Przeziębienie a dieta.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Przeziębienie a dieta.

poniedziałek, 18 stycznia 2010

Ewa Dobek

Zimowe przeziębienia zaczynają się często nagle - pogoda nie sprzyja zdrowiu - zimno, mokro, wiatr. Zimne powietrze zaburza odporność, działa na skórę, błony śluzowe kanałów nosowych i płuc. Pod wpływem takiego działania zaczynają rozwijać się wirusy i bakterie. A za tym idzie gorączka, bóle stawów i mięśni. Jeśli taki stan nie zostanie przezwyciężony przez wypocenie się, choroba wnika w głębsze rejony organizmu i może się stać trudna do przezwyciężenia.

W początkowej fazie przeziębienia zaatakowana jest zewnętrzna powierzchnia ciała - im wcześniej się podejmie "akcję ratunkową" tym lepiej dla nas.
Żeby zrównoważyć ogarniające nasze ciało zimno należy zastosować rozpraszające zastoje zioła i przyprawy, które poruszają energię od środka na zewnątrz tym samym wypychając zimno z ciała. Otwierają również pory skóry i pobudzają gruczoły potowe. Poprzez pocenie organizm "wyrzuca" z siebie przeziębienie. Nawet jeśli pocenie nie powstrzyma całkiem choroby, to na pewno znacznie osłabi jej rozwój.

Oto skuteczny sposób na wywoływanie potów - pijemy rozgrzewającą herbatę (dodajemy do niej imbir, kardamon, miód, maliny), bierzemy gorącą kąpiel, pijemy jeszcze jedną porcję rozgrzewającej herbaty, kładziemy się do łóżka i czekamy aż zaczniemy się pocić. Trzeba jednak uważać, żeby nie pocić się zbyt długo - po kilkunastu minutach przebieramy się w suchą bieliznę i odpoczywamy.

Czasem wystarczy jednokrotne wypocenie się. Jeśli jednak nie odczuwamy poprawy, możemy powtarzać terapię "napotną" dwa razy dziennie dopóki objawy przeziębienia nie zmaleją.

Najczęściej stosowane zioła napotne to: kwiat bzu czarnego, świeży korzeń imbiru, mięta pieprzowa. Do naparu dodajemy miód i cytrynę. Dobrze jest dodać również owoce dzikiej róży, które są cennym źródłem witaminy C.
Ewa Dobek
więcej o sposobach na przeziębienie na portalu kuchnia-kuchnia.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi