Krakowski Warsztat Jogi ma już 4 lata! Relacja z imprezy, Kraków, 5.10.2008r.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Krakowski Warsztat Jogi ma już 4 lata! Relacja z imprezy, Kraków, 5.10.2008r.

wtorek, 10 marca 2009

Przy urodzinowym torcie Krakowski Warsztat Jogi spotkał się po raz czwarty. Kulturalnym wieczorem Ewa Wardzała i Natasza Moszkowicz tradycyjnie otworzyły kolejny sezon warsztatowych spotkań z jogą. Zaproszenie przyjęli praktykujący w szkole uczniowie, nauczyciele i przyjaciele Warsztatu, tworząc widownię liczną i barwną.

Występujący w trakcie wieczoru artyści to w przeważającej liczbie stali bywalcy warsztatowych zajęć. Do ich grona zalicza się również wybitna autorka kulinarnej oferty wieczoru - Agnieszka Godek. W sali "restauracyjnej" (Gabinet Masażu "Pomarańcza") ruch nie ustawał, a goście często stawali przed dylematem, które zmysły nasycić przede wszystkim. W kameralnej sali "widowiskowej", służącej na co dzień celom praktyki, zmieścić się mogła na szczęście tylko część zaproszonych gości - powyższy dylemat rozwiązywał się więc sam ;-)

Warsztatowe spotkania cieszą się dużą popularnością!
Mnogie, zaschnięte z emocji gardła znajdywały ukojenie w "herbaciarni" - przestrzeni recepcyjnej szkoły przeobrażonej na ten wieczór przez "Akro-Herbaty Świata" w salon parzenia herbaty.

Program artystyczny wieczoru był niezwykle bogaty i różnorodny. Każdy znalazł dla siebie coś szczególnego. Ogólne podniecenie wywołała prezentacja indyjskiej sztuki walki Kalarippayattu - oryginalnej, nie znanej dotąd w Polsce formy pracy z ciałem i umysłem.

Do wspólnej zabawy zaangażował gości Sebastian Wacięga, ucząc z pomocą przygotowanego przez siebie śpiewnika , miejskich, polskich przyśpiewek. Takiej swady, muzycznego i językowego talentu ni e mogliśmy u cichego, powściągliwego Sebastiana nawet podejrzewać! Nie po raz pierwszy natomiast wystąpiła w Warsztacie Matylda Ciołkosz i nie po raz pierwszy z niespodzianką. Siłą ekspresji i muzyczną pomysłowością Matylda z niejednym mogłaby się podzielić ;-) (polecam www.roadkillmusic.com) Warsztat gościł w minionych latach Matyldę m.in. jako wokalistkę grupy CashmMERE, skrzypaczkę w recitalu bachowskim czy romantyczną wykonawczynię piosenek Barbary Streisend w akompaniamencie gitarowym…

Głos wokalistki Jazzoom - Julki Zaryckiej - momentalnie uwiódł słuchaczy. Otwierająca wieczór bossanowa w jednej chwili zaczarowała miejsce i zatrzymała czas, aż do... 22.38, kiedy ostatni gość zaspokoił pragnienie z ostatniego dzbanka wody mineralnej J.

Zwyczajem warsztatowych spotkań , nie mogło zabraknąć i sztuk plastycznych. Tym razem goście unosili brwi i rozciągali w uśmiechu usta, wpatrując się w grafiki 12 maszyn sterowanych siłami autosugestii, autorstwa Adama Łuckiego. Wystawa szkiców rodem z "Z Fabryki Toksycznych Nastrojów" stanowiła nadzwyczajną propozycję i przedmiot refleksji dla praktykujących "powściąganie poruszeń świadomości". Dyskusjom na temat realizacyjnych możliwości projektów, jak i potencjalnych konsekwencji funkcjonowania maszyn nie było końca.
Dla zainteresowanych przedstawiamy fragment twórczości tego fascynującego artysty:

Temperownica Zmysłów

Za pośrednictwem Temperownicy Zmysłów z łatwością wskrzeszą swe zmurszałe emocje zarówno zblazowany rekin wielkiej finansjery jak i kobieta demoniczna trzeciej klasy. Pilot zakodowany na odpowiednią częstotliwość wyeliminuje zakłócenia i wszelkie nierównoważności. Temperownica oferuje ponadto pełny zakres napięcia , z rozkoszą wytworzy nowe struktury zmysłów i wyświetli wynik na ciekłych kryształach wzmacniając moc przyszłych doznań.

Poniżej program urodzinowego spotkania :
Matylda Ciołkosz i Paweł Kubica w utworach Joe Jacksona
Matylda - kompozytorka, skrzypaczka, wokalistka, autorka tekstów, artystka estradowa. Czasami dziennikarka. Próbuje robić wszystko, co - jak sama przyznaje - niekoniecznie oznacza, że cokolwiek potrafi. Założycielka zespołu CashMERE, członkini grupy Gargantua, komponuje muzykę do spektakli teatralnych i animacji.
Paweł - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, uczeń Janusza Olejniczaka. Laureat wielu konkursów pianistycznych, dwukrotny uczestnik Konkursu Chopinowskiego, zdobył również uznanie jako wykonawca repertuaru z muzyki współczesnej. W wolnych chwilach członek zespołu Gargantua, nie stroniący od muzyki rozrywkowej.
Zagrają utwory Joe Jacksona - brytyjskiego pianisty, kompozytora i wokalisty, jednego z twórców New Wave, święcącego sukcesy w latach 70 i 80 tych.
Pokaz tańca Bharatanatyam i Bollywood w wykonaniu zespołu Natyalaya
Powstały z inicjatywy Ewy Wardzały zespół zadebiutował podczas Festiwalu Bollywoodzkiego w Multikinie wiosną b.r. Wśród tancerek Agnieszka Kapelko - absolwentka kulturoznawstwa wschodniego UJ, studiująca Bharatanatyam w Indiach, m.in w szkole tańca Sruthilaya Nattiya Vidhyalaya w stanie Tamil Nadu, gościnnie ucząca tańca także w Warsztacie.
Jazzoom w składzie Julia Zarycka (iberystka) i Katarzyna Zawieracz (anglistka), muzykujące z zamiłowania. Swoje umiejętności językowe łączą z pasją żywioną dla muzyki. Dzięki temu część repertuarowych utworów ma już swój polski przekład. Od wiosny 2005 roku zespół koncertował m.in. na Scenie Szkoły Muzycznej w Krakowie, w Piwnicy Fundacji Teatru Starego przy Sławkowskiej, Kopalni Soli w Wieliczce, klubie Swing na krakowskim Kazimierzu. W repertuarze przede wszystkim jazz, blues, swing i bossanova - muzyka nastrojowa i porywająca jednocześnie.

Pokaz indyjskiej sztuki walki Kalarippayattu

Styl pochodzący z południowego stanu Kerala. Obejmuje techniki walki wręcz, praktykę z użyciem broni, oraz system leczniczy. Rozwijając zwinność, elastyczność i koordynację ciała, uczy pracy z energią i kształci postawę duchową. Praktyka obejmuje ćwiczenia wstępne często połączone z masażem ciała, ćwiczenia z bronią - kijem, mieczem, włócznią, oraz ćwiczenia medytacyjno-oddechowe. Treningu dopełniają: nauka o witalnych punktach ludzkiego ciała, system leczniczy (Marma Chikitsa) blisko związany z ayurvedą, a także znajomość rytuałów towarzyszących treningowi i walce.
Justyna Rodzińska - Nair - wrocławianka, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ. W latach 2004-2005 związana z Ośrodkiem Grotowskiego jako uczestniczka warsztatów teatralnych, wolontariuszka i tłumaczka. Obecnie zajmuje się organizacją warsztatów i koordynacją projektów w Instytucie Grotowskiego. Południowy styl kalarippayattu uprawia od trzech lat. Regularnie podróżuje do Indii dla praktyki i zacieśniania rodzinnych więzów.
Sankar Lal Sivasankaran Nair - pochodzący z Indii, z Trivandrum, praktykę kalarippayattu zaczynał pod okiem Jayachandrana Naira. W latach 2005 - 2008 pracował z indyjską grupą teatralną Milon Mela, współprowadząc liczne warsztaty w Indiach i Europie. Od kilku miesięcy prowadzi we Wrocławiu treningi, a także wykonuje masaże ayurvedyjskie.
Karolina Szwed - kielczanka, wkrótce absolwentka teatrologii na UJ, opisująca w swej pracy dyplomowej indyjski taniec gotipua. Ukończyła studium aktorskie "Lart Studio" w Krakowie. W latach 2005 - 2008 uczestniczyła w międzynarodowych sesjach pracy organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, gdzie dorywczo pracuje. Odbyła trzy podróże do Indii, gdzie prowadziła badania naukowa związane ze sztuką i kulturą Indii, oraz ucząc się kalarippayattu w Kerala School of Martial Arts w Thiruvannanthapuram.
Bohaterowie pokazu współtworzą Polsko- Indyjskie Stowarzyszenie "Kalari" - mające na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat kultury Indii w tradycyjnych jej formach: tańcu, teatrze i sztuce walki.

Sebastian Wacięga proponuje gościom Warsztatu spotkanie z folklorem miejskim - muzyce prostej w formie i treści ale bezpretensjonalnej i bogatej w emocje. Na tym muzycznym spacerze odwiedzimy Odessę, Lwów, Warszawę a wycieczkę zakończymy
w Krakowie.
Z wykształcenia ekonomista i kulturoznawca współpracujący z Małopolskim Instytutem Kultury w ramach programu "Muzeobranie". Lubi ciszę, zwłaszcza na łonie natury. W muzyce szuka przeżyć, myśli, spotkania z drugim człowiekiem. Praktykujący w Warsztacie, po raz pierwszy zaprezentuje swoją artystyczną twarz :)
Adam Łucki - wystawa szkiców rodem z "Fabryki Toksycznych Nastrojów"
Autor studiował Historię Sztuki na UJ. Debiutował w Teatrze Witkacego scenografią do spektaklu Tangen na podstawie "Głodu" Knuta Hamsuna w reżyserii Witt - Michałowskiego. Współpracował z Agatą Dudą - Gracz przy spektaklach: Galgenberg w Teatrze im. J. Słowackiego, Romeo i Julia w Teatrze STU, oraz Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69 w reż. J.Opalskiego w Operze Krakowskiej. Tam zrealizował autorski projekt maszyn służących do polowań na mężów: Łapacz Spełnień Zasilany Ślepym Przypadkiem, Kreator Zainicjowanych Przeznaczeń, oraz Rozniecacz Ognia Wśród Zdroworozsądkowych Inwestorów Emocjonalnych. Obecnie jest w trakcie przygotowań do spektaklu Akompaniator w reż. J. Opalskiego w Teatrze im. J. Słowackiego, któremu na foyer Sceny Miniatura towarzyszyć będzie wystawa "Wariacje Fortemaniaka".
Oprócz działań stricte scenograficznych, artysta projektuje ekscentryczne meble (m.in. kołyski) na indywidualne zamówienia klientów. W międzyczasie w zaciszu domowego atelier przyjmuje odważne klientki, spełniając ich marzenia o oryginalności fryzurowych instalacji.
W Warsztacie przedstawi projekty 12 maszyn sterowanych siłami autosugestii.

Sabina Bisztyga z Gabinetu Masażu i Pielęgnacji Twarzy "Pomarańcza" zaprasza na odprężający masaż oparty na klasycznym ayurwedyjskim masażu głowy.
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu