Asany w szpitalu? Inga Izabela Dańkowska
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Asany w szpitalu? Inga Izabela Dańkowska

wtorek, 11 sierpnia 2015

Inga Izabela Dańkowska

"Wpływ praktyki jogi na zdrowie kobiet w ciąży i przebieg porod"- pionierskie badania w szpitalu św.Zofii w Warszawie"

Współczesna medycyna podkreśla dobroczynny wpływ jogi na kobiety w tak ważnych dla nich okresach jak ciąża i połóg. W krajach Europy zachodniej zajęcia z tej dziedziny na dobre zagościły w harmonogramach przyszłych mam. Mamy nadzieję, że podobna sytuacja wkrótce zaistnieje w Polsce.

RUCH I RELAKS W CIĄŻY

W ciąży, szczególnie kiedy jesteśmy zmęczone, chętnie leniuchujemy na wygodnej kanapie. Brak lub nadmiar słońca, hormony czy nieznane "nowe" stany emocjonalne wpływają na zmiany nastroju. Czasami pojawiają się też typowe dolegliwości jak nudności lub wzmożony apetyt. Stawy i kręgosłup, które muszą stopniowo znosić coraz większy ciężar, sprawiają, że czujemy się ociężałe.

Wtedy warto zainteresować się Jogą.

Specjalistyczne zajęcia jogi prenatalnej, które nie tylko skoncentrowane są na potrzebach ciąży, ale również przygotowują kobietę do porodu fizycznie, psychicznie i emocjonalnie, są doskonałym dopełnieniem szkoły rodzenia.

• Ćwiczenia jogiczne wzmacniając kręgosłup, wpływają na elastycznosć i świadomosć ciała, co później ułatwia wybór najodpowiedniejszych pozycji porodowych.

• Rozbudzone poczucie wiary we własne siły i możliwosci, techniki oddechu oraz relaksu pozwalają na lepszą kontrolę bólu czy stanów emocjonalnych.

• Świadomy i zsynchronizowany z rytmem skurczów porodowych oddech powoduje, że skurcze są bardziej wydajne, odczuwanie bólu jest minimalizowane, a użycie srodków przeciwbólowych może okazac się niepotrzebne.

• Spokój i opanowanie zapewniają kobiecie efektywną współpracę z lekarzami i położnymi.

Joga prenatalna nie wymaga żadnego wcześniejszego doświadczenia. Zawiera wyłącznie bezpieczne ćwieczenia fizyczne, techniki oddychania i relaksu.

Praktykę można rozpocząć już w 15 tygodniu ciąży (pod warunkiem, że nie ma przeciwskazań medycznych) i kontynuować aż do porodu, w trakcie którego wykorzystamy to, czego nauczyłyśmy się wcześniej.

Panie, które praktykują jogę prenatalną, zaskakująco szybko wracją do kondycji fizycznej po porodzie.

JOGA NA TRUDNE DNI

W Polsce historia i świadomość Jogi jest jeszcze stosunkowo młoda.

Wiele osób utożsamia ją jedynie z fizycznością, giętkością ciała, a niektórzy nawet z religią.

Należy jednak pamiętać, że joga jest starożytnym holistycznym systemem, pozwalającym na stworzenie harmonii miedzy ciałem, umysłem i sercem. Stan owej harmonii jest szczególnie ważny, kiedy odczuwamy niepewności i niepokoje związane z ciążą i macierzyństwem. Czas, w którym rodzi się miłość macierzyńska przepełniony jest bowiem zarówno wielką dozą radości jak i troski. Zdarzają się stany lękowe, obawy przed porodem i sprostaniem nowemu wyzwaniu jakim jest macierzyństwo.

Zajęcia jogi dla kobiet w ciąży i po ciąży w krajach Europy Zachodniej cieszą się duża popularnością (szczególnie na terenie szpitali). Te specjalistyczne zajęcia, do których zaliczą się joga w ciąży i poporodowa, wymagają dodatkowej wiedzy i doświadczenia, które nauczyciel jogi ogólnej musi nabyć studiując specjalistyczne moduły. Niestety w naszym kraju są one jeszcze niedostępne. Dlatego wybierająć się na jogę w ciąży czy po połogu warto upewnić się, czy nauczyciel posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, bo joga w tych okresach rządzi się innymi zasadami i wymogami.

Z DZIDZIUSIEM PRZY BOKU

Po 9 miesiącach nadchodzi w końcu ten wyczekiwany dzień, w którym po raz pierwszy spotykamy nasze ukochane dziecko. Wszystkie troski i obawy znikają. Od tej pory perspektywa patrzenia na świat diametralnie zmienia się. Miłość wypełnia całą przestrzeń w koło nas. Godzinami wpatrujemy się w potomka, uważnie studiując każdy milimetr ciała.

Sześć tygodni po porodzie powoli odzyskujemy siły witalne. To czas, kiedy możemy ponownie rozpocząć praktykowanie jogi, tym razem już w towarzystwie dziecka.

Relatywnie szybko odczujemy, że joga ułatwia nam powrót do kondycji fizycznej i psychicznej. Zmniejsza napięcie mięśni i dyskomfort, który odczuwamy w okresie porodowym: na przykład ból ramion, szyi czy pleców. Wzmacnia i stabilizuje mięśnie. Spokojne chwile relaksu łagodzą zmęczenie, stres i wyciszają umysł oraz pozwalają pogłębić wieź z nowo narodzonym dzieckiem.

Nie bez znaczenia jest również to, iż na zajęciach jogi poporodowej, spotkamy inne mamy z dziećmi, które przechodzą przez podobne doświadczenia. Ich wsparcie i wzajemna wymiana przemyśleń okazują się bardzo cenne w tym okresie wielkich zmian.

PIONIERSKIE BADANIA w szpitalu św.Zofii w Warszawie

Szpital św. Zofii w Warszawie jest prekursorem specjalistycznych zajęć jogi dla kobiet w ciąży oraz jogi poprodowej w Polsce.

W sierpniu 2015 minąło już 2,5 roku od pierwszych zajęć jogi. Pierwsze uczestniczki powitały na świecie swoje dzieci, wiele z nich kontynuuje ćwiczenia, przychodząc z maluchami na jogę poporodową.
Dużym atutem przemawiającym za obecnością zajęć jogi na terenie szpitala, jest bliska obecność fachowego personelu medycznego, który w każdej chwili służy pomocą, zapewnia zarówno kobietom w ciąży, jak i młodym matkom, poczucie bezpieczeństwa.

W lutym 2015 szpitalu św.Zofii w Warszawie rozpoczął badania: "Wpływ praktyki jogi na zdrowie kobiet w ciąży i przebieg porodu". To pierwsze takie badania w Polsce i Europie Centralnej.

Inspiracją do nich było badanie: Effects of antenatal yoga on maternal anxiety and depression: a randomized controlled trial" przeprowadzone pod kierunkiem Jamesa J. Newhama, Ph.D., Institute of Health & Society, Newcastle University we współpracy z Maternal and Fetal Health Research Centre, Manchester Academic Health Sciences Centre, University of Manchester.

W wyniku badania stwierdzono, iż joga prenatalna może wpływać na zmniejszenie lęku przed porodem oraz zapobiec wzrostowi objawów depresyjnych.

Zespół badawczy szpitala św.Zofii jest przekonany, że polskie badanie również potwierdzi, że praktyka jogi w ciąży ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne kobiety oraz na przebieg porodu; że kobiety praktykujące jogę:

• częściej rodzą siłami natury

• rzadziej wymagają podania znieczulenia zewnątrzoponowego (wyższy próg tolerancji bólu)

• odczuwają obniżony poziom stresu i lęku przed porodem

• czas porodu jest krótszy

• czas pobytu pacjentki w szpitalu skraca się

• rzadziej następuje pękniecie / nacięcie krocza

• powrót do kondycji jest relatywnie szybszy w porównaniu do kobiet, które nie praktykowały jogi

Jest nadzieja, że wyniki badania szpitala św, Zofii w Warszawie nakłonią i inne szpitale w naszym kraju do wprowadzania specjalistycznych zajęć jogi prenatalnej i postnatalnej na terenie swoich placówek.

Film promujący jogę w szpitalu św Zofii

Film promujący jogę poporodową

Inga Izabela Dańkowska - Autorka artykułu, po 17 latach w UK, w 2012 roku wróciła do Polski, aby rozpowszechniać styl BWY. Prowadzi zajęcia w języku polskim i angielskim.
Jej "misją" jest wprowadzenia specjalistycznych zajęć jogi w ciąży i poporodowej w Polsce, szczególnie na terenie szpitali. Od 2013 prowadzi zajęcia Jogi dla kobiet w ciąży i po porodzie (zarówno w języku polskim i angielskim) w szpitalu św.Zofii, ul.Żelazna 90, Warszawa, który jest prekursorem takich zajęć w Polsce! (www.edukacja.szpitalzelazna.pl)

W niedalekiej przyszłości chce się zająć kształceniem nauczycieli jogi prenatlnej i postnatalnej.

Kwalifikacje Ingi to: Dyplom BWY Nauczyciela Jogi, Dyplom Jogi Prenatalnej, Poporodowej, Jogi dla Dzieci, jak również Jogi dla Dzieci Specjalnej Troski.

Więcej info: www.iidyoga.com; www.bwy.org.uk

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi