Dieta jogina wg Zasady Trzech Gun. Cz. 2 Dieta Radżasowa
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Dieta jogina wg Zasady Trzech Gun. Cz. 2 Dieta Radżasowa

środa, 29 września 2010

JK

Dieta radżasowa to dieta która pobudza umysł i ciało, a w konsekwencji staje się powodem stresu, zachowań agresywnych i gwałtownych. Niekorzystnie wpływa również na zdrowie fizyczne, gdyż zatruwa i zakwasza nasz organizm, powodując liczne choroby. Reasumując jest to jedzenie, którego powinni unikać.

"Jedzenie gorzkie, cierpkie, kwaśne, słone, nadmiernie gorące, ostre, suche i palące jest lubiane przez Radżas, przynosi ból, cierpienie i choroby."

Bhagavad Gita, XVII. 9

W diecie powinno się unikać jedzenia radżasowego, gdyż pobudza ciało i umysł. Pokarmy radżasowe pobudzają namiętności i gwałtowne tendencje, powodują fizyczny i mentalny stres. Przynoszą niespokojny, nerwowy stan umysłu. W zasadzie niszczą balans ciała i umysłu, który jest przecież esencją szczęścia.

Jednak pamiętaj że ten podział jedzenia na satwiczne, radżasowe i tamasowe jest względny, a nie absolutny i ma na celu dokonanie porównania. Zamiarem jest pomoc w osiągnięciu zrozumienia i rozeznania a w konsekwencji zmiany diety w pozytywnym kierunku. Dlatego przyprawy również pojawiają się w diecie , ale używane są subtelnie, w małych ilościach i możesz stopniowo pozbywać się ich, kiedy twój smak powoli zacznie zmieniać się na "satwiczny".

Cebula, czosnek, rzodkiewki, kawa, herbata, tytoń i wszelkie inne stymulatory różnego rodzaju zaliczają się do tej kategorii - również bardzo mocno przyprawione i osolone dania, przepełnione chemikaliami, mrożonki, konserwy, jedzenie w proszku, chipsy, słodycze.

Należy również pamiętać o tym, że satwiczne jedzenie spożywane w zły sposób, np. w pośpiechu staje się radżasowe.

Rafinowany (biały) cukier, słodkie napoje, musztardy, bardzo pikantne przyprawy, mocno zaprawione i przetworzone jedzenie, a także wszystko co jest zbyt gorące, gorzkie, kwaśne, słone jest radżasowe i powinniśmy tego unikać. Silne przyprawy i dodatki pobudzają umysł ale także drażnią błonę śluzową żołądka, jelit i innych organów wewnętrznych.

Jedzenie radżasowe wzmaga pragnienia i pożądania, złość, agresję, zachłanność, przemoc, egoizm i interesowność, które są barierami separującymi ludzi od siebie, ale również od samorealizacji , dążenia do rozwoju duchowego. Radżas jest energią, która powoduje kłótnie i nieporozumienia w życiu oraz wojny na świecie.

"Nowoczesna dieta fastfood-ów, pełna chemikaliów i cukru, niszczy naturalną harmonię w ciele. Ale może nam pomóc ponownie dostroić się do prawdziwych potrzeb naszego ciała."

Swami Vishnu-devananda

Opracowanie: JK

Na podstawie książki: The Yoga Cookbook. Vegetarian Food For Body and Mind, Gaia Books Limited, by The Sivananda Yoga Vedanta Centres, London1999



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi