Grube uda i pupa chronią przed cukrzycą i zawałem?
niedziela, 24 stycznia 2010
Tłuszcz jaki lubi się gromadzić w okolicach bioder i ud jest zwykle przyczyną zmartwień dla większości pań. Okazuje się, że może to mieć też dobre strony, na przykład zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre choroby.
Raport naukowców z Oxford University opublikowany w International Journal of Obesity wskazuje na ochronny charakter przechowywanego tłuszczu w okolicach bioder, pupy i ud przed takimi schorzeniami jak choroby serca czy cukrzyca. Zdaniem dr Konstantinosa Manolopoulosa , jednego z autorów badań, znaczenie ma gdzie organizm przechowuje tłuszcz. Tkanka tłuszczowa wokół talii wykorzystywana jest w ciągu dnia, w zależności od naszej aktywności i potrzeb. Zdaniem naukowców z Oxfordu, tłuszcz w talii powoduje przenikanie kwasów tłuszczowych do innych obszarów naszego organizmu, a w efekcie może prowadzić do otłuszczenia np. wątroby albo mięśni. Co może skutkować zachorowaniem na takie przypadłości jak cukrzyca i choroby serca. Natomiast tłuszcz zgromadzony w biodrach i udach przechowywany jest do celów długookresowych i nie powoduje takich skutków zdrowotnych dla naszego organizmu.
Dr Manolopoulos zauważa, że typowe przybieranie na wadze różne jest w przypadku kobiet i mężczyzn. O ile u pań tłuszcz zwykle odkłada się na biodrach i udach, to u mężczyzn jest to okolica talii. Ta różnica w dystrybucji tłuszczu zdaniem badacza powoduje, że mężczyźni są bardziej narażeni na zachorowanie na cukrzyce i choroby serca. Ta korzystna dla kobiet sytuacja zmienia się jednak podczas menopauzy, kiedy to tłuszcz pojawia się także u nich w okolicach talii. Wówczas ryzyko zachorowania na wspomniane choroby wyrównuje się u obu płci.
Naukowcy przyznają, że nie znają jeszcze zasad działania mechanizmu powodującego odkładania się tkanki tłuszczowej w tym, a nie innym miejscu naszego organizmu. Jego poznanie może przyczynić się w przyszłości do lepszej ochrony przed wieloma chorobami.
Źródło: Senior.pl