Joga dla dzieci w szkołach jogi w Polsce.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Joga dla dzieci w szkołach jogi w Polsce.

czwartek, 18 września 2008

Justyna Moćko

Każde dziecko lubi ruch, zabawy i ciekawe zajęcia, a to właśnie oferuje . Jest ona sposobem na osiągnięcie spokoju ducha oraz sprawniejszego i silniejszego ciała. Pomaga odpocząć po całodziennym pobycie w szkole i zmienić pozycje na inne niż siedzenie na krześle przed telewizorem i komputerem.

W Indiach, w Instytucie Iyengara prowadzone są grupy dla dzieci, na których 6-letnie maluchy ćwiczą i przynosi dzieciom mnóstwo korzyści, chociażby uczy dobrych nawyków w zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia wzmacniają też kręgosłup i plecy, mięśnie grzbietu, brzucha i nóg.

sprzyja poprawie sylwetki, zwiększeniu sił witalnych i elastyczności ciała. Jednocześnie ukierunkowuje niespożyte pokłady energii jakie tkwią w ciele dziecka na aktywność fizyczną, uczy szacunku dla innych istot i środowiska. Ćwiczenia mimo, że są prowadzone w sposób dynamiczny wyciszają, poprawiają koncentracje, wzmacniają poczucie własnej wartości i siłę woli.

Poprosiłam nauczycieli prowadzących dla dzieci o podzielenie się swoimi doświadczeniami:

Joanna Jakubik-Hajdukiewicz, Centrum Jogi Marii Stróżyk, Poznań

Zajęcia .

Z pewnością można zaobserwować korzystny proces zmian w sferze świadomości, zmniejszenie napięcia psychofizycznego, obniżenie poziomu lęku, poprawę koncentracji uwagi, poprawę w zakresie sprawności i wytrzymałości. W trakcie zajęć następuje proces kształcenia świadomości na temat własnych możliwości i ograniczeń, zmiana stosunku do własnego ciała i uświadomienie sobie jego potrzeb. , dążąc do jednoczesnej pracy nad ciałem i umysłem, łączy pozycje i ruchy z technikami relaksacyjnymi oraz kontrolą oddechu. Proces ten przyczynia się do poprawy sylwetki, zwiększenia siły, gibkości, poprawy koncentracji oraz wzmocnienia poczucia własnej wartości i siły woli.

Tego typu spotkania muszą być dostosowane do wieku i kondycji najmłodszych, należy urozmaicać je zabawami, wprowadzać śmieszne lub pouczające bajki i oddziaływać na wyobraźnie dzieci. Nie mogą być nudne. Dzieci trzeba w pewien sposób zafascynować, aby miały ochotę rozwijać się fizycznie, umysłowo i duchowo. Aktualnie napisałam kolejną dla dzieci. Poradnik dla rodziców i prowadzących’’. Teraz czeka mnie trudne zadanie pozyskania pieniędzy na jej wydanie. Wszystkie osoby, czy przedsiębiorstwa, które chciałyby wesprzeć to przedsięwzięcie finansowo, proszę o kontakt.

Joanna Jakubik-Hajdukiewicz
http://centrumjogi.one.pl

Wiktor Morgulec, Centrum Joga Żoliborz, Warszawa


Po raz pierwszy z dla dzieci w szkołach.

Opracowany przez nich program nauczania jest z powodzeniem realizowany w wielu indyjskich szkołach. Metodyka nauczania opisana w wydanej przez Państwa Chanchanich "Yoga for children" znakomicie sprawdza się także w Polsce. Po powrocie do Polski wprowadziliśmy regularne zajęcia jogi dla dzieci w Centrum Joga Żoliborz w soboty rano.

Wkrótce zacząłem prowadzić zajęcia dla dzieci w kilku przedszkolach i szkole Montessori w Warszawie. Wyzwaniem było prowadzenie zajęć z naprawdę małymi dziećmi - nawet 4 latkami, tego nie uczyłem się w Indiach, nie znalazłem nikogo w Polsce kto prowadziłby wcześniej takie zajęcia. Oczywiście takie zajęcia wyglądają zupełnie inaczej niż dla dorosłych. Im mniejsze dzieci, tym krótszy czas trwania zajęć - w przedszkolach zajęcia trwają 15- 20 min są bardzo dynamiczne, dzieci nie trwają w pozycjach dłużej niż kilka sekund, są wprowadzane gry i zabawy. Z dziećmi starszymi zajęcia trwają dłużej od 45 min do godziny czasu.

W zależności od wieku na różne aspekty praktyki zwracam uwagę. Dla maluchów ( 4-5 lat) wyzwaniem jest już pozostanie przez kilka minut w obrębie maty i wykonywanie w synchroniczny sposób pozycji - nie mam mowy o precyzji, na to czas przychodzi później. Sama synchronizacja: prawa, lewa strona- ustawianie ciała na zasadzie lustrzanego odbicia jest ogromnym wyzwaniem. Od dzieci starszych stopniowo wymaga się coraz więcej : precyzji, synchronizacji z oddechem. Korzyści to umiejętność sensorycznego odnalezienia się w przestrzeni, synchronizacja z grupą-umiejętności współpracy z innymi dziećmi, rozwijanie zdolności koncentracji uwagi na wykonywanej czynności, umiejętność akceptowania ograniczeń własnego ciała i zarazem wkładanie konsekwentnego, cierpliwego wysiłku aby to zmienić. W Centrum Joga Żoliborz grupa dziecięca liczy 10- 15 dzieci w wieku od 6- 13 lat, choć w zajęciach biorą też udział młodsze dzieci. Zauważyłem że w grupie tak mocno zróżnicowanej wiekowo dzieci młodsze bardzo szybko uczą się do starszych.

Wiktor Morgulec - tata Zuzi 10 lat, Tymka 4,5 roku, Karunki i Niketana 2,5 roku
www.joga.edu.pl
www.joga.waw.pl

Justyna Stoszek, Szkoła Jogi Ananda, Kraków

Zajęcia z i musze przyznać, że było to po prostu wspaniałe. Oczywiście dzieci były podzielone na grupy wiekowe. Maluchy osobno i te prawie dorosłe również tworzyły oddzielną grupę. Doświadczenie niesamowite, kiedy ma się na sali 30 syczących (kobra), szczekających (pies) lub też miauczących (kot) maluchów.
Jest naprawdę wesoło.
Dzieci garnęły się do - nawet w przerwach biegały za mną i pokazywały "proszę pani, proszę pani, a ja potrafię zrobić kruka! a ja robię kobrę" - i mam tu na myśli kobrę królewską, czyli asanę w której dotykamy stopami do głowy! Oczywiście były sytuacje, w których robił się na sali duży, nazwijmy to "szum", ale znalazł się sposób, aby uciszyć małe "lwy" - dźwięk "OM". Dzieci uwielbiają śpiewać OM! Kiedy tylko zaśpiewałam OM, wszystkie maluchy zaczynały razem ze mną i automatycznie kończyły się komentarze i rozmowy.
Ten wyjazd był dla mnie inspiracją. Dzieci są naturalnie gibkie i robienie nawet zaawansowanych wygięć nie sprawia im problemu. Bardzo lubią robić asany, ale nie potrafią wytrwać długo w pozycji, dlatego też zajęcia trwają 45 minut.

To kwestia koncentracji oraz mięsni, które są jeszcze zbyt delikatne. Dlatego dzieci pozostają krótko w pozycjach, a przechodzenie z jednej asany do drugiej jest formą zabawy. Bawimy się w zgadywanie, jaka to pozycja, jakie zwierzątko, roślinę lub kształt naśladujemy, możemy robić ćwiczenia w parach opowiadając o nich różne historie - to pobudza wyobraźnie dziecka. Dodajemy również elementy plastyczne i ćwiczenia na koncentrację przy pomocy rysunku. Jogiczna rozgrzewka, czyli "powitanie słońca" szybko nudzi większość dzieci, dlatego zastępuję ją np. tańcem, w czasie którego rozgrzewamy poszczególne części ciała.

Ja uczę wg Sri Swamiego Sivanandy i według tej metody, z dziećmi zaczyna się pracować już od 4 roku życia. Oczywiście należy podzielić dzieci na grupy wiekowe, bo zajęcia dla tych najmniejszych maluszków są zupełnie inne, niż dla starszych. Dzieci są wspaniale obdarowane przez naturę. Ich gibkość jest swobodna i naturalna, ciekawość i wyobraźnia ogromne!

Aktywność i to ta nie tylko fizyczna, to jest coś normalnego dla dziecka - one uwielbiają się ruszać, naśladować, śpiewać, słuchać ciekawych historii i rysować, a to wszystko mogą robić na zajęciach ma wspaniały wpływ na ciało dziecka, bo ruch w jodze jest to działanie mądre i wyważone. Jeżeli dziecko trenuje swoją gibkość i wzmacnia stopniowo mięśnie, ćwicząc przy tym koncentrację i skupienie, to z pewnością zaowocuje to pozytywnie w jego przyszłym, dorosłym życiu. Nasze ciało pamięta szczególnie dobrze to, czego nauczyliśmy się w dzieciństwie. Ponieważ na zajęciach jogi nie ma rywalizacji ani nacisku, dziecko zyskuje pewność siebie i odwagę.

Justyna Stoszek
www.ananda.com.pl

Katarzyna Peka, Klub Joga Poznań

Zajęcia dla dzieci prowadzone są od początku istnienia Klubu Joga Poznań. Młodzi jogini wnoszą powiew dziecięcej radości i świeżości. Na zajęciach dominuje zabawa, nie wymagam od uczestników żelaznej dyscypliny.

Chcę, by doświadczali z dziećmi jest dla mnie niezwykle inspirującym doświadczeniem.

Katarzyna Peka
http://jogapoznan.pl

Artur Filipowicz, Pracownia Dobrego Zdrowia, Warszawa

Zajęcia z dziećmi prowadzę nieprzerwanie od 2001 roku. Z wykształcenia jestem nauczycielem wychowania fizycznego - od zawsze chciałem uczyć dzieci. Łatwo znajduję wspólny język z dziećmi, przez co często "wchodzą mi na głowę" :-)
Sesje trwają 45 minut i odbywają się raz w tygodniu.
Średnio przychodzi 10 osób.
Uczestnicy są w wieku 7-13 lat.

Na zajęciach wykonujemy te same pozycje co dorośli. Największy nacisk kładę na poprawność wykonywania asan. Nie zgadzam się z tym pogladem, że dzieci mogą wykonywać asany w sposób niedokładny. Nie ma znaczenia ile masz lat, jeżeli utrwalasz błędy, to doprowadzisz ciało do dysharmonii. Pod tym względem nie widzę żadnej różnicy między dziećmi a dorosłymi.

Zajęcia zwykle zaczynam od wyjaśnienia dlaczego ważna jest ta dokładność i co to znaczy być odpowiedzialnym za swoje czyny. Wyczulam też wszystkich na to, że nie jest to sport i nie ma tu miejsca na rywalizację i porównywanie się.

Lubię u dzieci ten wyraz twarzy, kiedy myśl, że nie ma wśród nich gorszych ani lepszych sprawia, że znika napięcie i czują się spokojne, łagodnieją... Uświadamiają sobie, że są jedyne i niepowtarzalne. Często używam też pomocy, ponieważ są one dużym urozmaiceniem dla dzieci, ale także nauką np. jak równo złożyć koc, gdzie jest koniec, początek, prawa strona, lewa... W pracowni mamy też naturalnych rozmiarów szkielet człowieka, który wzbudza ogromne zainteresowanie, więc uczę je poszczególnych części kręgosłupa, kości, kończyn.... Najbardziej zależy mi na bezpieczeństwie podczas zajęć oraz na tym, żeby dzieci wierzyły w siebie, umiały docenić swój potencjał i siłę, która w nich drzemie. We wrześniu wcielam w życie nowy projekt - warsztat wyjazdowy dla dzieci z domu dziecka.

Artur Filipowicz - tata 2-letniego Ignasia
www.jogart.pl
www.pracownia.waw.pl

Zajęcia Joga dla dzieci prowadzone są w:

Centrum Hatha-Jogi Michała Szczepanika, Łódź
Zajęcia prowadzi Anna Klajs
www.hathayoga.lodz.pl Centrum Joga Żoliborz, Warszawa
Zajęcia prowadzi Wiktor Morgulec
www.joga.edu.pl Szkoła Jogi Ananda, Kraków
Zajęcia prowadzi Justyna Stoszek.
www.ananda.com.pl Centrum Jogi Marii Stróżyk, Poznań
Zajęcia prowadzi Joanna Jakubik - Hajdukiewicz,
http://centrumjogi.one.pl Centrum Yogi Łódź
Zajęcia prowadzi Paulina Gałęska
www.yoga.net.pl Joga! Centrum Adama Bielewicza, Warszawa
Zajęcia prowadzi Anna Okołotowicz
www.joga.net.pl Klub Joga Poznań
Zajęcia prowadzi Katarzyna Peka.
http://jogapoznan.pl Omśrodek Hatha Jogi, Warszawa
Zajęcia prowadzi Aneta Wąsowska
www.hathajoga.pl Pracownia Dobrego Zdrowia, Warszawa
Zajęcia prowadzi Artur Filipowicz
www.pracownia.waw.pl w języku polskim na temat Jogi dla dzieci:
1) "Joga z dziećmi" Mini Thapar Neesha Singh, do nabycia w
2) "Joga i medytacja dla dzieci w wieku przedszkolnym" - wyd. Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Sieradzu, Sieradz 1995
3) "Joga i medytacja w przedszkolu" Fran Rosen-Sawyer, Bonnie Malty, wyd. Interlibro, 1993. opracowała Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl


Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi