Ida Herbert - 96-letnia nauczycielka jogi!
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Ida Herbert - 96-letnia nauczycielka jogi!

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Justyna Moćko

Ida Herbert jest najstarszą, 96-letnią nauczycielką jogi. Zachwyciła się jogą od kiedy skończyła 50 lat i od tego czasu codziennie zaczyna i kończy dzień praktyką asan.

Ida zawsze bardzo lubiła ćwiczyć ale w latach 60-tych nie było wielu nauczycieli jogi. Będąc w fitnssie Ida popatrzyła, jak nieopodal ćwiczy kobieta. Poprosiła ją o lekcję a potem, zafascynowana zaczęła się uczyć i zgłębiać temat. Do dziś codziennie wstaje o 5:30, aby wykonać swoją praktykę a później uczy przychodzące do niej kobiety.

W tej chwili praktykuje już nie tylko dla siebie ale również dla innych, aby pokazać, że starość nie musi oznaczać niedołęstwa, uzależnienia od innych oraz schorowanego ciała. Osteoporozę, zwyrodnienia, zwiotczenie mięśni - te procesy starzenia można odroczyć, a przede wszystkim łagodzić - odkreśla Ida. Dlaczego? Bo ruch, zwłaszcza mądry i kontrolowany nawet w podeszłym wieku potrafi wyleczyć z poważnych schorzeń, a przede wszystkim przedłużyć życie.

"To, co się dzieje na poziomie fizycznym, to jedno, ale dowiedziałam się, jak mogę pracować ze swoim wnętrzem" - mówi. "Kiedy zachowuję spokojny umysł, moje serce, puls zwalnia, jest we mnie cisza i spokój"

Nadal pomaga kobietom uzyskać spokój i harmonię. Uczy już w mniejszej grupie, ale nadal robi to z pasją i oddaniem.

Piętnaście lat temu, na jej 80 - te urodziny, kilkanaście uczennic Idy - wszystkie kobiety w wieku między 60 a 80 lat - przyjechały w koszulkach z napisem Dziewczyny Idy.

W zeszłym roku, 2012 została wpisana do Guinness World Records 2013jako najstarsza nauczycielka jogi.

Na pytanie, w czym upatruje swoją długowieczność, odpowiada: "nie jem Fast foodów, lubię ogrodnictwo i pić sherry po obiedzie. Aha, i uwielbiam flirtować ".

Na podstawie artykułów w internecie opracowała
Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi