W hołdzie Pattabhi Joisowi. Przemek Nadolny.
środa, 27 maja 2009
18 maja o godzinie 14.30 zmarł w swoim domu w Mysore, w wieku 93 lat Krishna Pattabhi Jois - legendarny mistrz jogi. Ten wybitny nauczyciel był obok B.K.S. Iyengara jednym z dwóch najbardziej wpływowych mistrzów jogi którzy rozprzestrzenili naukę swego guru T. Krishnamacharyi i w latach 70 i 80 XX-wieku zapoczątkowali wielki renesans jogi na całym świecie, również w Indiach, oraz nieprzerwany jej rozwój który trwa do dziś.
Pattabhi Jois rozpowszechnił metodę jogi zwaną Vinyasa Krama, której uczył się przez 25 lat od swego nauczyciela T. Krishnamacharyi. Bez reszty oddany swemu mistrzowi i jego nauce, nauczał według jego systemu nieprzerwanie - wprowadzając niewielkie zmiany - od 1937 roku, na początku w Yoga Department of the Sanskrit College w Mysore, a po przejściu na emeryturę w 1973 w swoim domu w dzielnicy Lakshmipuram.To właśnie z tego miejsca, z niewielkiej sali na parterze domu Joisów, która mieściła do 12 osób, przed którą zawsze stała kolejka osób oczekujących godzinami na wolne miejsce, metoda Pattabhi Joisa zwana Ashtanga Vinyasa joga, lub po prostu Ashtanga, rozprzestrzeniła się na cały świat. To tam uczyli się najbardziej wpływowi nauczyciele jogi jak Eddi Stern, Nancy Gilgoff, David Swenson, Richard Freeman, John Scott, Lino Miele i wielu innych, którzy spopularyzowali jogę w USA i Europie, skąd rozprzestrzeniła się na cały świat. Zwany przez swoich naśladowców Guruji - ukochany nauczyciel, Jois wyszkolił tysiące osób, wśród których znajdziemy Madonne, Stinga, Gwyneth Paltrow. Pozostanie w pamięci ludzi, człowiekiem bezgranicznie oddanym przekazywaniu wiedzy o jodze, przykładem niebywałego poświęcenia, miłości, energii i wiedzy którą obdarzał uczniów.
Nigdy nie podróżował w poszukiwaniu uczniów, pieniędzy czy sławy. Wielka sława stała się jego udziałem w czasie gdy już był w podeszłym wieku. Mimo olbrzymiego sukcesu nie zmienił ani o jotę swego stylu bycia, pozostał człowiekiem skromnym, konsekwentnie nauczającym swej jogi, której nigdy nie zmienił i nie uprościł, nie chcąc zaprzepaścić jej dobroczynnych efektów. W dbałości o precyzyjny przekaz, autoryzacji do uczenia wg swej metody udzielał osobiście, wyłącznie najlepszym swoim uczniom. Dzięki niewielkiemu gronu doskonale wyszkolonych uczniów Ashtanga dotarła na zachód i uczona jest w czystej postaci, choć także często bywa upraszczana i stała się inspiracją dla wielu innych stylów jogi, takich jak: vinyasa-yoga, power-yoga, flow-yoga, etc.
Od kilku lat szkoła Joisa znajduje się w nowym budynku w dzielnicy Gokulam w Mysore, z salą w której pomieści się nawet ponad 100 osób. Choć jak twierdzą starzy bywalcy, nowa szkoła straciła nieco z atmosfery starej shali, a zdobycie autoryzacji do uczenia według metody Pattabhi Joisa wymaga olbrzymiego poświęcenia i graniczy niemal z cudem, to tak jak dawniej, od 4 rano, na wejście do shali oczekuje kolejka zakochanych w jodze osób, wieloletnich, oddanych uczniów, którzy regularnie odwiedzają szkołę i zupełnie początkujących, którzy przybywają tłumnie by zanurzyć się w niepowtarzalnym klimacie jogi w Mysore.
Od kiedy Pattabhi Jois zachorował, szkoła jest prowadzona przez R. Sharatha, jego wnuka, a obecnie głównego nauczyciela, oraz córkę Saraswati, którzy kontynuują nauczanie wg metody Gurujiego.
Metoda uczenia Ashtangi jest wyjątkowo jasna i konsekwentna, przez to prosta do nauczenia się i praktykowania samemu. Słynie jednak przede wszystkim z "uzależniającej" energii która raz obudzona sprawia, że praktykujący Ashtangę czynią to chętnie i regularnie. Wszystko to sprawiło, że Ashtanga zyskała sobie rzesze praktykujących i uczona jest w tradycyjny - zgodny z metodą - sposób w wielu szkołach na całym świecie. W systemie Ashtanga Vinyasa joga, praktykują dziś miliony osób. Dalsze miliony praktykują w wielu innych systemach hatha-jogi, opartych na tej metodzie.
Metoda Pattabhi Joisa wraz z metodą Iyengara to obecnie najczęściej praktykowane systemy hatha-jogi. Obaj mistrzowie to przyjaciele z lat młodości. Ich spotkanie po latach, podczas 90-tych urodzin Pattabhi Joisa było przypomnieniem o jedności jogi i wyrazem szacunku dla różnic w jej nauczaniu.
Jasność i konsekwencja nauczania Pattabhi Joisa oraz setki osobiście przez niego autoryzowanych, doskonale wyszkolonych nauczycieli rozsianych po całym świecie, dają pewność, że jego metoda pozostanie żywa, a jego przesłanie będzie prowadzić nauczycieli jogi przez wiele następnych pokoleń:
"Jeśli praktykujemy naukę jogi, która jest użyteczna dla całej ludzkości i która przynosi szczęście teraz i w przyszłości - jeśli praktykujemy bezbłędnie - to zdobędziemy fizyczne, psychiczne i duchowe szczęście, a nasz umysł rozpłynie się w jaźni."
K. Pattabhi Jois (1915-2009) Przemek Nadolny
www.joga.net.pl