Czymże jest piękno w jodze? Czyli garść luźnych wrażeń Anny Gładysz bezpośrednio po pięknym warsztacie z Jurkiem Jaguckim. Wybitnie pięknym :) Poznań, 26-27.01.2008
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Czymże jest piękno w jodze? Czyli garść luźnych wrażeń Anny Gładysz bezpośrednio po pięknym warsztacie z Jurkiem Jaguckim. Wybitnie pięknym :) Poznań, 26-27.01.2008

czwartek, 25 września 2008

Anna Gładysz

Usiądź w svastikasanie. Czym jest piękno w jodze? Biodra, barki, uszy w linii. Wydłużaj boki ciała. Piękno w jodze… Gdzie jest? Czym jest? Jak wyjść poza techniczne instrukcje, poza formę asany, wyjść na spotkanie czegoś znacznie większego. Jak trwać w asanie, pozwolić, aby się działa. Jak odnaleźć wolność przez formę, ale poza formą. Jak odnaleźć siebie, jak wyjść na spotkanie z samym sobą, tym najprawdziwszym sobą. WYBITNIE PIĘKNY WARSZTAT z Jurkiem Jaguckim w Poznaniu stał się dla nas rzeczywiście spotkaniem z pięknem w jodze.

Nie będę tu przytaczała sekwencji, choć jak zwykle u Jurka były świetne. Nie będę skrupulatnie spisywała technicznych nowinek, które mają zaprowadzić kroczek dalej w poprawnym wykonywaniu asany. Ten warsztat był nie o tym. "Wejdź na matę z intencją odszukania wewnętrznego spokoju". Pierwsze zajęcia w sobotnie południe - jak nie w jodze Iyegara - zapomnij o pasku, zapomnij o wałku. Nawet o kostce zapomnij. Zrób tak jak możesz pełną pozycję. No dobrze, może nie była to od razu rajakapotasana :) ale jednak bez pomocy. Supta padangusthasana, uthita hasta padangustha, urdhva prasarita ekapadasana, ubhaya padahgusthasana itp. Wszystkie bez "Pana Paska". Odważ się zmierzyć z klasyczna pozycją, ale i respektuj swoje ograniczenia. Przekraczaj swoje możliwości, ale nie na siłę. Bądź z tym, co jest. Bez lgnięcia. Bez zżymania się, ale i bez samozadowolenia ego… Supta padangusthasana I - lewa ręka na udzie, trzy palce prawej ręki trzymają za duży paluch stopy, skręć biceps i wróć z prawym barkiem do podłogi - "o, moja noga jest zgięta"; "o, nie sięgam czołem do golenia"; albo "o, sięgam". Asana się zdarza.
Po południu w sobotę - naturalnie pozycje odwrócone, różne sposoby ułożenia rąk w pinca mayurasanie i wykorzystanie tego do nauki poprawnej pracy w śirsasanie. Forma jest ważna. Nie sama w sobie - forma daje wolność. Wyjście poza formę daje wolność. "Bez dyscypliny nie ma sztuki." Po odwróconych cała sesja ćwiczeń otwierających biodra. Ćwiczeń przygotowujących do asany, które tym się od niej różnią, że nie wywołują w naszym umyśle skutku asany. Citta vritti zaczynają skakać, ale podziw budzi uzmysłowienie sobie piękna i tajemnicy asan, tych starożytnych form ułożenia ciała, które porządkują umysł.
Niedziela - Bharadvajasana - bądź w tym, co jest. Wejście w asanę, akcja (czyli przejdź przez wszystkie instrukcje, jakie znasz z kursu nauczycielskiego :)) i zostań. Skręt - w nieskończoność. Bądź.

Potem typowo Jurkowa sekwencja stojących, czyli specialite de la maison - najpierw wszystkie w prawo - jedna asana stojąca przechodzi płynnie w drugą: trikonasana, trwaj, zegnij kolano, vira II, parśvakona, wstań do viry II, vira I, trwaj, ardhacandra, obróć się do viry III, itd. przez wszystkie trzy stojące skręcone, parśvottanasanę, prasaritapadottanasanę i potem to samo ciurkiem w drugą stronę. Spróbuj oderwać się od lubię - nie lubię; wychodzi mi - nie potrafię; jestem zmęczony, duszno, nie dam rady. Asana mi się zdarza. "O, dzisiaj jestem tutaj…"
Powitania słońca. Kurmasana. Balanse. Mostki. Relaks w pozycjach odwróconych - śirsasana, sarvangasana na jednym wałku - taka salamba, ale o mało co niralamba :), setubandha sarvangasana i przerwa. A potem "pranie jamy" i wykład. Wykład jest o klesiach. O tym, że "sami sobie gotujemy ten los". O tym, jaka jest nasza ignorancja i jak trzeba odsuwać jej zasłony. Jak złamać maszt ego. Jak odkleić się od naszych rag i dvesi. Jak przekroczyć lęk przed śmiercią ego - i zacząć żyć. Umysł poprzedza wszelkie myśli. Umysł jest ich zwierzchnikiem; umysł je kształtuje. Gdy ktoś mówi lub działa z nieczystym umysłem, cierpienie podąża w ślad za taką osobą niczym koła wozu za kopytami wołu. Umysł poprzedza wszelkie myśli. Umysł jest ich zwierzchnikiem; umysł je kształtuje. Gdy ktoś mówi lub działa z czystym umysłem, szczęście podąża w ślad za taką osobą niczym nie opuszczający jej własny cień". [Dhammapada I 1, 2]

Wybitnie piękny warsztat. Wybitny nauczyciel.

W marcu balanse z Jurkiem w Warszawie. A za rok wygięcia do tyłu w Poznaniu.
Już dziś zapraszamy do Poznania na trzy sesje pięknych mostków - i nieograniczone niczym trwanie w każdym!

Centrum Jogi Marii Stróżyk
Ul. Jarachowskiego 8
Poznań.
http://centrumjogi.one.pl/
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu