Od złożoności do prostoty. Maciej Wielobób.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Od złożoności do prostoty. Maciej Wielobób.

czwartek, 12 marca 2009

Maciej Wielobób

Podczas lipcowych warsztatów w Polsce Sharat Arora zauważył, iż w praktyce jogi musimy wyjść poza złożoność i dążyć do prostej pracy. Czy faktycznie dążymy od złożoności do prostoty? Czy w nasze życie staje się coraz bardziej harmonijne dzięki praktyce? W krótkim artykule Maciej Wielobób pomaga nam odpowiedzieć na powyższe pytania.

W życiu przeciętnego człowieka wszystko jest takie złożone - skomplikowane relacje z bliskimi, zawiłe myśli i emocje, zagmatwane sprawy zawodowe etc. Cała technologizacja życia pogłębia ten stan. W jodze jednak, w przeciwieństwie do współczesnej nauki, do współczesnej technologii, idziemy jakby nieco na przekór - od złożoności do prostoty.
Gdy ktoś pierwszy raz styka się z precyzyjną nauką jogi o ciele i umyśle, podczas pierwszej sesji asan w swoim życiu, jest przeważnie trochę onieśmielony precyzją, jak się wydaje, wielu niewielkich ruchów w ciele.
Nagle okazuje się, że nie starcza mu koncentracji na to, żeby naraz docisnąć stopy, podciągnąć rzepki, nie mówiąc już o pracy ud, miednicy czy tułowia. Jednakże po pewnym czasie orientuje się, że praca ta jest wiele prostsza niż się wydaje, albowiem przy prawidłowej pracy cała asana wyniknie z pracy z podstawą pozycji, niejako sama się zadzieje.
Podobnie joga uczy sztuki prostego życia.
Kontrowersyjny mistyk, Osho, zapytany: W jaki sposób zwiększać swoją uważność? odpowiedział: "Żyć surowo i prosto“.
Prosty sposób życia i surowość charakteru, zasad, pozwalają jasno widzieć gdzie zmierzamy. Praca w jodze jest tak naprawdę bardzo prosta.
Już Patańdżali w Jogasutrach jasno pokazuje, że wykonanie działania A ma dawać określony rezultat B. Jeśli nie daje, to znaczy, że moje działanie nie było skuteczne, może trzeba zmienić podejście do sprawy, a może sposób realizacji działania.
Podobno Iyengar eksperymentując ze swoją praktyką szukał takiego ustawienia w pozycji, aby dawała rezultaty opisane w tradycyjnych tekstach.
Czy Twoja praktyka daje efekty opisane w "Świetle jogi“? Jeśli nie - odpowiedz dlaczego?
Czy Twoje problemy z ciałem, ze zdrowiem ulegają poprawie po roku, dwóch, trzech, pięciu latach praktyki?
Czy polepszają się Twoje relacje z otoczeniem, czy radzisz sobie lepiej z problemami emocjonalnymi, z którymi wcześniej sobie nie radziłeś?
Czy zwiększa się Twój spokój, dystans? Jeśli nie - dlaczego?
Nasz umysł potrafi produkować setki, tysiące wymówek, ale to żadna sztuka.
Aby praktykować jogę musimy się obedrzeć z wszelkich wymówek, z wszystkich wytłumaczeń. Musimy szczerze zdiagnozować naszą sytuację, po czym pozwolić sobie ją zaakceptować. Wtedy możemy dopiero zacząć pracę?
Czy po działaniu A pojawia się efekt B?
Jeśli nie - to trzeba coś zmienić. Po co marnować czas na nieefektywną praktykę, po co szkodzić sobie niewłaściwą pracą?
Maciej Wielobób
Maciej Wielobób - (ur. 1980) pedagog - terapeuta, dyplomowany nauczyciel jogi, założyciel Pracowni Jogi Macieja Wieloboba (Joga Kraków Nowa Huta) - www.pracowniajogi.pl. Autor artykułów na temat teorii i praktyki jogi, wykładowca Jogasutr na kursie nauczycielskim kierowanym przez Romana Grzeszykowskiego, sekretarz Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara.
Strona www: http://www.joga-krakow.pl/
Blog: http://jogawielobob.wordpress.com/

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Filozofia Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Filozofia Jogi
Inspiracje
Opanowanie umysłu jest jogą. - BKS Iyengar
Słowniczek
Darśana

DARŚANA ("widzenie; przekonanie, opinia, pogląd"), nazwa szkoły filozoficznej stosowana w odniesieniu zarówno do ortodoksyjnych szkół bramińskich, jak i do szkół nieortodoksyjnych, np. buddyzmu i dźinizmu. W zależności od stosunku do koncepcji uniwersalnego prawa przeszłego działania (karmy), regulującego porządek przemian kręgu wcieleń, wyróżnia się 2 typy...

Szukaj haseł na literę:
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu