Joga przed w trakcie i po ciąży
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Joga przed w trakcie i po ciąży

czwartek, 18 września 2008

Dziewięć miesięcy rozwoju dziecka w łonie kobiety jest dla jej organizmu dużym obciążeniem. Lekarze szacują, że każda ciąża - mimo iż teoretycznie jest stanem fizjologicznym - przynosi sześcioprocentowy ubytek na zdrowiu

Dziewięć miesięcy rozwoju dziecka w łonie kobiety jest dla jej organizmu dużym obciążeniem. Lekarze szacują, że każda ciąża - mimo iż teoretycznie jest stanem fizjologicznym - przynosi sześcioprocentowy ubytek na zdrowiu

Zwiększona masa ciała obciąża stawy i kręgosłup. Płuca i inne narządy wewnętrzne są ściskane przez rozrastającą się macicę, co znacznie upośledza ich działanie. Serce musi przepompować większą ilość krwi, a skóra ulega rozciągnięciu często ponad swoje możliwości. Zmiany hormonalne skutkują wahaniami nastroju, nierzadko powodując jego pogorszenie.

Tymczasem stan zdrowia matki oraz jej samopoczucie w czasie ciąży ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Dlatego istotne jest, aby decyzja o poczęciu została poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami.

Praktyka hatha - idealnie nadaje się do tego celu.

PRZED...
Systematyczne wykonywanie asan przed ciążą wzmacnia ciało i oczyszcza je z toksyn, stabilizuje pracę narządów wewnętrznych oraz reguluje gospodarkę hormonalną. Skóra staje się lepiej odżywiona, bardziej elastyczna i wytrzymalsza. Kobieta zyskuje świadomość własnego ciała, stabilność emocjonalną, wewnętrzny spokój i radość życia.
Asany pomagają w zapłodnieniu regulując pracę jajników i jajowodów a także wpływają na zapobieganie poronieniom.

Praktyka uczy wczuwania się w potrzeby ciała i pomaga w zwalczeniu niezdrowych nałogów, jak palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu i innych używek - w ciąży absolutnie przeciwwskazanych.

W TRAKCIE...

Kontynuowanie praktyki w czasie ciąży:
- przygotowuje stawy i kręgosłup do niesienia powiększającego się ciężaru - zapobiega związanym z tym bólom pleców,
- ułatwia oddychanie i zapewnia dobry dopływ tlenu do płodu,
- odciąża serce,Obrazek
- reguluje ciśnienie krwi,
- poprawia krążenie krwi oraz trawienie, przez co zapobiega występowaniu typowych dla ciąży objawów, takich jak: obrzęki, żylaki, wzdęcia i zgagi,
- pomaga utrzymać przyrost masy ciała w granicach wymaganej normy,
- uelastycznia biodra, miednicę i wnętrza ud,
- pozwala skumulować energię.

Poczucie stabilności własnego ciała oraz zminimalizowanie uciążliwości związanych z powiększającym się brzuchem, daje przyszłej mamie możliwość przeżywania swego stanu z radością, daje pewność siebie i redukuje lęk przed porodem.

Akcja porodowa u kobiety, której ciało jest odpowiednio przygotowane, przebiega szybciej. Wykonywanie asan przygotowuje kobietę do wydania dziecka na świat poprzez wzmocnienie i uelastycznienie odpowiednich mięśni i ścięgien, naukę odpowiedniego oddechu i, co bardzo istotne, wspomnianą już świadomość własnego ciała.
Aktywna współpraca kobiety z personelem medycznym ułatwia dziecku pokonanie niezmiernie trudnej i bolesnej dla niego drogi przez kanał rodny.
PO...

Po porodzie organizm kobiety ćwiczącej szybciej się regeneruje, a ponowne rozpoczęcie praktyki po połogu przyspiesza powrót do dobrej formy.

Obserwacje poczynione przez amerykańskich badaczy wskazują iż dzieci kobiet, które kontynuowały aktywność fizyczną w czasie ciąży, lepiej się rozwijają, są spokojniejsze i... bardziej samodzielne.

Na rozpoczęcie praktyki hatha - nigdy nie jest za późno. Ciężarna kobieta, która nie miała wcześniej styczności z asanami, po konsultacji ze swoim lekarzem ginekologiem lub doświadczoną położną, może rozpocząć ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela.
Zakres wykonywanych przez nią ćwiczeń nie będzie taki, jak kobiety, która jest w praktyce jogi bardziej zaawansowana.

Ciężarne rozpoczynające praktykę hatha - uczy się najprostszych pozycji, tak aby nie wywołać napięcia i zmęczenia, wykorzystując do tego szereg pomocy.

Ciężarna zaawansowana w ćwiczeniach jest dla siebie najlepszym arbitrem i, przy zachowaniu ostrożności, może bez przeszkód kontynuować swoją praktykę.

DWA LATA PÓŹNIEJ...EPILOG

Pozycje ze zdjęć wykonywałam do ostatniego dnia przed porodem.

Akcja porodowa w moim przypadku była naprawdę błyskawiczna. Po dwóch godzinach od momentu odejścia wód płodowych zjawiłam się w szpitalu z pięciocentymetrowym rozwarciem. Po kolejnych trzech kwadransach rozwarcie było już pełne... W zredukowaniu bólów porodowych (bóle krzyżowe) bardzo pomogła mi pozycja jogi: uttanasana z rękami na ścianie - minimalizowała ból o połowę.

Córeczka dostała 10 pkt. w skali Apgar. Teraz jest rezolutną dwulatką - okazem zdrowia i radości życia. Rozwija się znakomicie, jest bardzo samodzielna i ciekawa świata. Oprócz dwóch przypadków małego kataru od urodzenia nie chorowała. Ma wrodzone umiłowanie do zachowania symetrii w ciele (wykonywanie czynności "na obie strony" rękami a także stopami), co odczytujemy jako efekt jej jogicznych "korzeni". W naturalny sposób wykonuje także pozycje, których wcześniej nie miała okazji podejrzeć u nas. Uwielbia pozycje z głową w dół i mostki.

Ja bardzo szybko wróciłam do formy po ciąży. Praktykę wznowiłam po dwóch miesiącach od porodu. Najbardziej zaskoczyła mnie prawie niezmieniona siła mięśni mojego brzucha. okazała się także wspaniałym remedium Obrazekna bóle kręgosłupa wywołane karmieniem i noszeniem dziecka. Jej praktyka dała mi oparcie w sobie i wewnętrzną stabilność - w moim przypadku obyło się bez "baby blues" i poporodowej depresji.

Moja rada dla wszystkich kobiet to aby rozpoczęły ćwiczenie na długo przed decyzją o macierzyństwie.

wspaniale przygotuje Wasze ciała do wszystkiego, co wiąże się z wydaniem dziecka na świat...

Ola Niedaszkowska


Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi