Ile kosztuje przeżycie jednej doby w Azji?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Ile kosztuje przeżycie jednej doby w Azji?

poniedziałek, 12 listopada 2012

Krzysztof Stępień

Koszty ponoszone w czasie podróży po Azji są najczęściej sprawą bardzo indywidualną, zależną od zasobności portfela, częstotliwości przemieszczania się, wymaganego poziomu luksusu czy wręcz zaradności i pomysłowości turysty. Nie zmienia to jednak faktu, że na etapie planowania wyjazdu często zadajemy sobie pytanie ile środków musimy przeznaczyć na pobyt w danym kraju, regionie czy mieście.

Z częściową odpowiedzią na to pytanie spieszy witryna Price of Travel i jej Backpacker Index. Serwis założony w 2010 roku jest pewnego rodzaju bazą danych gromadzącą koszty pobytu w wybranych miastach świata w podziale na jasno zdefiniowane kategorie. Efektem jej działalności jest wspomniany wcześniej Backpacker Index czyli uśredniona wartość kosztów przeżycia jednej doby w wybranym mieście na świecie.

O ile sceptycznie można podchodzić do tego typu matematycznych ujednoliceń, o tyle takie zestawienia mogą być całkiem dobrą podstawą do dalszego planowania kosztów czy wręcz wyboru kierunku wyjazdu.

Jakie zagadnienia zostały wzięte przy budowaniu zestawienia dla miast Azji?

Warunkiem skutecznego matematycznego ujednolicenia jest bazowanie na takich samych danych dla wszystkich objętych opracowaniem miast. Autorzy niniejszego zestawienia przyjęli, że na przeżycie jednej doby w wybranym mieście Azji składa się:

• Koszt jednego łóżka w sali wieloosobowej w najtańszym ale dobrze zlokalizowanym i posiadającym dobre recenzje hostelu

lub połowa ceny pokoju 2-osobowego w sytuacji gdy w danym miejscu brak jest hosteli lub sale wieloosobowe są niedostępne.

• Dwa przejazdy środkami komunikacji publicznej

• Jedna odpłatna atrakcja lub bilet wstępu. Autorzy założyli, że każde miejsce posiada szereg darmowych atrakcji lub miejsc wartych zobaczenia przez co jedna odpłatna atrakcja na dzień wyczerpuje w pewien sposób zapotrzebowanie. Dodatkowo, cena "odpłatnej atrakcji" została uśredniona.

• Trzy budżetowe posiłki w ciągu dnia. Do wyliczenia wzięto cenę minimalną posiłków I dodano do niej 20% czyniąc ją bardziej realistyczną i uśrednioną.

• Trzy tanie, lokalne piwa (lub dwa "duże" piwa) na dzień jako tzw. "fundusz rozrywkowy". Osoby nie pijące alkoholu mogą potraktować tę rubrykę jako "kawa i ciastko" lub uczestnictwo w lokalnym koncercie lub występie.

Czy Azja drożeje?

Backpacker Index opracowywany jest co roku, a wyniki sprowadzane są do kosztu przeżycia jednej doby w wybranym mieście wyrażone w walucie amerykańskiej. Porównując rezultaty okazuje się że koszty praktycznie się nie zmieniły w ciągu ostatniego roku, co najwyżej parę miejscowości zamieniło się kolejnością z innymi. Warto też zauważyć, że waluty wielu krajów Azji osłabły względem amerykańskiego dolara w ostatnich kwartałach co może sprawić, że realne koszty pobytu uległy niewielkiemu obniżeniu względem lat poprzednich.

Zatem ile kosztuje przeżycie jednej doby w miastach Azji?

Zestawienie nie uwzględnia na razie miast Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej

Na podstawie: Price of Travel

opracowanie: Krzysztof Stępień
podróżnik, pomysłodawca i główny wykonawca portalu transAzja.pl
zdjęcia Krzysztof Stępień

Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Styl Życia
Polecamy