Przemiana Drzewa. Zdrowe odżywianie wiosną. Anna Krasucka
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Przemiana Drzewa. Zdrowe odżywianie wiosną. Anna Krasucka

środa, 6 marca 2019

Anna Krasucka

Człowiek rodzi się w przemianie Drzewa. To początek, narodziny i dzieciństwo - szybki wzrost. Symbolizuje klasyczne Yang wiosny - nasiona szybko kiełkują, rośliny puszczają młode pędy, a promienie słoneczne ponownie przybierają na sile. W medycynie chińskiej przemianie Drzewa przyporządkowuje się wątrobę i pęcherzyk żółciowy, a także kolor zielony i smak kwaśny. Właśnie na wiosnę wątroba zasilana jest najwyższą ilością energii i jest najbardziej podatna na uzdrawianie.

Wątroba odpowiedzialna jest za oczy, wzrok, napięcie mięśniowe wpływające na naprężenie lub zwiotczenie mięsni, ścięgien oraz paznokci u rak i nóg. Jest ona również odpowiedzialna za niezakłócony przepływ qi (energii życia) i jego równomierny podział w organizmie. Wątroba sprawuje tez nadzór nad ilością i jakością krwi. W cyklu dobowym najniższy poziom aktywności energetycznej wątroby jest między godz. 13-15. Warto wtedy położyć się na 15 - 30 min.

Wiosną powinniśmy spożywać więcej produktów z przemiany Drzewa. O tej porze roku gotujemy często zupy, ale już znacznie krócej niż zimą i nie używamy zbyt wielu gorących przypraw. Wiosną częściej niż w innych porach roku jemy pszenicę. Jest to wspaniały lek regenerujący wątrobę np. po żółtaczce. Spożywamy ją w postaci gotowanego całego ziarna, płatków lub kiełków. Pszenica korzystnie działa na serce, ochrania płuca, wzmacnia śledzionę, pomaga przy bezsenności, a także w wypadku występowania nocnych potów oraz nierównowagi emocjonalnej. W przypadku uczulenia na pszenicę można zastąpić ją orkiszem - jej starą odmianą. Wszystkie zboża, a w szczególności pszenica i orkisz, oraz zielone rośliny pomagają w odtruwaniu organizmu.

Najkorzystniejsze techniki gotowania wiosennego to:

  • gotowanie w szybkowarze - dotyczy to zwłaszcza twardych zbóż, jak pszenica, orkisz i pęczak oraz nasion roślin strączkowych
  • fermentacja - krótkie kiszonki z warzyw, zaledwie kilkudniowe, żur z mąki żytniej, zakwas z buraków i inne. Kiszonki wzmacniają wątrobę
  • krótkie duszenie lub gotowanie - dotyczy przede wszystkim warzyw. Podlewamy je lekko wodą i dusimy, a na końcu dodajemy olej tłoczony na zimno.

i warzywa mające smak gorzki (np. mniszek, sałata) uspakajają Yang wątroby i pobudzają przepływ żółci. Aby wątrobę oczyszczać i zregenerować wiosną należy zrezygnować z obfitych kolacji na rzecz lekkich, jarskich dań.

Korzystnie działa picie herbatki z natki pietruszki (na pół litra wrzącej wody wrzucić garść świeżej lub suszonej natki pietruszki, gotować przez 10-20 minut, odcedzić i pić).

Wiosną jedzmy dużo świeżych, młodych warzyw, oczywiście te naturalne bez dodatków chemii, jak to się często zdarza w przypadku nowalijek.

To odpowiednia pora na dodawanie do wszelkich potraw kiełków, które mają ogromny potencjał energii życiowej qi. Kiełkować można zboża (pszenicę, grykę, proso, owies), rośliny strączkowe (fasolę mung, soczewicę i inne), nasiona warzyw (brokuły, gorczycę, rzodkiewkę, lucernę, rzeżuchę i inne). Kiełki zawierają bardzo wartościowe białko, ponieważ zwiększa się w nich udział lizyny, cennego aminokwasu egzogennego, którego nieskiełkowane całe ziarna mają bardzo mało. Są również bardzo ważnym źródłem substancji mineralnych takich jak: żelazo, fosfor, wapń, magnez, chrom, lit, selen, i cynk. Zawierają dużo witamin z grupy B, witaminy F i E. Podkiełkowane zboża są słodsze i lżej strawne. Ugotowane, podkiełkowane zboża są odpowiednie również dla małych dzieci.

Jeśli wybieramy się za miasto na spacer lub wycieczkę, możemy zbierać świeże zioła takie jak pokrzywa, mniszek lekarski, babka szerokolistna, szczaw, krwawnik, lebioda, jasnota biała (liście), które dodajemy do sałatek, zup, kanapek lub innych potraw.

Temperatura zmienia się wiosną bardzo i przeczy jakimkolwiek wiosennym receptom i rutynowym zachowaniom. Na wahania temperatury musimy reagować na bieżąco, ale błędem by było przenieść przyzwyczajenia zimowe i stosować ja na wiosnę. Przyprawy z przemiany Metalu należy stosować tylko w sporadycznych przypadkach jako lekka kontrola na nadmiar kiełków. Na początku wiosny powinno być jeszcze sporo potraw gotowanych, a ciepło naszego ciała powinny utrzymywać produkty o termice ciepłej. W miarę podnoszenia się temperatury, w naszej codziennej diecie powinno pojawić się coraz więcej produktów o właściwościach ochładzających. Nasz apetyt na szczypiorek jest również uzasadniony, gdyż ma właściwości ocieplające i kontroluje Yin wątroby, a rzodkiewka właściwości chłodne i kontroluje Yang woreczka żółciowego.




Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi