"Mój przepis na jogę" - kulinarne rozważania Radka Rychlika o... jodze :-)
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

"Mój przepis na jogę" - kulinarne rozważania Radka Rychlika o... jodze :-)

wtorek, 14 września 2010

Wiele osób mnie pyta co ja właściwie robię na zajęciach, bo nie jest to ani asztanga ani , tylko coś zupełnie innego. Oprócz tego, że lubię ćwiczyć i uczyć, bardzo lubię też gotować i jeść, więc pozwólcie, że posłużę się metaforą kulinarną...

. Asztanga to typowa kuchnia indyjska - ostra, wyrazista, strasznie wciągająca. Jednak europejskie żołądki nie zawsze dobrze ją przyswajają, a w karcie mamy tylko jedno danie, takie samo dla wszystkich bez względu na potrzeby i upodobania. Gdy w pełni zdałem sobie sprawę z osiągnięć i ograniczeń obu systemów zacząłem stopniowo modyfikować stare receptury i tworzyć swoją kuchnię typu fusion. Ale nie można zmieszać wszystkiego byle jak i jak leci, bo powstała mieszanka może być kompletnie niestrawna. Należy oprzeć swoją działalność na wiedzy i głębszym zrozumieniu podstaw działania każdego elementu, z jakiego się korzysta. W tym celu poszedłem do dobrej szkoły gastronomicznej... dobrze, odejdźmy od kulinarnych porównań, bo zaraz wszystko kompletnie się pogmatwa... OK, poszedłem na AWF.

Nauczyłem się tam bardzo dużo o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu i o racjonalnym układaniu treningów sportowych, tak aby przynosiły jak najlepsze efekty. Spotkałem się tam także z innym podejściem do kultury fizycznej niż występuje w wielu szkołach z podejściem otwartym, racjonalnym, humanistycznym i całkowicie świeckim. Współczesna kultura fizyczna opiera się w całości na zasadach naukowych. Cały czas prowadzone są nowe badania, formy starsze, mniej efektywne zastępowane są nowszymi, skuteczniejszymi. Cały czas trwa rozwój, postęp, a naczelną zasadą i naukowców i trenerów jest dobro każdego człowieka. Dobry trener powinien mieć jak największy warsztat, czyli zasób środków, ćwiczeń, którymi się posługuje, aby móc jak najlepiej dobrać je do potrzeb każdej grupy i każdego ćwiczącego. To są zasady proste i oczywiste. Przynajmniej powinny być.

Jest bardzo wielu nauczycieli jest także niestety wielu dogmatyków. Wierzą oni w tradycję, która jest święta i niepodważalna, wierzą w guru, który jest nieomylny, wierzą w liczne nieweryfikowalne dogmaty. Gdyby te wierzenia ograniczały się jedynie do tzw. duchowych aspektów jogi, to byłoby w porządku, niech sobie każdy wierzy w co chce. Kuriozum zaczyna się w momencie gdy irracjonalny dogmatyzm dotyka sfery badanej przez naukę, czyli ciała człowieka. Zdrowy rozsądek i elementarna etyka zawodowa każą odrzucić formy mniej skuteczne lub wręcz szkodliwe dla wielu osób na rzecz ćwiczeń bezpiecznych i efektywnych, lecz niestety nie zawsze tak się dzieje. Ortodoksi wolą stosować techniki mniej skuteczne, ale zgodne z tradycją niż efektywniejsze ale spoza nauczania ich mistrza. Ale bywa jeszcze gorzej. Spotkałem się wielokrotnie z nauczycielami-dogmatykami, którzy woleli wystawić ucznia na ryzyko kontuzji niż odejść od litery tradycji i dostosować sekwencję ćwiczeń do jego potrzeb. Spotkałem się też z uczniami, którzy nawet w takiej sytuacji , po poważnej kontuzji, tak wierzą w swojego nauczyciela i jego tradycję, że kontynuują u niego naukę...

Tradycyjne systemy ćwiczeń uczącego w Europie w XXI wieku nie jest ślepe kopiowanie Hindusów, kupowanie systemu z całym "dobrodziejstwem inwentarza", lecz oddzielanie ziarna od plew i służenie ludziom a nie jakiejś tradycji.

Wracając do kuchni - cała wiedza i zasady, których nauczyłem się na AWF-ie są sitem, przez które przepuszczam tradycyjne systemy ćwiczeń, biorąc tylko to, co działa i przynosi dobre efekty. Gotuję potrawy, które służą i smakują możliwie jak największej liczbie osób. Układam też diety indywidualne, ponieważ każdy z nas jest inny i najlepsze efekty przynosi właśnie indywidualnie dobrany jadłospis lub trening. O aspektach duchowych , drugi żeby lepiej tańczyć, kochać się lub bić.

Smacznego!

Więcej o autorze na stronie www.jogadynamiczna.pl

Więcej o racjonalnym i humanistycznym podejściu do jogi na www.jogaakademicka.pl

Zapraszamy na warsztat jogi dynamicznejz Radkiem 18-19 września w nowej szkole Akademii Asan, JOGA POLITECHNIKA. OSTATNIE MIEJSCA!!!

Więcej na www.AkademiaAsan.pl




Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Filozofia Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Filozofia Jogi
Inspiracje
Pamiętanie o sobie jest cnotą, zapominanie o sobie jest grzechem. - Sri Nisargadatta Maharaj
Słowniczek
Dewadasi

Dewadasi - nazwa tancerki kultowej, wykonującej klasyczne tańce hinduskie. Naukę tańca rozpoczynała w bardzo młodym wieku, około 6 roku życia Zazwyczaj mieszkała blisko świątyni, gdyż brały udział w codziennych rytuałach świątynnych i w świętach hinduistycznych, w czasie których ich taniec był postrzegany jako forma daru...

Szukaj haseł na literę:
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
n
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu