Od złożoności do prostoty. Maciej Wielobób.
czwartek, 12 marca 2009
Podczas lipcowych warsztatów w Polsce Sharat Arora zauważył, iż w praktyce jogi musimy wyjść poza złożoność i dążyć do prostej pracy. Czy faktycznie dążymy od złożoności do prostoty? Czy w nasze życie staje się coraz bardziej harmonijne dzięki praktyce? W krótkim artykule Maciej Wielobób pomaga nam odpowiedzieć na powyższe pytania.
W życiu przeciętnego człowieka wszystko jest takie złożone - skomplikowane relacje z bliskimi, zawiłe myśli i emocje, zagmatwane sprawy zawodowe etc. Cała technologizacja życia pogłębia ten stan. W jodze jednak, w przeciwieństwie do współczesnej nauki, do współczesnej technologii, idziemy jakby nieco na przekór - od złożoności do prostoty.Gdy ktoś pierwszy raz styka się z precyzyjną nauką jogi o ciele i umyśle, podczas pierwszej sesji asan w swoim życiu, jest przeważnie trochę onieśmielony precyzją, jak się wydaje, wielu niewielkich ruchów w ciele.
Nagle okazuje się, że nie starcza mu koncentracji na to, żeby naraz docisnąć stopy, podciągnąć rzepki, nie mówiąc już o pracy ud, miednicy czy tułowia. Jednakże po pewnym czasie orientuje się, że praca ta jest wiele prostsza niż się wydaje, albowiem przy prawidłowej pracy cała asana wyniknie z pracy z podstawą pozycji, niejako sama się zadzieje.
Podobnie joga uczy sztuki prostego życia.
Kontrowersyjny mistyk, Osho, zapytany: W jaki sposób zwiększać swoją uważność? odpowiedział: "Żyć surowo i prosto“.
Prosty sposób życia i surowość charakteru, zasad, pozwalają jasno widzieć gdzie zmierzamy. Praca w jodze jest tak naprawdę bardzo prosta.
Już Patańdżali w Jogasutrach jasno pokazuje, że wykonanie działania A ma dawać określony rezultat B. Jeśli nie daje, to znaczy, że moje działanie nie było skuteczne, może trzeba zmienić podejście do sprawy, a może sposób realizacji działania.
Podobno Iyengar eksperymentując ze swoją praktyką szukał takiego ustawienia w pozycji, aby dawała rezultaty opisane w tradycyjnych tekstach.
Czy Twoja praktyka daje efekty opisane w "Świetle jogi“? Jeśli nie - odpowiedz dlaczego?
Czy Twoje problemy z ciałem, ze zdrowiem ulegają poprawie po roku, dwóch, trzech, pięciu latach praktyki?
Czy polepszają się Twoje relacje z otoczeniem, czy radzisz sobie lepiej z problemami emocjonalnymi, z którymi wcześniej sobie nie radziłeś?
Czy zwiększa się Twój spokój, dystans? Jeśli nie - dlaczego?
Nasz umysł potrafi produkować setki, tysiące wymówek, ale to żadna sztuka.
Aby praktykować jogę musimy się obedrzeć z wszelkich wymówek, z wszystkich wytłumaczeń. Musimy szczerze zdiagnozować naszą sytuację, po czym pozwolić sobie ją zaakceptować. Wtedy możemy dopiero zacząć pracę?
Czy po działaniu A pojawia się efekt B?
Jeśli nie - to trzeba coś zmienić. Po co marnować czas na nieefektywną praktykę, po co szkodzić sobie niewłaściwą pracą?
Maciej Wielobób
Maciej Wielobób - (ur. 1980) pedagog - terapeuta, dyplomowany nauczyciel jogi, założyciel Pracowni Jogi Macieja Wieloboba (Joga Kraków Nowa Huta) - www.pracowniajogi.pl. Autor artykułów na temat teorii i praktyki jogi, wykładowca Jogasutr na kursie nauczycielskim kierowanym przez Romana Grzeszykowskiego, sekretarz Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara.
Strona www: http://www.joga-krakow.pl/
Blog: http://jogawielobob.wordpress.com/