Międzynarodowa Konferencja ARYOGA EXPO. 9-12 lutego 2012 r. Reportaż Krzysztofa Steca
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Międzynarodowa Konferencja ARYOGA EXPO. 9-12 lutego 2012 r. Reportaż Krzysztofa Steca

niedziela, 4 marca 2012

Krzysztof Stec

To było wspaniałe wydarzenie, które odbyło się w dniach 9-12 lutego w Bangalore na Palace Grounds. Wydaje się, że był to początek jakiejś nowej ekspansji jogi na świat. Tak jak kiedyś, 30 lat temu była rewolucja inżynierii komputerowej rodem z Doliny Krzemowej, tak teraz można powiedzieć, zaczęła się rewolucja w inżynierii ludzkiej i w medycynie, z tym, że teraz wychodzi ona z Doliny Krzemowej w Indiach (Bangaluru, a to najszybciej rozwijające się miasto na świecie od paru lat). Trzeba na to patrzeć w kontekście wyliczeń znanych ekonomistów, którzy przewidują, że za 10 lat Indie będą wytwarzały 16% produktu światowego (a Chiny aż 25%). To już nie Indie trzeciego świata tylko powoli mocarstwo światowe, na szczęście jednak nie rozpychają się "łokciami" tak jak to robią Chińczycy.

W konferencji brało udział około 5000 delegatów, w tym 520 delegatów z 32 krajów. Szkoda, że tylko ja reprezentowałem Polskę, ale i tak nieoficjalnie. Za udział ważnych osób płacił departament Ministerstwa Zdrowia AYUSH (zajmuje się medycyną tradycyjną, tj. - Ayurveda, Yoga, Unmani, Siddha, Homeopatia) oraz rząd stanu Karnataki. Wyobraźcie sobie, że zapłacili po 8000 rs (około 180 USD) za noc w hotelach 4 i 5-cio gwiazdkowych! Zapłacili także za moją lokalną podróż, ale na przykład w przypadku innych delegatów z Europy, Australii czy USA płacili im też za przelot, taxi, etc., etc.

Myślę, że w przyszłości powinni też zaprosić także paru Polaków, pod warunkiem, że poinformuje się ich o działalności i badaniach jogi w Polsce. Tutaj może rola byłaby dla polskiego ambasadora czy też konsula do spraw kultury czy edukacji w New Delhi by poinformował tak organizatorów jak i polską stronę.

Wykłady i prezentacje odbyły się w czterech różnych salach: po angielsku venue edukacyjne oraz venue badawcze, a w hindi i kannada (jezyk stanu Karnataki) inne wykłady i warsztaty. Było też expo najróżniejszych firm zajmujących się produkcją naturalnych kosmetyków, ziół, pomocy lekarskich, różnorodnych technik terapeutycznych, foteli do masażu, etc, etc. Między innymi był bardzo dobrze znany w Polsce i na świecie Padma Bushan BKS Iyengar z Puny oraz Padma Bushan prof.B.M. Hedge z Mangalore (Padma Bushan to najwyższa nagroda cywilna w Indiach).

Słuchacze stawiali poważne pytania, dlaczego starożytna medycyna tak jak ajurweda, joga, akupunktura albo homeopatia czy naturopatia mają teraz tylko status tzw. medycyny alternatywnej lub komplementarnej a sztuczna i farmakologiczna medycyna zachodnia stworzona przez ostatnie 50-80 lat ma miejsce w głównym nurcie medycyny?

Światowej klasy kardiolog, Padma Bushan 2010, Prof. Hedge przypomniał parę historycznych faktów z początku XX wieku, kiedy to w USA po prostu wyeliminowano konkurencję poprzez nazwanie tych starych systemów "nienaukowymi" i w ten sposób z około 130 szkół medycznych pozostało tylko ok 47 (resztę tej "czarnej" historii chciwości ludzkiej można wyczytać np w Wikipedii).

Wykłady były na prawdę bardzo wysokiej jakości. Oczywiście, jednym z zaproszonych gości był dobrze znany w Polsce z Harvard Medical School z wydzialu Mind-Body medicine, Prof. Sat Bir Khalsa Ph.D. (polskiego pochodzenia). Wygłosił jeden z głównych wykładów pt. "Yoga for Mental Health: Maintenance, Prevention and Treatment".

A profesor K.K. Deepak z All India Institute of Medical Sciences w New Delhi (to najważniejsza placówka badań medycznych w Indii) wygłosił super ciekawy wykład pt "Physiological Basis of Yoga".

Znakomity był także wykład vice-kanclerza Uniwersytetu Jogi SVYASA, dr Nagendry pt " Yogic Basis for an Integrated Approach of Naturopathy and Yoga Therapy for Total Health".
Profesor kardiologii B.M. Hedge także wygłosił niezwykle ciekawy wykład pt "Wellness Concept: Be the Change".

Ewenementem była obecność przedstawicieli armii USA, był pułkownik armii USA, major z Air-Force oraz major-dyrektor instytutu medycyny alternatywnej z Washington D.C. Pułkownik z armii USA powiedział mi, że dopiero podczas konferencji zdał sobie sprawę że joga to nie tylko fizyczne ćwiczenia-asany ale znacznie więcej, że to pełny system Mind-Body Medicine.

Razem było z 10 przedstawicieli z USA, z armii, różnych profesorów ze znanych uniwersytetów i lekarzy naturopatów (w Polsce nieznana dyscyplina pomimo że naturopatia zaczęła się "za miedzą" u naszych sąsiadów czyli Niemców). Było także około 5 przedstawicieli różnych środowisk terapeutycznych i medycznych z Australii. Ale chyba najliczniejszą grupę reprezentowali Portugalczycy.

Konfederacja jogi z Portugalii ma 35 aśramów i są doskonale zorganizowani, by zostać instruktorem w Portugalii trzeba poświęcić minimum 6 lat i studiować co najmniej 6570 godzin (!), tytuł magisterski można zdobyć po następnych 4 latach (nazywa się Yoga Teacher) a tytuł Yoga Master (równoważny doktoratowi) po kolejnych 4 latach studiów i osobistej praktyki. Konfederacja Jogi w Portugalii jest prowadzona przez His Holiness Jagat Amrita Suryananda Maha Raja, który jest uczniem Swamiego Krishnanandy z Rishikesh ( a ten był uczniem słynnego na cały świat Swamiego Śivanandy z Rishikiesh).

Krzysztof Stec
krzysztof.z.stec@gmail.com

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi