Joga i nurkowanie. Radek Rychlik
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Joga i nurkowanie. Radek Rychlik

poniedziałek, 6 lutego 2017

Radek Rychlik

Joga dla większości sportowców jest jedynie treningiem dodatkowym, istnieje jednak sport, w którym jest wręcz niezbędna. Co więcej - dla wielu osób dyscyplina ta sama w sobie może się wydawać pewnym rodzajem jogi. Freediving, czyli nurkowanie bez akwalungu, na wstrzymanym oddechu.

Jedyny sport ekstremalny, w którym adrenalina nie jest celem, lecz przeszkodą w osiąganiu lepszych wyników. Jest wyzwaniem nie tylko dla ciała, ale przede wszystkim dla umysłu. Wymaga mocnego wsłuchania się w siebie, odbierania i rozumienia subtelnych sygnałów wysyłanych przez ciało oraz nadzwyczajnych umiejętności w zakresie wyciszenia, uspokojenia układu nerwowego. Joga pomaga tutaj na wielu poziomach.

Asany, czyli fizyczne ćwiczenia jogi nie tylko wzmacniają ciało i dają większą swobodę ruchu, gibkość i zwinność. Rozwijają także głębokie czucie ciała i bardziej precyzyjną, efektywną kontrolę nad jego ruchami, co pozwala pod wodą zużywać mniej energii i cennego tlenu.

Pranajama, to w jodze bezpośrednia praca z oddechem. Pozwala zwiększyć możliwości układu oddechowego, pojemność życiową płuc i szereg innych parametrów, np. szybkość i efektywność tłoczenia powietrza przez te struktury. Pracując z oddechem możemy też pośrednio wpływać na układ nerwowy i stopień jego pobudzenia. Ćwicząc długi, powolny oddech możemy wprowadzić się w stan głębokiej relaksacji, w którym serce zaczyna bić wolniej a zapotrzebowanie organizmu na tlen i energię spada. Rezultaty, które dzięki temu osiągają mistrzowie freedivingu są naprawdę spektakularne.

U najlepszych nurków podczas zanurzenia częstość skurczów serca spada do zaledwie 8 na minutę, potrafią oni wstrzymywać oddech na ponad 10 minut i nurkować nawet na głębokość 200 metrów. Oczywiście niewielu śmiałków chce i potrafi ryzykując życie badać granice wytrzymałości ludzkiego ciała. Jednak większość osób po odpowiednim treningu potrafi zejść na głębokość 20-30m i zostać pod wodą wystarczająco długo, by w tym stanie pełnej relaksacji, bez skrępowania skomplikowanym sprzętem podziwiać podwodny świat i poczuć się jego częścią.

Radek Rychlik - autor publikacji z fizjologii, biomechaniki i psychofizjologii dotyczących ćwiczeń jogi. W 2002r. założył pierwszą w Polsce szkołę dynamicznych stylów jogi. Szkolił się u mistrzów jogi w Indiach, USA i Europie Zachodniej. Absolwent warszawskiego AWF-u oraz neurokognitywistyki na Uniwersytecie SWPS. radekrychlik.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Filozofia Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Filozofia Jogi
Inspiracje
Joga jest metodą naturalnego opanowania niepokoju myśli, który nie pozwala przebłysnąć prawdziwej naturze człowieka - Paramahansa Jogananda
Słowniczek
Kalpa

Kalpa (użycie, reguła) W hinduskiej kosmologii mamy bardzo dlugie okresy kosmiczna. Kalpa przedstawia jeden dzień życia stwórcy, Brahmy. Przekłada się na 4 miliardy 320 milionów naszych lat, czyli 12 milionów boskich lat lyub 1000 "wielkich wieków" (maha-juga). Jest to czas zadziwiająco zbieżny ze współczesnymi obliczeniami...

Szukaj haseł na literę:
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu