Nowoczesna szkoła rodzenia - bezpłatny kurs nie tylko dla położnych. Rozmowa z Justyną Wojciechowską - autorką projektu i jedną z trenerek prowadzących szkolenie.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Nowoczesna szkoła rodzenia - bezpłatny kurs nie tylko dla położnych. Rozmowa z Justyną Wojciechowską - autorką projektu i jedną z trenerek prowadzących szkolenie.

piątek, 8 kwietnia 2011

Julitta Klama

Akademia Asan serdecznie zaprasza do udziału w szkoleniu dotyczącym nowoczesnych metod prowadzenia szkół rodzenia. To wspaniała szansa na podwyższenie kwalifikacji zawodowych i poszerzenie wiedzy położnych, pielęgniarek i innych osób zaangażowanych w prowadzenie zajęć w szkołach rodzenia. Oprócz interesujących zajęć teoretycznych, kurs będzie obejmował część praktyczną: podstawy , ćwiczenia na piłkach, techniki relaksacyjne i oddechowe. Zachęcający jest fakt, że dzięki współfinansowaniu ze środków unijnych udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny!

Joga-Joga: Do kogo skierowany jest ten projekt?

Justyna Wojciechowska: Jest to projekt skierowany do położnych, ale nie tylko… Także do osób, które elementy , pracy na piłkach oraz technik relaksacyjnych i oddechowych mogłyby wykorzystać w swojej pracy zawodowej lub też dla własnych potrzeb. Chociażby po to, żeby wzmocnić własne ciało, ustrzec się dolegliwości kręgosłupowych związanych z pracą zawodową i stresem. Także po to aby nauczyć się takich technik relaksacyjnych i oddechowych, które pomogłyby tej osobie lepiej wykonywać swoją pracę.

JJ: Czy kurs został stworzony z myślą o osobach młodych, które są być może mniej doświadczone, ale bardziej otwarte na nowe metody?

JW: To kurs dla wszystkich, niezależnie od wieku. Może się zdarzyć, że jeśli ktoś przeczyta tytuł: "Nowoczesna szkoła rodzenia, kurs dla położnych" to pomyśli - "To nie dla mnie, jestem za stara, mam 40-50 lat, ja już niczego nie muszę się uczyć". Myślę, że to błędna droga, bo tak naprawdę trzeba wiedzieć, że ten kurs umożliwia zwiększenie swojej szansy na rynku pracy i daje dodatkowe możliwości. To nie jest tylko praca z pacjentką na oddziale czy na sali porodowej, trzeba na to patrzeć trochę szerzej. Nawet jak ktoś nie chce prowadzić szkoły rodzenia, może zdarzyć mu się indywidualna klientka, która będzie chciała taką położną zapraszać do domu. Jeżeli umieścimy w CV takie umiejętności, łatwiej jest się przebić, niezależnie od wieku. A teraz dużo kobiet jest w ciąży, myślę że idzie taki boom: moda na rodzenie i zakładanie rodziny. Uważam, że takie kursy mają przyszłość.

JJ: Kto finansuje projekt? Czy udział jest całkowicie bezpłatny?

JW: Projekt w 85% finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitła Ludzki, pozostałe 15% pokrywane jest ze środków krajowych (Budżetu Państwa), także jest to całkowicie bezpłatne dla uczestników. Na każdym kursie jest catering wegetariański. Z naszej strony jest to także sposób na promocję zdrowego stylu życia.

JJ: Jakie dodatkowe benefity przygotowali organizatorzy kursu?

JW: Osoby, które wezmą udział w tym projekcie, oprócz tego że otrzymają dobrą jakość wykładów oraz zajęć praktycznych, dostaną skrypty, które będą podsumowaniem wiadomości z wykładów. Uczestnicy otrzymają także akcesoria do . Dzięki temu będą też mogli przećwiczyć w domu elementy, których uczą się na zajęciach. Po zdaniu egzaminu przed komisją projektową, uczestnicy dostaną zaświadczenia ukończenia kursu.

JJ: To bardzo ciekawa oferta, sama chętnie wzięłabym w niej udział. Szkoda, że tylko dla położnych…

JW: Tak naprawdę kurs nie jest tylko dla położnych. Jeżeli popatrzy się na taki program szkoły rodzenia, to różnie to wygląda w Polsce. Niektóre szkoły rodzenia mają bardzo ubogi program: kilka spotkań teoretycznych gdzie przerabia się sposoby oddychania torem brzusznym przy rodzeniu albo jakieś proste ćwiczenia. Inne szkoły, mają z kolei bardzo bogaty program. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów z różnych dziedzin, tj.: lekarz, pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta, instruktorka ćwiczeń, psycholog, doula (osoba, która profesjonalnie wspiera kobietę lub parę w czasie porodu i połogu).

JJ: Jak długo będzie trwał kurs? Ile spotkań jest przewidzianych?

JW: Szkolenie trwa dosyć długo, bo każda grupa ma 12 spotkań (12 dni) które odbywają się w trybie weekendowym, czyli sobota-niedziela. Program jest tak rozciągnięty, żeby nie stanowił zbyt dużego obciążenia dla uczestniczki czy też uczestnika. Będzie to średnio jeden do dwóch weekendów w miesiącu. Zajęcia prowadzone będą w sześciu 20-osobowych grupach.

JJ: Kto poprowadzi zajęcia?

JW: Szkolenia zostaną poprowadzone przez profesjonalną kadrę trenerów:

Agnieszka Zaręba - doktorantka AWF w Warszawie, wykonawczyni projektu badawczego Aktywność ruchowa kobiet ciężarnych a stan ich zdrowia psychicznego i fizycznego oraz przebieg ciąży i porodu (grant MNiSzW nr NN 404 017838).

Agnieszka Gregorczyk - mgr fizjoterapii AWF Warszawa, specjalizująca się w terapii dzieci.

Ja poprowadzę część praktyczną, obejmującą i oddechowe.

JJ: Jaka tematyka zostanie poruszona w trakcie kursu?

JW: Przewidujemy 24 godziny zajęć teoretycznych, 64 godziny zajęć praktycznych oraz 8 godzin szkolenia z komunikacji interpersonalnej.

W ramach panelu szkoleń miękkich będą poruszane takie tematy jak: wypalenie zawodowe, praca z trudnym pacjentem, nauka większej pewności siebie czy autoprezentacji. Jeżeli chodzi o tematykę szkoleń miękkich, to wykłady będą układane pod kątem potrzeb osób biorących udział w szkoleniu. Na początku uczestnicy projektu będą wypełniali ankietę, której zadaniem będzie wskazanie ich deficytów w pracy, m.in. co najbardziej przeszkadza im w pracy zawodowej albo jak postrzegają siebie.. Po ośmiu godzinach szkolenia miękkiego - następny dzień (8 godzin) zostanie poświęcony fizjologii wysiłku fizycznego.

JJ: Na czym będzie polegało to szkolenie?

JW: To bardzo ciekawa tematyka dobierania odpowiednich obciążeń do wysiłku fizycznego i rodzaju sportu najbardziej odpowiedniego dla kobiet w ciąży. Jest bardzo mało publikacji na ten temat i tak naprawdę żeby się dowiedzieć jak dla kobiet w ciąży dobierać odpowiednie ćwiczenia i odpowiednie obciążenia trzeba się dobrze dokopać do literatury zagranicznej. I to będzie robiła Agnieszka Zaręba, która jest doktorantką na AWF i właśnie pisze pracę doktorancką aktywnośći ruchowej kobiet w ciąży.

Trzecia osoba, która będzie prowadziła również teoretyczną część projektu to Agnieszka Gregorczyk, która jest fizjoterapeutką. Poprowadzi szkolenie dotyczące ergonomii pracy, czyli jak położna powinna ustawiać się przy badaniu kobiety ciężarnej albo na sali porodowej, oraz w wielu innych sytuacjach. Będzie mówiła o tym, na co należy zwrócić uwagę, żeby nie przeciążać swojego kręgosłupa. Opowie też o tym, jak kobiety ciężarne lub w okresie połogu (po porodzie) powinny ustawiać swoje stanowisko pracy do przewijania dziecka czy do kąpieli, tak aby nie przeciążać swojego układu ruchu i zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Będą także elementy pielęgnacji noworodka. Agnieszka jest specjalistką w pracy z malutkimi dziećmi, będzie mówiła o tym na co zwrócić uwagę matkom, jak pielęgnować niemowlę, aby się prawidłowo rozwijało i jakie zachowania czy objawy u dziecka uznać za nieprawidłowe.

Oprócz tego, że uczestnik zajęć będzie mógł wykorzystać zdobyte wiadomości w swojej pracy zawodowej, to również przyda mu się wiedza, jak dbać o swój kręgosłup. W cześci praktycznej, dotyczącej jogi uczestnicy najpier nauczą się wykonywania klasycznych pozycji , a następnie zostaną zapoznani ze sposobami modyfikacji tych pozycji dla potrzeb kobiet ciężarnych, uwzględniając różne dolegliwości które mogą się pojawić podczas ciąży, tj. Skórcze mięśni, puchnięcie nóg, bule pleców i miednicy, zgaga, mdłości, itd.

JJ: Dlaczego jest tak ważna dla kobiet w ciąży?

JW: Uważam, że to jest wspaniała forma ruchu dla kobiety. kobiety uczy się jak prawidłowo się ustawiać, jak stabilizować stawy i wzmacniać mięśnie zabezpieczające stawy. To z jednej strony, ale z drugiej też wykonuje się ćwiczenia które uelastyczniają ciało, czyli przygotowują miednicę i stawy biodrowe do porodu. Nieodłącznym elementem zajęć są ćwiczeń oddechowych i techniki relaksacji. Jest to o tyle ważne, że kiedy poród trwa długo i kobieta jest nim już bardzo zmęczona, umiejętność zrelaksowania się i wyciszenia bardzo pomaga zregenerować siły na ten moment, kiedy dochodzi już do porodu.

A jeżeli chodzi o techniki oddechowe są to inne techniki niż na szkołach rodzenia, bo w szkole rodzenia uczy się tych technik oddechowych, które mają już pomagać w parciu, czyli podczas samej akcji porodowej, natomiast na jodze ćwiczy się oddech, który ma za zadanie uspokoić, zrelaksować i też dodać sił. Zregenerować, żeby dobrze dotlenić tkanki, aby mięśnie miały siłę na wspomaganie akcji porodowej.

JJ: Czy w trakcie kursu propagujecie naturalne metody porodu, np. poród w wodzie?

JW: Myślę, że to byłoby fajne, ale ja nic nie sugeruję kobietom ciężarnym, które przychodzą do mnie na zajęcia , zaczyna lepiej czuć swoje ciało i być może pod wpływem tego, łatwiej jej wybrać najbardziej optymalną dla niej metodę porodu.

JJ: Ciekawe na ile te placówki medyczne będą otwarte na te nowe metody?

JW: Sama byłam ciekawa. Osobiście byłam w kilku miejscach, żeby zaprezentować projektw np. w Izbie Pielęgniarek i Położnych i tam Pani Prezes była bardzo zainteresowana projektem. Byłam w kilku szpitalach, gdzie rozmawiałam bezpośrednio z położną pielęgniarek i nie zdarzyło się żeby któraś z nich była do tego niechętnie nastawiona, raczej były zainteresowane i chętne aby to rozpowszechnić.

Na początku spodziewałam się że spotkam się z niechęcia czy frustracją, z podejściem "po co mi to". Obawiałam się, że położne nie będą chciały brać udziału w kursie. Jednak jestem mile zaskoczona zainteresowaniem tym projektem.

JJ: Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w szkoleniu?

JW: Należy zgłosić się do biura projektu, które znajduje się przy ulicy Noakowskiego 16 lokal 5. Można wcześniej się umówić, dzwoniąc pod numer: 602 134 001 lub wejść na stronę: www.nowoczesnerodzenie.pl, na której to znajdują się wszystkie potrzebne informacje oraz dokumenty, które należy wypełnić żeby przystąpić do projektu.

JJ: Dziękuję za rozmowę.

JW: Ja również dziękuję i serdecznie zapraszam do udziału w szkoleniu.

Rozmawiała: Julitta Klama


Więcej o projekcie na stronach:

http://www.joga.edu.pl/index.php?dz=218&level=1

http://www.nowoczesnerodzenie.pl/

Justyna Wojciechowska

Mgr rehabilitacji, dyplomowana nauczycielka

Autorka: Julitta Klama




Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi