18 maja 2009 zmarł Sri Krishna Pattabhi Jois
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

18 maja 2009 zmarł Sri Krishna Pattabhi Jois

środa, 20 maja 2009

Justyna Moćko

Sri Krishna Pattabhi Jois urodził się w 26 lipca 1915, w pełnię księżyca, ważny dzień dla hindusów Guru Purnima w miejscowości Kowshika, w pobliżu Hassan. To malutka miejscowość zamieszkała przez 500 osób.

Sri Krishna Pattabhi Jois urodził się w 26 lipca 1915, w pełnię księżyca, ważny dzień dla hindusów Guru Purnima w miejscowości Kowshika, w pobliżu Hassan. To malutka miejscowość zamieszkała przez 500 osób.
Jego ojciec był kapłanem i astrologiem. Od najmłodszych lat Pattabhi Jois był nauczany sanskrytu, wiedzy z ksiąg wedyjskich i rytuałów hinduskich.
W wieku 12 lat (w 1927r) był na pokazie demonstracji asan w wykonaniu Sri T. Krishnamacharya. Zachwycił się i już następnego dnia stał się jego uczniem. Zainteresowanie jogą młodego Joisa było przyjęte z pewnym zdziwieniem - do tej pory nikt w jego rodzinie nie praktykował jogi. Przez 2 lata praktykował z Krishnamacharya codziennie. Następnie wyjechał do Mysore, aby nadal praktykować i uczyć się w Sanskryt College Maharaja w Mysore..
Czas spędzony w Mysore był dla niego bardzo trudny - nie miał pieniędzy, często nie miał co jeść. Ale z zapałem studiował i skończył studia.

W 1930 roku pojechał na pokaz jogi, który wykonywał Krischnamacharya. Ponownie zaczął studiować u swojego pierwszego nauczyciela.
W tym czasie Krichnamacharia pomógł dojść do zdrowia Maharadży Krishna Rajendra Wodeyar.
Ten, z wdzięczności zbudował dla niego szkołę, którą finansował. W szkole tej uczyl się miedzy innymi Pattabhi Jois i B.K.S Iyengar. Szkoła nie istniała długo. W połowie lat 40, po śmierci Kriszna Rajendara Wodeyar, następny maharadża odmówił łożenia na jogę. Krichnamacharia wyjechał więc do madrasu, gdzie dożył swoich dni.

W 1937 r Pattabhi Jois zaczął uczyć jogi na uczelni, którą kilka lat wcześniej ukończył, w Sanskryt College Maharaj. Wykładał tam przez wiele lat, do emerytury w 1973 r W 1956 przyznano mu tytuł profesora.
W 1937 r w czerwcowoą pełnię księżyca wstąpił w związek małżeński z Savitramma. Mieli troje dzieci: Manju, Ramesh i Saraswati . Saraswati jest matką Sharath, urodzonego w 1971 roku, który jest teraz dyrektorem ich szkoły w Mysore.
W 1948 r. założył w Ashtanga Yoga Research Institute w ich nowym domu w Lakshmipuram.
W 1958 r zaczął pisanie książki Joga mala, która została po raz pierwszy opublikowana w Indiach w 1962 r, czyli kilka lat przed "Światłem Jogi" BKS Iyengara, jednak dla zachodniego czytelnika pozostała nieznana aż do 1997r., kiedy to została przetłumaczona na język angielski. W Polsce ukazała się w 2007 roku wydana przez wydawnictwo Virya Sławomira Bubicza.
W książce tej zawarł filozofię i opisał metodykę techniki Ashtanga Yoga. Metoda jest modyfikacją metodyki, której uczył Krichnamacharia. Asany pogrupowane według stopnia trudności od pierwszej do czwartej zmodyfikował do sześciu serii.
W 1964 Belg Van Lysebeth Andre spędził dwa miesiące z Jois, u którego uczył się podstawowych asan. Niedługo potem, van Lysebeth napisał książkę "Joga dla samouków", gdzie wymienił nazwisko Joisa i jego adres. Od tego czasu ludzie z zachodu zaczęli tłumnie przybywać do Mysoru, aby uczyć się jogi.

W 1975 roku Patthabi Jois po raz pierwszy wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by uczyć jogi. Przez następne lata podróżował po całym świecie, aby uczyć. Ostatni raz wyjechał w 2006 roku, cały czas przekazując wiedzę, jaką nabył 80 lat wcześniej.
Zmarł 18 maja 2009 o godzinie 14:30 czasu lokalnego

Na podstawie: http://www.kpjayi.org/
Opracowała: Justyna Moćko
Dziękuję Radkowi Rychlikowi za pomoc w napisanie biogramu.

Wyszukiwarka Szkół Jogi

Ludzie Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Partnerzy Portalu
Bądź w kontakcie