Joga pomaga w walce z rakiem piersi. Justyna Moćko
środa, 30 września 2009
Coraz więcej badań naukowych potwierdza związek ciała i umysłu oraz ich wzajemne oddziaływanie. Wpływ psychik na poprawę leczenia onkologicznego jest nieoceniony. W tegorocznym czasopiśmie Psycho-Oncology opublikowano kolejne dane na temat korzyści w zastosowaniu ćwiczeń jogi u kobiet w trakcie lub niedługo po zakończeniu leczenia raka piersi.
Do udziału w doświadczeniu zaproszono 44 kobiety, spośród których 34% było w trakcie leczenia onkologicznego, zaś pozostały miały je już za sobą. Połowę pań wybrano losowo do udziału w dziesięciu cotygodniowych sesjach jogi. Każde spotkanie z trenerem trwało 75 minut, w czasie których pacjentki wykonywały ćwiczenia niewymagających szczególnego wysiłku mające na celu poprawę kondycji psychicznej i uspokojenie organizmu. W tym samym czasie pozostałe uczestniczki eksperymentu nie wykonywały żadnej szczególnej aktywności fizycznej.
Technika polegała na relaksacji ciała i umysłu przy zminimalizowaniu nakładu sił potrzebnego do wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Ćwiczenia były na tyle łagodne, ze mogłyby wykonywać je również kobiety będące w trakcie leczenia onkologicznego. Analiza ankiet wypełnianych na początku i po zakończeniu serii treningów przyniosła bardzo pozytywne wyniki.
Okazuje się bowiem, że udział w ćwiczeniach jogi pozwolił pacjentkom na zmniejszenie poziomu przygnębienia aż o 50% w porównaniu do grupy kontrolnej. Poprawiło się u nich także poczucie spokoju oraz sensu życia, które było po 10 tygodniach wyższe o 12% niż u pań nie ćwiczących. Największą poprawę samopoczucia zaobserwowano u kobiet, które zaczynały serię spotkań z trenerem będąc w najgorszej kondycji psychicznej spośród członkiń swojej grupy.
W innym eksperymencie wykorzystano jogę według metody Iyengara. 10 kobiet ćwiczyło jogę, 9 było w grupie kontrolnej.
Średni wiek kobiet to 61 lat, miały zdiagnozowanego raka i były poddawane terapii hormonalnej. Żadna z nich nie miała wcześniej doświadczeń z jogą. Po 8 tygodniach samopoczucie kobiet ćwiczących znacznie się polepszyło, a co więcej nabrały one przekonania, ze są w stanie zwalczyć chorobę. Poza tym nastąpiło zmniejszenie aktywacji białka NF-kB, który jest nazwany markerem stresu w organizmie.
Naukowcy zamierzają kontynuować badania.
W Polsce kilka Fundacji Psychoonkologicznych docenia fakt dobroczynnego działania jogi na proces zdrowienia pacjentów i organizuje dla nich zajęcia jogi prowadzone przez renomowanych nauczycieli.
Justyna Moćkojustyna@joga-joga.pl