Krakowski Warsztat Jogi ma już 4 lata! Relacja z imprezy, Kraków, 5.10.2008r.
wtorek, 10 marca 2009
Przy urodzinowym torcie Krakowski Warsztat Jogi spotkał się po raz czwarty. Kulturalnym wieczorem Ewa Wardzała i Natasza Moszkowicz tradycyjnie otworzyły kolejny sezon warsztatowych spotkań z jogą. Zaproszenie przyjęli praktykujący w szkole uczniowie, nauczyciele i przyjaciele Warsztatu, tworząc widownię liczną i barwną.
Występujący w trakcie wieczoru artyści to w przeważającej liczbie stali bywalcy warsztatowych zajęć. Do ich grona zalicza się również wybitna autorka kulinarnej oferty wieczoru - Agnieszka Godek. W sali "restauracyjnej" (Gabinet Masażu "Pomarańcza") ruch nie ustawał, a goście często stawali przed dylematem, które zmysły nasycić przede wszystkim. W kameralnej sali "widowiskowej", służącej na co dzień celom praktyki, zmieścić się mogła na szczęście tylko część zaproszonych gości - powyższy dylemat rozwiązywał się więc sam ;-)Warsztatowe spotkania cieszą się dużą popularnością!
Mnogie, zaschnięte z emocji gardła znajdywały ukojenie w "herbaciarni" - przestrzeni recepcyjnej szkoły przeobrażonej na ten wieczór przez "Akro-Herbaty Świata" w salon parzenia herbaty.
Program artystyczny wieczoru był niezwykle bogaty i różnorodny. Każdy znalazł dla siebie coś szczególnego. Ogólne podniecenie wywołała prezentacja indyjskiej sztuki walki Kalarippayattu - oryginalnej, nie znanej dotąd w Polsce formy pracy z ciałem i umysłem.
Do wspólnej zabawy zaangażował gości Sebastian Wacięga, ucząc z pomocą przygotowanego przez siebie śpiewnika , miejskich, polskich przyśpiewek. Takiej swady, muzycznego i językowego talentu ni e mogliśmy u cichego, powściągliwego Sebastiana nawet podejrzewać! Nie po raz pierwszy natomiast wystąpiła w Warsztacie Matylda Ciołkosz i nie po raz pierwszy z niespodzianką. Siłą ekspresji i muzyczną pomysłowością Matylda z niejednym mogłaby się podzielić ;-) (polecam www.roadkillmusic.com) Warsztat gościł w minionych latach Matyldę m.in. jako wokalistkę grupy CashmMERE, skrzypaczkę w recitalu bachowskim czy romantyczną wykonawczynię piosenek Barbary Streisend w akompaniamencie gitarowym…
Głos wokalistki Jazzoom - Julki Zaryckiej - momentalnie uwiódł słuchaczy. Otwierająca wieczór bossanowa w jednej chwili zaczarowała miejsce i zatrzymała czas, aż do... 22.38, kiedy ostatni gość zaspokoił pragnienie z ostatniego dzbanka wody mineralnej J.
Zwyczajem warsztatowych spotkań , nie mogło zabraknąć i sztuk plastycznych. Tym razem goście unosili brwi i rozciągali w uśmiechu usta, wpatrując się w grafiki 12 maszyn sterowanych siłami autosugestii, autorstwa Adama Łuckiego. Wystawa szkiców rodem z "Z Fabryki Toksycznych Nastrojów" stanowiła nadzwyczajną propozycję i przedmiot refleksji dla praktykujących "powściąganie poruszeń świadomości". Dyskusjom na temat realizacyjnych możliwości projektów, jak i potencjalnych konsekwencji funkcjonowania maszyn nie było końca.
Dla zainteresowanych przedstawiamy fragment twórczości tego fascynującego artysty:
Temperownica Zmysłów
Za pośrednictwem Temperownicy Zmysłów z łatwością wskrzeszą swe zmurszałe emocje zarówno zblazowany rekin wielkiej finansjery jak i kobieta demoniczna trzeciej klasy. Pilot zakodowany na odpowiednią częstotliwość wyeliminuje zakłócenia i wszelkie nierównoważności. Temperownica oferuje ponadto pełny zakres napięcia , z rozkoszą wytworzy nowe struktury zmysłów i wyświetli wynik na ciekłych kryształach wzmacniając moc przyszłych doznań.Poniżej program urodzinowego spotkania :
Matylda Ciołkosz i Paweł Kubica w utworach Joe Jacksona
Matylda - kompozytorka, skrzypaczka, wokalistka, autorka tekstów, artystka estradowa. Czasami dziennikarka. Próbuje robić wszystko, co - jak sama przyznaje - niekoniecznie oznacza, że cokolwiek potrafi. Założycielka zespołu CashMERE, członkini grupy Gargantua, komponuje muzykę do spektakli teatralnych i animacji.
Paweł - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, uczeń Janusza Olejniczaka. Laureat wielu konkursów pianistycznych, dwukrotny uczestnik Konkursu Chopinowskiego, zdobył również uznanie jako wykonawca repertuaru z muzyki współczesnej. W wolnych chwilach członek zespołu Gargantua, nie stroniący od muzyki rozrywkowej.
Zagrają utwory Joe Jacksona - brytyjskiego pianisty, kompozytora i wokalisty, jednego z twórców New Wave, święcącego sukcesy w latach 70 i 80 tych.
Pokaz tańca Bharatanatyam i Bollywood w wykonaniu zespołu Natyalaya
Powstały z inicjatywy Ewy Wardzały zespół zadebiutował podczas Festiwalu Bollywoodzkiego w Multikinie wiosną b.r. Wśród tancerek Agnieszka Kapelko - absolwentka kulturoznawstwa wschodniego UJ, studiująca Bharatanatyam w Indiach, m.in w szkole tańca Sruthilaya Nattiya Vidhyalaya w stanie Tamil Nadu, gościnnie ucząca tańca także w Warsztacie.
Jazzoom w składzie Julia Zarycka (iberystka) i Katarzyna Zawieracz (anglistka), muzykujące z zamiłowania. Swoje umiejętności językowe łączą z pasją żywioną dla muzyki. Dzięki temu część repertuarowych utworów ma już swój polski przekład. Od wiosny 2005 roku zespół koncertował m.in. na Scenie Szkoły Muzycznej w Krakowie, w Piwnicy Fundacji Teatru Starego przy Sławkowskiej, Kopalni Soli w Wieliczce, klubie Swing na krakowskim Kazimierzu. W repertuarze przede wszystkim jazz, blues, swing i bossanova - muzyka nastrojowa i porywająca jednocześnie.
Pokaz indyjskiej sztuki walki Kalarippayattu
Styl pochodzący z południowego stanu Kerala. Obejmuje techniki walki wręcz, praktykę z użyciem broni, oraz system leczniczy. Rozwijając zwinność, elastyczność i koordynację ciała, uczy pracy z energią i kształci postawę duchową. Praktyka obejmuje ćwiczenia wstępne często połączone z masażem ciała, ćwiczenia z bronią - kijem, mieczem, włócznią, oraz ćwiczenia medytacyjno-oddechowe. Treningu dopełniają: nauka o witalnych punktach ludzkiego ciała, system leczniczy (Marma Chikitsa) blisko związany z ayurvedą, a także znajomość rytuałów towarzyszących treningowi i walce.
Justyna Rodzińska - Nair - wrocławianka, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ. W latach 2004-2005 związana z Ośrodkiem Grotowskiego jako uczestniczka warsztatów teatralnych, wolontariuszka i tłumaczka. Obecnie zajmuje się organizacją warsztatów i koordynacją projektów w Instytucie Grotowskiego. Południowy styl kalarippayattu uprawia od trzech lat. Regularnie podróżuje do Indii dla praktyki i zacieśniania rodzinnych więzów.
Sankar Lal Sivasankaran Nair - pochodzący z Indii, z Trivandrum, praktykę kalarippayattu zaczynał pod okiem Jayachandrana Naira. W latach 2005 - 2008 pracował z indyjską grupą teatralną Milon Mela, współprowadząc liczne warsztaty w Indiach i Europie. Od kilku miesięcy prowadzi we Wrocławiu treningi, a także wykonuje masaże ayurvedyjskie.
Karolina Szwed - kielczanka, wkrótce absolwentka teatrologii na UJ, opisująca w swej pracy dyplomowej indyjski taniec gotipua. Ukończyła studium aktorskie "Lart Studio" w Krakowie. W latach 2005 - 2008 uczestniczyła w międzynarodowych sesjach pracy organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, gdzie dorywczo pracuje. Odbyła trzy podróże do Indii, gdzie prowadziła badania naukowa związane ze sztuką i kulturą Indii, oraz ucząc się kalarippayattu w Kerala School of Martial Arts w Thiruvannanthapuram.
Bohaterowie pokazu współtworzą Polsko- Indyjskie Stowarzyszenie "Kalari" - mające na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat kultury Indii w tradycyjnych jej formach: tańcu, teatrze i sztuce walki.
Sebastian Wacięga proponuje gościom Warsztatu spotkanie z folklorem miejskim - muzyce prostej w formie i treści ale bezpretensjonalnej i bogatej w emocje. Na tym muzycznym spacerze odwiedzimy Odessę, Lwów, Warszawę a wycieczkę zakończymy
w Krakowie.
Z wykształcenia ekonomista i kulturoznawca współpracujący z Małopolskim Instytutem Kultury w ramach programu "Muzeobranie". Lubi ciszę, zwłaszcza na łonie natury. W muzyce szuka przeżyć, myśli, spotkania z drugim człowiekiem. Praktykujący w Warsztacie, po raz pierwszy zaprezentuje swoją artystyczną twarz :)
Adam Łucki - wystawa szkiców rodem z "Fabryki Toksycznych Nastrojów"
Autor studiował Historię Sztuki na UJ. Debiutował w Teatrze Witkacego scenografią do spektaklu Tangen na podstawie "Głodu" Knuta Hamsuna w reżyserii Witt - Michałowskiego. Współpracował z Agatą Dudą - Gracz przy spektaklach: Galgenberg w Teatrze im. J. Słowackiego, Romeo i Julia w Teatrze STU, oraz Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69 w reż. J.Opalskiego w Operze Krakowskiej. Tam zrealizował autorski projekt maszyn służących do polowań na mężów: Łapacz Spełnień Zasilany Ślepym Przypadkiem, Kreator Zainicjowanych Przeznaczeń, oraz Rozniecacz Ognia Wśród Zdroworozsądkowych Inwestorów Emocjonalnych. Obecnie jest w trakcie przygotowań do spektaklu Akompaniator w reż. J. Opalskiego w Teatrze im. J. Słowackiego, któremu na foyer Sceny Miniatura towarzyszyć będzie wystawa "Wariacje Fortemaniaka".
Oprócz działań stricte scenograficznych, artysta projektuje ekscentryczne meble (m.in. kołyski) na indywidualne zamówienia klientów. W międzyczasie w zaciszu domowego atelier przyjmuje odważne klientki, spełniając ich marzenia o oryginalności fryzurowych instalacji.
W Warsztacie przedstawi projekty 12 maszyn sterowanych siłami autosugestii.
Sabina Bisztyga z Gabinetu Masażu i Pielęgnacji Twarzy "Pomarańcza" zaprasza na odprężający masaż oparty na klasycznym ayurwedyjskim masażu głowy.