Zen we wnętrzach
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Zen we wnętrzach

poniedziałek, 14 stycznia 2019

Natalia J. Kraus

Prostota, minimalizm i harmonia to główne filary stylu zen w architekturze. Nie oznacza to jednak, że w pomieszczeniach nie ma mebli i wszystkie ściany są białe. Aby urządzić wnętrze inspirowane stylem zen wystarczy kierować się kilkoma zasadami. Oto one.

Styl zen ma wiele wspólnego z minimalizmem. Nie ma tutaj miejsca na zbędne przedmioty, czy bibeloty. Ornamenty są wyjątkowo skromne lub nie ma ich wcale. A mimo to wnętrze daje poczucie głębokiej harmonii, sprzyja wewnętrznej regeneracji i odpoczynkowi. Jeśli pragniesz urządzić swoje mieszkanie w stylu z Dalekiego Wschodu, kieruj się następującymi zasadami:

  • 1. Kolorystyka powinna być stonowana, bliska naturze. Wybieraj odcienie bieli, beże, szarości, brązy i ciemną zieleń. Dotyczy to zarówno ścian, podłóg, jak i mebli oraz dodatków. Nie będzie tutaj żadnych krzykliwych kolorów, nawet w formie dodatków.
  • 2. Podłoga musi być komfortowa. Najlepiej, gdy będzie jednolita i drewniana. Posadzki żywiczne oraz dywany z naturalnych tkanin nadadzą odpowiedniego charakteru. Wszelkie tekstylia na podłodze oczywiście również w jednolitej i stonowanej kolorystyce.
  • 3. Naturalne materiały: bambus, rattan, drewno, papier oraz tkaniny takie, jak len są dla stylu zen nieodłączne. Ważne są zasłony, które ocieplają wnętrze i dają uczucie intymności. Powinny być z jednolitej tkaniny, bez wzorów, sięgające do podłogi.

  • 4. Meble minimalistyczne, drewniane. Sprawdzi się tutaj styl skandynawski. Mogą być białe lub w kolorze drewna, koniecznie o prostej strukturze. Jeśli sofa to szara z grubej tkaniny, bez kolekcji wielu poduszek. Smaku nadadzą niskie pufy do siedzenia z bananowca lub poduszki zafu. Minimalizm obowiązuje także w kuchni i w łazience. Najlepiej wybrać tam białe, proste meble z odrobiną elementów w kolorze drewna, ciemne blaty, prostokątne kształty umywalki, zlewu. Płyta ceramiczna zlewająca się z blatem i sprzęt AGD w zabudowie to minimalizm zen w czystej postaci.
  • 5. Bez dekoracji lub z pojedynczymi eksponatami. Pstrokate obrazy, kolorowe wazony i bibeloty na półkach zaburzają harmonię. Doniczki powinny być jednolite, pasujące kolorem do wnętrza, obraz na ścianie może przedstawiać symbole zen lub inne minimalistyczne kształty.Można także postawić posąg buddy w kolorze czarnym lub z drewna. Na stole jedna taca z ciasteczkami lub owocami. W kuchni wszystkie akcesoria chowamy do szuflady. Podobnie w łazience. Wyjątek stanowią zdjęcia mieszkańców domu. Trzeba tylko pamiętać, aby oprawić je w ramki o jednolitym kolorze np. białym.

  • 6. Spokój roślin nada wnętrzu odpowiedniej energii. Dobrze sprawdzą się drzewka bonsai, fikusy, drzewka szczęścia (grubosz) czy filodendron. Doniczki powinny być spójne ze sobą i z resztą wnętrza. Można w tym wypadku dodać odcienie miedzi czy srebra, wybierając takie osłonki.
  • 7. Porządek. Od niego w zasadzie moglibyśmy zacząć wyliczanie głównych cech stylu zen. Jeśli jest bałagan to nie ma zen. Oczywiście wnętrze minimalistyczne z założenia łatwiej utrzymać w porządku, bo nie ma w nim zbędnych przedmiotów i ozdób. Jednak nawet tak urządzony pokój trzeba regularnie czyścić z kurzu i porządkować. W świątyniach zen codzienny rytuał zamiatania podłogi jest jednocześnie aktem medytacji i sprzyja duchowemu rozwojowi. Jeśli w ten sposób podejdziemy do sprzątania naszego wnętrza w stylu zen to będziemy czerpać przyjemność także podczas porządków.

Mieszkanie urządzone w stylu zen ukoi nerwy i pozwoli na regenerację nawet po ciężkim dniu. Pamiętajmy, że każdy przedmiot pochłania naszą energię, a ich nadmiar wyjątkowo łatwo przytłacza i męczy. Dlatego jedną z naczelnych zasad mnichów zen jest posiadanie "tyle, ile trzeba". Sprzyja to wyciszeniu się i relaksacji. Mieszkanie zen będzie także przyjazne dla portfela, bo z pewnością samemu uda nam się je posprzątać i nie będziemy wydawać pieniędzy na dokupowanie różnych ozdób i dekoracji. A jeśli dla kogoś takie wnętrze może wydawać się zbyt surowe i zimne to zawsze można do wspólnego mieszkania zaprosić…. kota. Przy okazji nauczymy się od niego, jak być zen na co dzień.



Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Styl Życia
Polecamy
ABC Jogi
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Partnerzy Portalu
Bądź w kontakcie