Swami Atmaramandanda w Warszawie 3-4.04.2008
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Swami Atmaramandanda w Warszawie 3-4.04.2008

środa, 24 września 2008

W dniach 3-4 kwietnia 2008 mieliśmy przyjemność gościć w stolicy Swamiego Atmaramanandę, mistrza jogi z tytułem Yoga Acharya, dyrektora Sivananda Yoga Vedanta Centrum w Berlinie. Swami Atma, jako wieloletni uczeń i asystent Swamiego Vishnudevanandy z pełnym oddaniem kontynuuje dzieło swojego mistrza, propagując idee Jogi i Wedanty na całym świecie. Tym razem zawitał do Warszawy, gdzie na Uniwersytecie Warszawskim poprowadził cykl wykładów i lekcji asan.

Swoją wizytę rozpoczął od zapoznania się z historią miasta, z dużym zainteresowaniem zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jednak głównym celem jego podróży było wieczorne spotkanie ze studentami w budynku uniwersyteckim przy ulicy Karowej, gdzie odbył się wykład (z pokazem asan) na temat wpływu praktyki jogi na zdrowie naszego ciała i umysłu. Swami (jak zawsze ujmując słuchaczy swoją charyzmą i niezwykłym poczuciem humoru), dokładnie objaśniał każdą z pozycji jogi składających się na klasyczną lekcję w szkole Sivanandy. Wskazywał również na wpływ poszczególnych asan na funkcjonowanie naszego organizmu.
Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. W dwóch wypełnionych po brzegi salach odbyła się klasyczna lekcja (pranajamy, powitanie słońca, asany, relaks) prowadzana pod okiem mistrza i jego bezpośredniej asystentki (Rajeshwari).
Wieczorny program zakończył się pyszną herbatą jogiczną, przy sączeniu której można było osobiście porozmawiać z mistrzem. Myślę, że nie było osoby która opuściła budynek przy ulicy Karowej bez uśmiechu i na twarzy i dużej porcji pozytywnej energii.



Drugi dzień pobytu Swamiego w Warszawie rozpoczął się wczesnym rankiem od wykładu na temat medytacji i mantr. Celem była prezentacja technik medytacyjnych (tj.: koncentracja na oddechu, na ośrodkach energetycznych w ciele - ajna lub anahata czakra, lub na dźwięku mantry) oraz wskazanie na profity płynące z regularnej praktyki medytacji.
Swami starał się nakreślić słuchaczom mechanizm funkcjonowania naszego umysłu, który zwykle oscyluje między dwoma przeciwstawnymi stanami. Albo jest nadmiernie pobudzony (w jodze ten stan nazywamy radżasem), albo ciężki, ospały i depresyjny (stan tamasu). Popadanie z jednego stanu w drugi sprawia, iż człowiek jest nieszczęśliwy, nie może znaleźć spokoju a w skrajnych wypadkach zaczyna poważnie chorować (depresja, nerwica itp.)
Praktyka medytacji umożliwia nam osiągnięcie i utrzymanie umysłu w pośrednim stanie równowagi (satva). Nie potrzebujemy do tego specjalnych środków czy chemicznych stymulantów. Wszystko jest w nas samych. Wystarczy usiąść na kilka -kilkanaście minut dziennie w pozycji medytacyjnej i spróbować wyciszyć, skoncentrować swój umysł. Regularna praktyka medytacji wprowadzi w nasze życie równowagę, radość i wewnętrzny spokój.



W czasie wykładu miała również miejsce kilkunastominutowa wspólna medytacja, gdyż jak mówił cytowany często przez Swamiego Atmaramanandę mistrz - Swami Sivananda: "uncja praktyki jest lepsza niż tona teorii".


Justyna Meus

Wszelkie pytania prosimy kierować do organizatorki wizyty Swamiego Atmaramanandy w Warszawie: Doroty Naruszewicz - Wrony (Kalya)
tel:501308480
mail: kalya@wp.pl
Więcej informacji na temat mistrzów, organizacji Sivananda Yoga Vedanta, szkoleń, kursów można znaleźć na stronie www.sivananda.org
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu