Koronkowa robota. Warsztaty pogłębionej praktyki w Studio Jogi Katarzyny Pilorz. Relacja Zosi Kosiorek
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Koronkowa robota. Warsztaty pogłębionej praktyki w Studio Jogi Katarzyny Pilorz. Relacja Zosi Kosiorek

czwartek, 12 lutego 2009

Zofia Kosiorek

24-25 styczeń 2009, Kraków, Szkoła Jogi Katarzyny Pilorz , "Spokojna , chłodna głowa….." , tak Kasia Pilorz rozpoczęła w sobotę wieczorną sekwencję Gity Iyengar (córki BKS Iyengara), wprowadzając precyzyjnymi komendami do Adho mukha virasany. Tymi zajęciami Kasia rozpoczęła swój kolejny cykl 7 warsztatów poświĘconych sekwencjom Gity. Odbywają się w miłej, przytulnej szkole , niedaleko krakowskiego dworca PKP. Rok temu Kasia prowadziła warsztaty zainspirowane nauczaniem Faeqa Birii. Bardzo się ucieszyłam, że w tym roku po powrocie z Puny przekaże nam, jak uczy Gita.

Kilka lat temu uczestniczyłam w Konwencji Jogi z Gitą w Częstochowie. Odkryłam Gitę jako wielkiego pedagoga jogi. W każdej kolejnej sekwencji stopniowała trudności, mobilizowała swoją osobą do uwagi i pełnego zaangażowania, do wytrwałej pracy, nie zapominając o części relaksowej Posunęła mnie o krok w moim rozumieniu jogi. Jogi, a nie tylko asan. Doświadczyłam, jak powoli, precyzyjnie wprowadza w kolejne asany często używając powtórzeń asan, aby penetrować i utrwalać ruch w ciele, otwierać ciało i umysł na kolejne wyzwania.

Praktykowałam też nie raz sekwencje Gity na obozach jogi u Jurka Jaguckiego. Zawsze były to sesje wymagające, asany tak poustawiane w sekwencji, a raczej "misternie utkane" jak "delikatna koronka". Tak też trzeba je wykonywać: z uważnością , precyzją, pełnym oddaniem , "bez opuszczania oczek przy robieniu koronki", aby w końcu wyjść z zajęć z ożywionym, świadomym ciałem, ze spokojnym, otwartym umysłem i chłodną głową.

Jak to więc było u Kasi w Krakowie?
Kraków u Kasi: wieczorna 3,5 h sesja w większości zdominowana pozycjami stojącymi z rozwinięciem skrętów w stojących. Łał, wieczorna sesja, a tu stojące!? Ale właśnie to jest cała Gita!
Kasia z wielkim skupieniem, konsekwencją prowadziła nas przez Gity sekwencję (a raczej "git sekwencję") z program Introdactory I i Introdactory II: trikonasana, parivritta tikonasana, parsvakonasana, parivritta parsvakonasana, ardha chandrasana to i parivritta ardhachandrasana itd.,
Gdzieś tam w przerwie adhomukha śvanasana, adhomuka virasana….. i ciągłe przypominanie o rozluźnionej szyi , głowie , twarzy, czyli "spokojna , chłodna głowa", o pracy z kręgosłupem piersiowym, o otwieraniu mostka, o nie nadużywaniu lędźwi i szyi w pozycjach stojących, o symetrii w pracy szyi. A skąd zaczynaliśmy ustawiać szyję?
Oczywiście od podstawy, od nóg.
No tak, przecież to wiemy, nieraz słyszymy, a jednak nigdy dość. Zawsze można usłyszeć i odczuć coś nowego, tylko trzeba się chcieć poddać i otworzyć umysł początkującego.
Przy Kasi to jest zawsze możliwe.
No i "wiem że nic nie wiem", bo inaczej to szkoda czasu.
Ech ta szyja! Kilka osób na warsztacie utyskiwało na swoją szyję (ja też!) i wiedziało o Kasi "przygodach z szyją w Indiach", o klasach medycznych, o spotkaniu z Gitą (relacje można przeczytać na stronie PSJI) więc uważnie śledziło uwagi Kasi "o szyi". Bo czyż przy skrętach, a szczególnie w stojących nasza szyja nie chce skręcać się szybciej niż reszta ciała? Właśnie stojące skręty…..Ech i to w stosownych, około 1minuty, czasach.
Tak było w sobotni krakowski wieczór u Kasi. Te 3,5 h minęło jak jedna chwila. Dokładnie , jeśli w 40-latku , "40 lat minęło jak jeden dzień", to te 3,5 h minęło jak 0.6 sek. ;-)
Oczywiście sesja zakończyła się, jak należy, sirszasaną (stanie na głowie) i sarvangasaną (świeca).
Potem szybko na kolację do Chimery na pyszne tarty warzywne i ciacho dyniowe po niewygórowanych cenach i spać.
Sesja chyba ustawiła mi szyję i schłodziła głowę, bo kiedy w hostelu recepcjonista objaśniając, jakie są pomieszczenia, na początku swojej wypowiedzi wymienił " po lewej jest balkon" , to od razu odpowiedziałam " ale ja nie mam zamiaru skakać!"
Na jego usprawiedliwienie wyjaśnię , że to standardowa informacja dla palaczy. Niedziela rano. I co? A jakże. "Spokojna, chłodna głowa, rozluźniona symetryczna szyja, otwarty mostek" w sekwencji skłonów do przodu !!! Tak, to właśnie Gita.
Rano!!!.
Skłony proste i siady, przeplatane w sekwencji z parivritta skłonami i siadami: maricyasana I, III, parivritta janusirszasana, parivritta upawisztakonasana, parivritta paścimottanasana.
Kiedy zaczęły do mnie docierać objawy smutku i rozżalenia na siebie i świat ( tak właśnie dzieje się, kiedy wykonujemy skłony w dużej ilości) to pojawiło się stanie na głowie i jak zbawienie - stojące.
Jakże miło było teraz skręcać się, stojąc.
Naprawdę, mądre to były i ciekawe sekwencje Gity.
Odświeżył się na pewno stereotyp sekwencji, wprowadził zaciekawienie, ożywienie i dał nowe bodźce do pracy…
Czas spędzony na warsztatach w Krakowie był cudny. No i ten stary Kraków. Nawet, jeśli się tam spieszysz, to i tak zwalniasz , bo jakże przejść tymi uliczkami i nie zatrzymać wzroku na czyhających wkoło zabytkach? Tam nawet tramwaje jadą dostojniej niż w Warszawie.
Czekam na następnie "Koronkowe Git-y warsztaty" w Krakowie.

Zosia Kosiorek - Intro II, 17 lat praktyki

Katarzyna Pilorz
dyplomowany nauczyciel jogi metody Iyengara stopnia Senior Intermediate I od 2009 r,
posiadająca Certyfikat uprawniający do posługiwania się nazwiskiem Iyengara od 2009 r,
członek Komitetu Technicznego Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara odpowiedzialnego za system kształcenia nauczycieli w Polsce od 2006,
prezes Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara od 2008,
trzykrotnie do tej pory odbyła staż w Ramamani Iyengar Yoga Institute w Punie (Indie): 2006, 2008, 2010,
nieustannie dokształca się w kraju oraz za granicą,
autorka licznych publikacji internetowych na temat jogi.

Studio Jogi Katarzyny Pilorz, Kraków: http://www.studiojogi.pl/

Blog Katarzyny Pilorz: http://www.studiojogi.pl/blog/


Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi