JOGA W PRACY - 5 prostych sposobów na redukcję stresu. Kasia Bem w najnowszym, 3 magazynie Joga.
czwartek, 10 października 2013
Nie będę was namawiać, żebyście na biurkach rozłożyli maty do jogi i stanęli na głowie. Są prostsze metody, żeby poprawić koncentrację, kreatywność i skuteczność w pracy. Nadmiar obowiązków, napięte terminy i ciągły stres. To dzisiaj norma. A do tego ciągłe rozmowy współpracowników, które rozpraszają, trudne relacje w zespole, długie godziny pracy albo lęk przed jej utratą. Jak w tym wszystkim tryskać pomysłami, zachować pogodę ducha, życzliwość dla innych, dystans do siebie i nie zwariować? Spokojnie, są na to sposoby czerpiące z wielowiekowej tradycji jogi. Wdech, wydech
Masz kompletny mętlik w głowie. Liczba zadań cię przerasta, a szef właśnie zlecił ci sprawę niecierpiącą zwłoki. Co teraz? Teraz będziesz oddychać. Usiądź na brzegu krzesła, tak by twój kręgosłup był prosty, stopy ustaw równolegle do siebie, ręce ułóż wierzchem na kolanach, kciuk i palec wskazujący w obu dłoniach dotykają się. Zamknij lub zmruż oczy, odpręż mięśnie twarzy i zacznij oddychać przeponą. Przy wdechu napełniasz brzuch powietrzem jak balon, przy wydechu je wypuszczasz. Obserwuj, jak brzuch faluje wraz z oddechem. Oddychaj tak przez co najmniej dwie minuty. To ćwiczenie koordynuje pracę półkul mózgowych, wspomaga pamięć i koncentrację, redukuje napięcie. Wykonuj je, kiedy wypadnie ci coś pilnego i stresującego, szybko się uspokoisz i spojrzysz na sprawy z właściwej perspektywy.
Czas na relaks
Od rana siedzisz przy komputerze i tłuczesz w klawiaturę bez chwili przerwy. Nie mam dobrych wiadomości - wcześniej czy później zaczniesz odczuwać sztywność karku, bóle kręgosłupa, bóle głowy lub brzucha. To są objawy permanentnego stresu. Unikaj siedzenia przy biurku dłużej niż trzy godziny. Często rób pięciominutowe przerwy. Wykonuj wtedy proste ćwiczenia. Wstań od biurka, przeciągnij się, zrób kilka oddechów, a następnie stań na palcach i wyciągnij ramiona do góry. Wyobraź sobie, że jesteś drzewem wyciągającym swoje konary do słońca. Stój tak dwie minuty, oddychając głęboko, następnie opadnij na pełne stopy. Z wydechem oddaj ziemi całe swoje zmęczenie, a wraz z wdechem zaczerpnij nowe siły. Na ból w karku pomogą głębokie obroty głowy - pięć razy w prawo, pięć razy w lewo. Zmniejszysz napięcie w szyi i karku oraz dotlenisz się.
Akcja regeneracja
Czy wiesz, że twój umysł zużywa 80% wdychanego wraz z powietrzem tlenu? W książce "Techniki oddychania" Markus Schirner opisuje technikę oddechu, która pozwala w szybkim tempie zaopatrzyć organizm w tlen, co błyskawicznie podwyższa poziom energii i wydolność umysłową. Najpierw zrób kilka świadomych oddechów. Otwórz usta tak szeroko, jak potrafisz. Rozluźnij dolną szczękę. Odchyl głowę do tyłu i wysuń podbródek do przodu. Wykonuj głębokie, podobne do ziewania wdechy i wydechy, aż poczujesz, że całe twoje ciało przejęło ten rytm. Kilka razy ziewnij głęboko i przeciągnij ramiona, dłonie, tułów i całą górną część ciała. To ćwiczenie możesz wykonywać zawsze wtedy, gdy poczujesz zmęczenie i trudno jest ci się skoncentrować.
Trening zen
Twój telefon doprowadza cię do szaleństwa, prawda? Chcę ci zaproponować najprostsze z możliwych ćwiczeń, które odmieni twoje życie....Kasia Bem
www.namastejoga.pl
Dalszy ciąg artykułu70%
Całość artykułu w najnowszym
Magazyn Joga dostępny jest w szkołach jogi w całej Polsce lista szkół tutaj.
Oraz w sklepie internetowym