Czy wegańskie dzieci są zdrowe?- pierwsze w Polsce badania
niedziela, 31 stycznia 2010
Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczyna pierwsze w Polsce badania wegańskich dzieci - poinformowała Gazeta Wybiorcza w dniu 25.01.2010. Badania w poradni żywienia przy Klinice Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka będzie prowadziła pani Małgorzata Desmond, specjalistka ds. żywienia, weganka od kilkunastu lat, absolwentka medycyny żywienia na Thames Valley University w Londynie.
Z wywiadu przeprowadzonego z pomysłodawczynią badań można się dowiedzieć, dlaczego zdecydowała się na taki eksperyment.(..) "Istnieją badania, które wykazały, że dzieci wegańskie rozwijają się prawidłowo, że rzadziej niż rówieśnicy mają nadwagę czy otyłość. I że potem, już jako dorosłym, rzadziej dokuczają im choroby cywilizacyjne."
W Polsce nie było prowadzonych dotychczas takich badań. Z badań OBOP wynika, że wegetarian jest około 400 tys, nie wiadomo, ile jest wegan.
Do poradni, do pani Małgorzaty zgłaszają się rodzice weganie, który skarżą się, że dieta ich dzieci niepokoi pediatrów. Uważają oni, że weganizm może wywołać niedożywienie i serię chorób, łącznie z opóźnieniem rozwoju. Stąd pomysł, aby sprawdzić, jaki wpływ na rozwój dzieci ma jadłospis, w którym nie uwzględnia się mięsa i produktów odzwierzęcych, czyli jajek, mleka, sera, masła, miodu.
Dzieci (najlepiej w wieku 3-10 lat), które przynajmniej od roku są na diecie wegańskiej lub zbliżonej zostaną gruntownie przebadane przez antropologa, pediatrę, psychologa i żywieniowca.
(…) "Jeśli dziecko jada rybę lub nabiał sporadycznie, raz na kilkanaście dni, to nie wpłynie to na wyniki badań. Trzeba sobie zarezerwować kilka godzin, dziecko musi być na czczo."(..)
Zalety diety wegetariańskiej zostały już dawno o udowodnione przez American Dietetic Association: wegetarianie są znacznie szczuplejsi niż osoby jedzące mięso, dłużej żyją, mają o kilkanaście procent niższy poziom tzw. złego cholesterolu i dwukrotnie rzadziej zapadają na choroby serca, cukrzycę czy nadciśnienie. Rzadziej chorują na pewne nowotwory - mają o połowę niższe ryzyko raka prostaty i aż o 88 proc. rzadziej chorują na raka okrężnicy.
Najlepiej w tym względzie przebadani są Adwentyści Dnia Siódmego, którzy z powodów religijnych nie jedzą mięsa lub spożywają je w ograniczonym stopniu i mieszkańcy japońskiej wyspy Okinawa, którzy stosują dietę semiwegańską - jedzą głównie warzywa, soję, słodkie ziemniaki, ryż; produkty zwierzęce stanowią tylko 4 proc. ich diety i są to przeważnie ryby, a nie mięso czy mleko. Rezultaty są fenomenalne - członkowie tych populacji zdecydowanie rzadziej zapadają na choroby cywilizacyjne.
Niestety, Polacy mają fatalne nawyki żywieniowe, a co za tym idzie częściej chorują - 52 % ma nadwagę lub otyłość, 46 % umiera na choroby układu krążenia, a 25 % na nowotwory.
Pani Małgorzata Desmond od kilkunastu lat jest weganką, co pozwoliło jej uporać się z kilkoma dolegliwościami. Uważa jednak, że weganizmu należy się nauczyć, aby nie dopuścić do problemów zdrowotnych. W Polsce, niestety brak jest profesjonalnych poradni żywieniowych dla wegan. Na forum pod tekstem rozpętała się dyskusja przeciwników i zwolenników wegetarianizmu i weganizmu. Oprócz argumentów dotyczących zasad żywienia niepokój związany z poprawnością metodologiczną badania wywołało zdanie "Jeśli dziecko jada rybę lub nabiał sporadycznie, raz na kilkanaście dni, to nie wpłynie to na wyniki badań"
Czy na pewno fakt spożywania raz na kilka dni produktów zwierzęcych lub odzwierzęcych nie wpłynie na wyniki badań? Osobiście, nie jestem pewna. Ale bardzo się cieszę, że takie badania będą prowadzone. Trzymam kciuki za ciekawe wyniki.
Jeśli chcesz aby Twoje dzieci wzięły udział w badaniu zadzwoń: tel 0 606 487 581
A jaka jest Twoja opinia?
Podyskutuj na forum.
Na podstawie artykułu
http://wyborcza.pl/1,75476,7492792,Wegadzieci.html
opracowała Justyna Moćko