Dzielnice biedy w Indiach. Nowa atrakcja (?) turystyczna. Justyna Moćko
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Dzielnice biedy w Indiach. Nowa atrakcja (?) turystyczna. Justyna Moćko

wtorek, 6 maja 2008

Justyna Moćko

Wycieczki do slumsów w Indiach robią furorę. W Bombaju, New Delhi, Kalkucie funkcjonują biura turystyczne organizujące slam tour. Najbardziej znana jest wycieczka do Dharavi, największego slumsu Azji. Ta dzielnica w Bombaju, zamieszkana przez milion mieszkańców jest samowystarczalnym miasteczkiem. Organizatorzy tłumaczą, że ludzie spoza Indii są ciekawi, jak żyje się za dolara dziennie, bez bieżącej wody, ze ściekiem pod progiem. Poza tym pokazują prawdziwe Indie, nie tylko Taj Mahal, którego zwiedzanie polecają każde przewodniki.

Aby mieszkańcy slumsów nie czuli się jak w zoo, trasa wycieczki jest z nimi uzgadniana (twierdzą przewodnicy). Pokazują szkołę, szpital, zapraszają do domów znajomych. Grupy nie mogą być większe niż 10 osób.

Organizatorzy zapewniają, że zarabiają na tym niewiele - 80 % oddają fundacji uczącej dzieci angielskiego.

Jednak musi być to opłacalny biznes, jeśli powstają biura, które oprowadzają po innych skupiskach biedy. Wzmianki w przewodnikach (najnowszej edycji Lonely Planet) pomogły w rozwinięciu tej specyficznej atrakcji.
Proceder nie umknął uwadze dziennikarzy. Na łamach Times of India, największym dzienniku Indii rozgorzała dyskusja: czy takie przechadzki są etyczne?

Oczywiście, jak zwykle w takich przypadkach są zwolennicy ("To prawdziwe Indie, pokażmy je turystom, takimi, jakie są" ) i przeciwnicy ("To podglądactwo w najgorszej formie. Odziera z godności oglądanych ludzi".).

Przewodniczący National Slum Dwellers Federation (organizacji opiekującej się mieszkańcami slumsów), Jockin Arputham, sam mieszkający w slumsie nie kryje oburzenia - "Jak czułby się Europejczyk, gdyby do jego mieszkania wchodziła wycieczka Hindusów i zaglądała mu do garnków?"

Natomiast zwiedzający są zachwyceni. Oto wypowiedź jednej z nich: Warto było zobaczyć. Zdałam sobie sprawę, jak dużo mam ja, a jak mało mają inni.

A Ty? Pojedziesz na taką wycieczkę?

Na podstawie artykułu z Gazety Wyborczej z dnia 14.04.2008

Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl

Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Styl Życia
Polecamy