Joga i nurkowanie. Radek Rychlik
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Joga i nurkowanie. Radek Rychlik

poniedziałek, 6 lutego 2017

Radek Rychlik

Joga dla większości sportowców jest jedynie treningiem dodatkowym, istnieje jednak sport, w którym jest wręcz niezbędna. Co więcej - dla wielu osób dyscyplina ta sama w sobie może się wydawać pewnym rodzajem jogi. Freediving, czyli nurkowanie bez akwalungu, na wstrzymanym oddechu.

Jedyny sport ekstremalny, w którym adrenalina nie jest celem, lecz przeszkodą w osiąganiu lepszych wyników. Jest wyzwaniem nie tylko dla ciała, ale przede wszystkim dla umysłu. Wymaga mocnego wsłuchania się w siebie, odbierania i rozumienia subtelnych sygnałów wysyłanych przez ciało oraz nadzwyczajnych umiejętności w zakresie wyciszenia, uspokojenia układu nerwowego. Joga pomaga tutaj na wielu poziomach.

Asany, czyli fizyczne ćwiczenia jogi nie tylko wzmacniają ciało i dają większą swobodę ruchu, gibkość i zwinność. Rozwijają także głębokie czucie ciała i bardziej precyzyjną, efektywną kontrolę nad jego ruchami, co pozwala pod wodą zużywać mniej energii i cennego tlenu.

Pranajama, to w jodze bezpośrednia praca z oddechem. Pozwala zwiększyć możliwości układu oddechowego, pojemność życiową płuc i szereg innych parametrów, np. szybkość i efektywność tłoczenia powietrza przez te struktury. Pracując z oddechem możemy też pośrednio wpływać na układ nerwowy i stopień jego pobudzenia. Ćwicząc długi, powolny oddech możemy wprowadzić się w stan głębokiej relaksacji, w którym serce zaczyna bić wolniej a zapotrzebowanie organizmu na tlen i energię spada. Rezultaty, które dzięki temu osiągają mistrzowie freedivingu są naprawdę spektakularne.

U najlepszych nurków podczas zanurzenia częstość skurczów serca spada do zaledwie 8 na minutę, potrafią oni wstrzymywać oddech na ponad 10 minut i nurkować nawet na głębokość 200 metrów. Oczywiście niewielu śmiałków chce i potrafi ryzykując życie badać granice wytrzymałości ludzkiego ciała. Jednak większość osób po odpowiednim treningu potrafi zejść na głębokość 20-30m i zostać pod wodą wystarczająco długo, by w tym stanie pełnej relaksacji, bez skrępowania skomplikowanym sprzętem podziwiać podwodny świat i poczuć się jego częścią.

Radek Rychlik - autor publikacji z fizjologii, biomechaniki i psychofizjologii dotyczących ćwiczeń jogi. W 2002r. założył pierwszą w Polsce szkołę dynamicznych stylów jogi. Szkolił się u mistrzów jogi w Indiach, USA i Europie Zachodniej. Absolwent warszawskiego AWF-u oraz neurokognitywistyki na Uniwersytecie SWPS. radekrychlik.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Filozofia Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Filozofia Jogi
Inspiracje
Joga nie zabiera czasu, lecz go daje. - Ganga White
Słowniczek
Dewa

DEWA - "niebiański, boski, bóg". Nazwa najważniejszej klasy istot nadludzkich, związanych z kreacją, porządkowaniem świata i utrzymywaniem w nim ładu. Według niektórych wersji mitów kosmogonicznych bogowie są produktem procesu stwarzania kosmosu. Wyraźnie określony jest ich stosunek do ładu kosmicznego, mechanizmu funkcjonowania wszechświata. Są oni zrodzeni...

Szukaj haseł na literę:
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu