Refleksje po seminarium Macieja Wieloboba na temat pranajamy w Nowym Julianowie. Elżbieta Kownacka
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Refleksje po seminarium Macieja Wieloboba na temat pranajamy w Nowym Julianowie. Elżbieta Kownacka

środa, 30 marca 2011

Elżbieta Kownacka

Na seminarium pranajamy dla nauczycieli do Nowego Julianowa pod Wałbrzychem, wybrałam się z ogromną radością z kilku powodów. Pierwszym i najważniejszym było zaproszenie od mojej nauczycielki Lilianny Piotrowskiej, która ten warsztat zorganizowała. Wiedziałam, że dzięki temu choć na chwilę się zobaczymy. Pomyślałam także, że będzie to okazją do spotkania w gronie dawno nie widzianych, a bliskich mi osób, które praktykują lub praktykowały jogę u Lili, a takie spotkanie zawsze owocuje ciekawymi wieczornymi rozmowami przy kominku. Trzecim powodem było spotkanie z Maćkiem Wielobobem, ponieważ jego sposób prowadzenia zajęć oraz wypowiedzi i artykuły otwierają we mnie przestrzeń, do której mam bardzo intuicyjny dostęp, ale czasem sobie na niego nie pozwalam, gdy z rozpędu zamknę się w nawykowej strukturze, po części pochodzącej z iyengarowskiej precyzji.

Maciej rozpoczął seminarium od słów: pranajama jest często traktowana jako ćwiczenie oddechowe, a w rzeczywistości jest to ćwiczenie medytacyjne. Następnie przedstawił trzy etapy pranajamy: zewnętrzny, wewnętrzny i powściągnięty, oraz nieco zagadkowy czwarty, kiedy powściągnięcie poruszeń świadomości odbywa się już bez wysiłku woli.

W ciągu obu dni trwania seminarium, pozostawaliśmy w obrębie klasycznego podejścia do jogi, na podstawie tekstów Patanjalego, który wychodzi od koncepcji umysłu (w odróżnieniu od drugiego, późniejszego podejścia opierającego się na ezoterycznej koncepcji ciała i energii kundalini). Uwzględniając aspekt anatomiczny, jednocześnie zajmowaliśmy się energią jako formą świadomości.

Przez całe seminarium przechodziliśmy płynnie pomiędzy krótkimi wykładami, a doświadczaniem w praktyce, tego, co usłyszeliśmy. Maciek przytaczał ciekawe przykłady i opowiadał też o istotnych dla swojej praktyki momentach i spotkaniach z nauczycielami.

Pierwsza sesja asan rozpoczęła się uważnym skupieniem na swoim ciele, a w szczególności na oddechu. Maciej zwracał dużą uwagę na podążanie w rytmie swojego oddechu. Dla mnie jest to kluczowa i najbardziej podstawowa sprawa w jodze. Jeżeli o niej pamiętam, joga ma zupełnie inny wymiar i przynosi odmienne efekty, niż wykonywanie asan z koncentracją np. na precyzyjnym ułożeniu ciała.

Zauważyłam, że podążaniu w rytmie oddechu, sprzyja początkowe skupienie i prawdziwa obserwacja wdechów i wydechów, czyli kiedy naprawdę mam świadomość ich długości i struktury oraz pojawiających się między mini przerw, a nie tylko tworzę koncepcję umysłową na temat mojego oddechu i poprzednich doświadczeń.

W kolejnej sesji asan eksperymentowaliśmy z wykorzystaniem potencjału oddechu, nadal obserwując działanie wdechu oraz wydechu, aspekty i strukturę oddechów. Maciej zwracał uwagę na prowadzenie ciała bez tworzenia niepotrzebnych napięć.

Przez jakiś czas zajmowaliśmy się także obserwacją oddechu brzusznego, aby z tak ukierunkowaną świadomością, wykonać oddechy brzuszne w postawie siedzącej - kapalabhati i bhastrika - uwzględniając jednocześnie różne układy rąk i pamiętając o utrzymywaniu uważności skupionej na oddechu.

Mimo chłodnej aury i ….jeszcze chłodniejszej podłogi, chętnie uczestniczyliśmy w krótkich sesjach serii oddechów o działaniu chłodzącym, czyli sitali pranajamy.

Ważny w praktyce jogi i niestety często pomijany element, stanowią bandhy. Szczegółowo opisane zostały 3 podstawowe: mula bandha, uddiyana bandha, jalandhara bandha. Mieliśmy okazję doświadczyć ich działania podczas praktyki asan, by potem zastosować je w różnych wariantach pranajamy.

Był też czas na wycofanie zmysłów i obserwację jakże przyjemnych jego efektów.

To co jest dla mnie wspaniałe w jodze, to fakt, że kilka prostych sekwencji asan, ale wykonanych w pełni świadomie, w zgodzie i z szacunkiem dla swojego ciała, może przynieść zaskakujące efekty w samopoczuciu i znacznie poszerzyć możliwości, nie tylko fizyczne. Czasami wystarczy nawet kilka ruchów - nie są one nawet jeszcze "książkową" asaną, a pojawia się przestrzeń i otwarcie, będące początkiem drogi, czasami zupełnie nowej, gdzie stabilność i wygoda stają się czymś naturalnym i intuicyjnym.

Następujące po sobie kolejne punkty koncentracji podczas praktyki pranajam spowodowały, że zagłębiałam się coraz bardziej i bardziej w spokojną krainę swojego oddechu, wręcz dotykając definicji pranajamy, mówiącej o rozprzestrzenianiu się siły życiowej i odczuwając przyjemną lekkość ciała i umysłu.

Każdy z nas mógł odpowiedzieć sobie na pytanie: Po co jest właściwie pranajama?

I sprawdzić czy zgadza się z tym co powiedział Patanjali o pranajamie, że:

1. Oczyszcza umysł z tamasu

2. Przygotowuje do koncentracji

Seminarium pozwoliło mi poukładać i wzbogacić dotychczasową wiedzę, dało nowe impulsy do eksperymentowania z bandhami, w jeszcze innych niż dotąd pozycjach. Pojawiło się też kilka asan, z którymi, nie miałam kontaktu dobre kilka lat.

A pranajama stała się dla mnie czymś jeszcze bardziej codziennym i naturalnym. Poszerzył się wachlarz możliwości. Wcześniej królował w mojej "pranajamowej" praktyce oddech naprzemienny, a inne pojawiały się dużo rzadziej. Zauważyłam, że pranajama jest dla mnie świetnym sposobem na rozpoczęcie codziennej medytacji, zwłaszcza kiedy jestem zniechęcona, zmęczona, czy wzburzona - staje się wtedy pomostem do poszerzania i rozjaśniania przestrzeni w ciele i umyśle.


Elżbieta Kownacka

Prowadzi warsztaty rozwoju osobistego i szkolenia z umiejętności psychospołecznych w całej Polsce. Ukończyła Szkołę Trenerów "Intra" w Warszawie oraz Szkołę trenerów grupowych IIP Gestalt w Krakowie. Jest Mistrzem Praktykiem i Trenerem sztuki NLP.

Pasjonuje się tematyką zarządzania stresem i rozwojem umiejętności relaksacji oraz pogłębiania uważności. Od 2011 uczestniczy w szkoleniu nauczycielskim u Macieja Wieloboba w zakresie jogi w podejściu vinyasa krama.

Prowadzi zajęcia jogi w Oleśnicy i Wrocławiu.

Strona www: http://www.akademiaharmonia.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu