Jak skutecznie pościć aby zregenerować i oczyścić swój organizm? Cz. 2
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Jak skutecznie pościć aby zregenerować i oczyścić swój organizm? Cz. 2

czwartek, 9 grudnia 2010

Kolejna część artykułu "Post - układ trawienny również potrzebuje wakacji", tym razem skupimy się na tym jak skutecznie pościć, co można pić a czego lepiej unikać a także jak zacząć post i jak go przerwać. Jak się okazuje, to ostatnie może być nawet trudniejsze od samego poszczenia. Spróbujcie!

Głodówka

Totalny post to całkowita abstynencja od jedzenia, zarówno od tego w formie stałej jak i płynnej. Woda nie jest jedzeniem, nie stymuluje apetytu i nie wymaga strawienia. Ważne jest aby w trakcie postu pić bardzo dużo wody, ponieważ to pomaga oczyścić ciało i pozbyć się toksyn.

Kiedy pościsz staraj się nawet nie myśleć o jedzeniu, jeżeli twój umysł będzie skupiony wciąż na jedzeniu, nie będziesz w stanie doświadczyć korzyści jakie niesie ze sobą post. Post jest czasem, kiedy nasze myśli powinny zostać skierowane ku wzniosłym rozważaniom duchowym, ku Bogu.

Zajmij się czymś spokojnym, wyciszającym, praktyka asan oraz pranajamy dodatkowo pomoże ci pozbyć się toksyn. Zaskoczysz się jak zwinne i giętkie stanie się twoje ciało, kiedy nie obciążysz go jedzeniem. Korzystaj z dużej ilości odpoczynku i relaksu. Staraj się nie mówić zbyt wiele i jak najwięcej czasu przebywać w samotności.

Możliwe efekty uboczne:

  • Na języku może pokazać się osad. Wielu joginów używa specjalnej tasiemki do usuwania toksyn z języka. Częste mycie zębów i płukanie ust również pomaga.
  • Poszczenie jest doskonałym czasem na naukę Kriya - jogicznych rytuałów oczyszczających.
  • Osoby początkujące w poszczeniu mogą odczuwać bóle głowy lub mdłości - w takich przypadkach należy napić się gorącej miętowej herbaty. Nie należy jednak pić kawy czy herbaty.
  • Przestaniesz czuć głód w żołądku po ok. 3 dniach. Perystaltyka spowolni się i będzie mniej intensywna. Mogą pojawić się również zaparcia, w takim wypadku zalecana jest codzienna lewatywa w ciągu całego postu oraz dwa dni po jego zakończeniu.
  • Może ci być zimno, gdyż twoje ciało nie pobiera takiej jak zwykle ilości kalorii i nie ogrzewa się w procesie trawienia. Staraj się ciepło ubierać, aby utrzymać ciepło.
  • Możesz poczuć że stajesz się bardziej wrażliwy(a), zbyt emocjonalny(a). Post oprócz ciała oczyszcza również emocjonalne nieczystości. Nie poddawaj się działaniu emocji, które mogą ci zaszkodzić.

Post na sokach

Niektórzy ludzie preferują pościć na sokach z surowych warzyw lub owoców, to również dobry sposób aby pozbyć się toksyn, wzmocnić organizm i umysł.

Post sokowy ma swoje wady i zalety. Picie soków pomaga pozbyć się stresu, odizolować się od zewnętrznego świata, odżywia ciało, wzmacnia odporność. Osobom poszczącym polecany jest zwłaszcza sok marchewkowy, gdyż daje dużo energii, można przyrządzać go z imbirem. Jednakże post na sokach ma jedną dużą wadę: soki stymulują trawienie, co sprawia że czujemy się bardziej głodni niż w trakcie głodówki. Picie soków przyspiesza detoksykację, jednak wiele osób odczuwa przy tym duży ból głowy i inne nieprzyjemne efekty uboczne. Tego rodzaju post polecany jest osobom początkującym, przykładowo raz w tygodniu.

"Surowe, świeże soki warzywne i owocowe są bardzo dobre dla tych którzy narzekają na chroniczne zdrowotne dolegliwości. Jednak nie myślcie że soki działają jak lekarstwa. Są lepsze, gdyż są najsilniej odbudowującym i regenerującym możliwym jedzeniem. Soki warzywne i owocowe są jak kopalnia naturalnej energii potrzebnej aby odżywić komórki naszego ciała. Jeżeli zdecydujecie się na tego rodzaju post i chcecie ciągnąć go przez tydzień lub dwa, możecie pić nawet kilka lub kilkanaście szklanek dziennie. Niektórzy mogą poczuć dyskomfort przez pobudzenie trucizn skumulowanych w naszym organizmie, ale jest to konieczne dla ich eliminacji. Kiedy to nastąpi energia i witalność wrócą do nas."

Swami Vishnu-devananda, The complete illustrated Book of Yoga

Kiedy i jak długo pościć?

Jeżeli jesteśmy w tym początkujący, najlepiej zacząć od krótkiego postu, jeżeli jesteś niepełnoletni(a), przedyskutuj to z rodzicami.

Nawet początkujący mogą pościć 1-3 dni bez nadzoru eksperta. Wybierz czas kiedy możesz się wyciszyć, na przykład weekend. Postaraj się przebywać wtedy głównie w samotności lub w grupie ludzi, którzy również poszczą, to z pewnością wzmocni twoje postanowienie.

Regularne poszczenie poprawia stan zdrowia i umysłu, zalecane jest poszczenie raz w tygodniu, lub raz na dwa tygodnie.

Post weekendowy jest polecany kilka razy do roku, zwłaszcza w czasie przesilenia, zmiany sezonu.

Poszczenie przez tydzień lub dłużej daje siłę mentalną, spirytualną. Po trzech dniach prawdopodobnie przestaniesz czuć głód, pość do czasu aż głód w naturalny sposób powróci.

Jak zacząć i jak zakończyć?

W przypadku weekendowego postu zaleca się lekki obiad w dniu poprzedzającym post ale powinno się już zrezygnować z kolacji. Przez kolejne dni oprócz wody można pić herbatki ziołowe. W ostatni dzień postu można wieczorem wypić przykładowo kompot z jabłek, z pewnością będzie wam smakował jak nigdy dotąd. Po zakończeniu postu należy powoli wrócić do lekkiej zdrowej diety.

Niektórzy uważają że właściwy powrót do jedzenia jest ważniejszy i trudniejszy niż sam post. Niekiedy możemy czuć ogromne łaknienie i chęć na jedzenie, jednak nie możemy poddawać się tym impulsom. Trzeba rozpocząć jedzenie powoli, nie jeść ciężkich i nagłych posiłków. Nasz organizm ma swój naturalny rytm renowacji i odżywiania, więc nie powinniśmy w ten rytm zbytnio ingerować.

1. Pierwszego dnia jedz świeże owoce, najlepiej obrane ze skórki, raczej surowe, lub duszone np. w postaci kompotów. Soki z jabłek i winogron są lekkostrawne i pobudzą perystaltykę układu trawiennego. Nie jedz owoców bogatych w skrobię jak banany ani oleistych jak kokos. Przeżuwaj jedzenie bardzo wolno i dokładnie. Pierwszego dnia będziesz wyciszony(a) i szczęśliwy(a).

2. Drugiego dnia dodaj posiłek z surowych warzyw, np. sałatkę. To zadziała jak miotła która wymiecie z twojego ciała toksyny.

3. Trzeciego dnia wzbogać dietę o delikatnie podgrzane warzywa, nie dodawaj soli i przypraw do jedzenia.

4. Czwartego dnia możesz dodać produkty ziarniste.

5. Piątego dnia możesz już powrócić do pełnej diety, jednak dalej staraj się unikać złych nawyków: kawy, herbaty, alkoholu czy mięsa.

Prawidłowe zakończenie postu jest bardzo ważne, jeżeli od razu przeładujesz żołądek, lub będziesz jeść ciężkie jedzenie, możesz czuć się spuchnięty(a), obrzmiały(a). Aby pozbyć się tego stanu, powróć do postu, weź ciepłą kąpiel i wykonaj jedną lub dwie lewatywy dziennie. Kiedy opuchlizna zejdzie, zakończ post i tym razem zacznij jeść powoli i ostrożnie.

Tłumaczenie i opracowanie: JK

Opracowanie: Na podstawie książki: The Yoga Cookbook. Vegetarian Food For Body and Mind, Gaia Books Limited, by The Sivananda Yoga Vedanta Centres, London1999




Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi