Ile osób praktykuje jogę w Polsce? Justyna Moćko
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Ile osób praktykuje jogę w Polsce? Justyna Moćko

środa, 5 listopada 2014

Justyna Moćko

Odpowiedź na to pytanie zapewne interesuje studentów piszących na temat jogi prace licencjackie, magisterskie (a jest ich coraz więcej), dziennikarzy, badaczy, naukowców i być może Ciebie;-)

Oprócz wyników badania Diagnozy społecznej nie znam żadnych badań ilościowych dotyczących praktyki jogi w Polsce. Na pewno jest wiele badań jakościowych, sporo firm zamawiając reklamy wykorzystuje dobry wizerunek jogi do swoich reklam.

Prezentuję wyniki badań ilościowych przeprowadzonych w 2011 i 2013 roku

Diagnoza społeczna to ogromne badanie socjologiczne przeprowadzane od 2000 roku co dwa lata pokazujące wszystkie ważne aspekty życia poszczególnych gospodarstw domowych i ich członków - zarówno ekonomiczne (np. dochód, zasobność materialną, oszczędności, kredyty), jak i pozaekonomiczne (np. edukację, leczenie, sposoby radzenia sobie z kłopotami, stres, dobrostan psychiczny, styl życia, zachowania patologiczne, uczestnictwo w kulturze, korzystanie z nowoczesnych technologii komunikacyjnych i wiele innych). Projekt ma charakter publiczny, wszystkie wyniki są dostępne nieodpłatnie.

Metodyka tych badań jest nieco skomplikowana: losuje się gospodarstwa domowe, rozmawia z ich członkami oraz przeprowadza ankiety indywidualne czyli z respondentami nie łącząc ich z gospodarstwami domowymi. Wartością jest to, że badacze starają się dotrzeć do jak największej ilości tych samych gospodarstw domowych, aby zbadać zmianę w dokładanie w tych samych warunkach.

W 2011 r. przebadano 12 386 gospodarstw domowych z 36 753 członkami i indywidualnie 26 453 członków tych gospodarstw w wieku 16 i więcej lat.

W 2013 r. przebadano 12 355 gospodarstw domowych z 36 293 członkami i indywidualnie 26 307 członków tych gospodarstw w wieku 16 i więcej lat.

W 2011 r po raz pierwszy wprowadzono kafeterię do pytania Czy uprawia Pan/Pani aktywnie którąś z form sportu, ćwiczeń fizycznych?.

Pytanie wyglądało tak:

100. Czy uprawia Pani aktywnie którąś z form sportu, ćwiczeń fizycznych?

100.1. nie uprawiam aktywnie żadnej formy sportu ani ćwiczeń fizycznych

100.2. aerobik

100.3. bieganie/jogging/nordic walking

100.4. siłownia

100.5. jazda na rowerze

100.6. jazda na nartach lub inne sporty zimowe

100.7. pływanie

100.8. gra w piłkę nożną lub inne gry zespołowe

100.9. joga

100.10. sztuki walki

100.11. inne formy

Do tej pory możliwa była odpowiedź tak lub nie.

Wyniki:

Tabela 1(można powiększyć zdjęcie)


Wyniki nie są optymistyczne: Prawie 2/3 Polaków nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. Najwięcej osób jeździ na rowerze (21,4 %), a na drugim miejscu w grupie mężczyzn jest gra w piłkę nożną lub w inne gry zespołowe (13,6 %.); kobiety wolą aerobik (7,1 %).

W 2013 r powtórzono to samo pytanie i wielkich zmian nie zaobserwowano. Sześciu na dziesięciu Polaków nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. Nadal najwięcej osób jeździ na rowerze (20,9 %), a na drugim miejscu w grupie mężczyzn jest gra w piłkę nożną lub w inne gry zespołowe (12,2 %); kobiety wolą aerobik (8 %.).
Jogę praktykuje prawie 1 % Polaków.

Chcąc zbadać, ile osób liczbowo praktykuje jogę estymowałam wynik procentowy na populację. Biorę pod uwagę ilość osób w Polsce w wieku 16 lat i więcej (dane z GUS) w badanych latach.

tabela 2 (można powiększyć zdjęcie)

Główne wnioski

Około ćwierć miliona Polaków uprawia jogę. Liczba sympatyków od 2011 roku jest niezmienna.Podział na płeć jest istotny statystycznie - przede wszystkim praktykują kobiety, które stanowią niemal 80 % uprawiających jogę.

Ćwierć miliona Polaków to tak naprawdę niewiele. To tak jakby Gdynia i jakieś małe miasteczko praktykowało (248 726 mieszkańców) - dla porównania - w Warszawie mieszka 1 715 517 osób*.

Ale - z drugiej strony: kiedyś praktyka jogi była dostępna tylko nielicznym pasjonatom uczącym się ćwiczeń relaksująco-koncentrujących na kursach TKKF.
Joga Iyengara została "przywieziona do Polski" w 1984 r przez Sławka Bubicza i rozpowszechniana w kilku miastach. Czyli można powiedzieć, że na większą skalę jest od lekko ponad 30 lat. A jak na 30 lat - to świetnie!!! ;-)

Mnie bardziej niepokoi procent Respondentów, którzy w ogóle nie uprawiali żadnej aktywności fizycznej - 60 %! To przerażający wynik dotyczący osób mających ponad 16 lat. Co takiego dzieje się z rozbrykanymi dzieciakami? Będąc starszymi zalegają przed telewizorem i komputerem?

Czytając wyniki tego badania w nas, ludziach aktywnych pojawia się niedowierzanie. Pamiętajmy więc, że nie dotyczy ono tylko młodych, aktywnych, sprawnych, ale wszystkich Polaków.

źródło:

Badanie diagnoza społeczna 2011, n=26 453 osób wieku 16 lat i więcej.

Badanie diagnoza społeczna 2013, n=26307 osób wieku 16 lat i więcej"

*dane Główny Urząd Statystyczny stan na 31.12.2012 r.

Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Filozofia Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Filozofia Jogi
Inspiracje
Szczęście jest zdrowe dla ciała, ale to troska rozwija siły ducha. - Marcel Proust
Słowniczek
Patala

Patala - świat podziemny , w którym było 7 krain o neutralnym charakterze. Mieszkały tam Nagowie (węże) istoty demoniczne itp. Pod Patalą miały znajdować się właściwe piekła (naraka), będące właściwym miejscem kary za grzechy. Nazywane są też "najniższymi światami". Ich liczba bywa różna: 4, 7,21...

Szukaj haseł na literę:
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu