej w programie zajęć szkolnych. Wcześniejsze badania wykazały, że ćwiczenia jogi poprawiają koordynację ruchową, koncentrację i umiejętności społeczne.
Badania obejmujące dzieci z autyzmem miały specjalną procedurę: odbywały się codziennie, przez 16 tygodni, zajęcia trwały 20 minut. Dzieci rozkładały matę, praktykowały oddech, robiły kilka asan, śpiewały mantry.
Po 16 tygodniach badacze porównali zachowania dzieci praktykujących jogę z grupą kontrolną ćwiczącą gimnastykę poranną.Wyniki?
Dzieci praktykujące jogę zaczęły wykazywać znacznie mniej problematycznych zachowań.
Specjaliści uważają, że im wcześniej joga będzie wprowadzana w program szkolny, tym lepsze rezultaty przyniesie, zarówno dzieciom chorym na autyzm, jak i zdrowym.
Autyzm może być łagodny lub ciężki, ale zakłóca zdolność do przekazywania i rozumienia sygnałów społecznych. Osoby najbardziej dotknięte autyzmem nie są w stanie mówić.Według najnowszych szacunków z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób u 1 na 88 dzieci zdiagnozowano autyzm. Ilość osób gwałtownie wzrosła w ostatniej dekadzie, co można tłumaczyć lepszą diagnostyką.
Program jogi jest realizowany w ponad 500 ośrodkach na terenie miasta Nowego Jorku wśród znacząco chorych uczniów w wieku od 5 do 21 lat.
zdjęcie: http://www.mychildwithoutlimits.org/understand/autism/
Źródło: American Journal of Occupational Therapy
Opracowała Justyna Moćkojustyna@joga-joga.pl