Joga palców. Część II
czwartek, 12 marca 2009
W tej części swojego wykładu odpowiem na najczęściej zadawane pytania.
1. Moje palce wydają kliknięcia i trzaski - czy to w porządku?
Tak. Odgłosy kliknięcia pojawiają się, kiedy powierzchnie stawowe nagle ocierają się jedna o drugą. Jeżeli wasze stawy wydają taki odgłos, to kliknięcia takie mają charakter terapeutyczny i często przynoszą uczucie ulgi. 2. Czy klikanie stawami nie powoduje artretyzmu?
Nie, jest to mit. Jeżeli cierpisz na artretyzm, to wtedy Twoje stawy będą prawdopodobnie "klikać" - nie działa to jednak w drugą stronę. 3. Auć! To boli! Czy powinienem kontynuować?
To zależy. Jeżeli jesteś osobą początkującą, to z całą pewnością powinieneś przestać w tym momencie ćwiczyć.
Jednakże nie polecam całkowitego odpuszczenie sobie.
Rozciąganie częstokroć powoduje ból. Ale bólu nie powinno traktować się jako skutku rozciągania, lecz raczej jest to skutek braku rozciągania, czyli sztywności.
Ból jest istotnym sygnałem ostrzegawczym, jednak czasem należy go inteligentnie interpretować. Odporność na ból jest kwestą indywidualną. Po pewnym czasie odkryjesz swój poziom bólu i nauczysz się rozróżniać pomiędzy bólem zdrowym i bólem, który sygnalizuje prawdziwe zagrożenie. 4. Jak długo należy ćwiczyć każdą pozycję?
To prawie w całości zależy od Ciebie. Zbyt krótka praktyka spowoduje zmniejszenie korzystnych efektów. Zbyt długa spowoduje, że ucierpią na tym inne aspekty Twojego życia. 5. Jak dużo czasu powinienem poświęcić ćwiczeniom dłoni i palców?
Znów - prawie w całości zależy to od Ciebie. Zbyt mało czasu - efekt końcowy będzie mizerny.
Zbyt dużo - pozostałe aspekty Twojego życia na tym ucierpią. 6. Czy joga palców wyleczy mnie z poważnych kontuzji palców?
Nie. Z całą pewnością w tym nie pomoże, a nawet w niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do pogorszenia sytuacji. Jeżeli Twoje palce uległy kontuzji, powinieneś odpocząć i zminimalizować tę aktywność, która doprowadziła do kontuzji. 7. Czy joga palców wyleczy mnie z artretyzmu?
Raczej nie. Chociaż z pewnością może być bardzo pomocna. Jeżeli zdecydujesz się na rozciąganie jako formą terapii dla artretyzmu, powinieneś być świadomy kilku istotnych szczegółów: jeżeli masz wiele złogów wapniowych rozciąganie może być bardzo bolesne i rzeczywiście niebezpieczne. Ćwicz powoli, lecz nie tak powoli, aby Twój stan pogarszał się z biegiem czasu, zamiast się poprawiać.
Rozciąganie stanowi potencjalnie bardzo dobrą terapię na artretyzm, pod warunkiem że nie przeciąga się jej w nieskończoność. Nie jest to jednak łatwa droga, bądź więc bardzo ostrożny. 8. Czy ćwiczenia jogi palców mogą doprowadzić do deformacji moich palców?
Nie. Odpowiednio rozciągnięte palce wyglądają pięknie i zdrowo. Jeżeli obawiasz się nadmiernego rozciągnięcia delikatnych stawów, wykonuj więcej ćwiczeń wzmacniających. 9. Dlaczego nie wspominacie nic na temat palców stóp?
Rozciąganie stóp jest również niezwykle ważne. Jednakże to opracowanie dotyczy dłoni i palców dłoni. Gorliwi uczniowie mogą dopasować te ćwiczenia do palców stóp. Tim Tyler Finger yoga.
http://fingeryoga.com/
Tłumaczenie: Rafał Gadomski
Na podstawie tłumaczenia opracowała Justyna Moćko