Praktyka uważnego jedzenia - część III
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Praktyka uważnego jedzenia - część III

poniedziałek, 18 sierpnia 2008

Leszek Mioduchowski

Co się dzieje podczas postu? Podczas postu, nazywanym też w literaturze leczniczym głodowaniem (notabene nazwa ta jest myląca, bo uczucie głodu ustępuje zaraz na początku i jest nieobecne w dalszym przebiegu postu), nasz organizm przestawia się na wewnętrzne (endogenne) odżywianie...

Co się dzieje podczas postu?

Podczas postu, nazywanym też w literaturze leczniczym głodowaniem (notabene nazwa ta jest myląca, bo uczucie głodu ustępuje zaraz na początku i jest nieobecne w dalszym przebiegu postu), nasz organizm przestawia się na wewnętrzne (endogenne) odżywianie. Oznacza to, ze nasze życiowe potrzeby są zaspokajane z naszych własnych wewnętrznych zapasów tłuszczu, białek, węglowodanów, witamin, minerałów i innych elementów. W ten sposób organizm pozbywa się zbytecznych zasobów tłuszczu, różnych soli, a także starych, chorych struktur białkowych, ognisk infekcji, nadmiaru płynów. Uruchamiana jest nasza samolecząca siła, organizm wydala intensywniej niż zwykle złogi i toksyny. Ciało oczyszcza się, regenerują się jego organy i ich funkcje.

Rodzaje postów
Nie jest naszym zamiarem szczegółowo zajmować się tematem różnych wariantów prowadzenia postów. Cel tych wszystkich wariantów pozostaje wszakże taki sam: oczyszczenie i uzdrowienie organizmu. Ogólnie należy stwierdzić, że im post jest dłuższy (bez wchodzenia w fazę postu wyniszczającego!) i bardziej konsekwentny (tzw. post zupełny), tym głębiej oddziałuje lecząco na nasz organizm. Z punktu widzenia długości leczniczego głodowania rozróżniamy:
- post 24 godzinny, kiedy trakt pokarmowy może sobie odpocząć,
-posty krótkie (do 3 dni), które wystarcza do oczyszczenia układu trawiennego
- posty do 7 dni, oczyszczające wszystkie płyny ustrojowe
- posty do 14 dni, kiedy się oczyszczają tkanki miękkie i ścięgna
- posty powyżej 14 dni, kiedy dochodzi do oczyszczenia aż do poziomu tkanek kostnych,odbudowy naruszonych funkcji w ciele a tym samym do wyleczenia większości chorób. Z punktu widzenia metodyki:
-posty klasyczne - post i odbudowa,
- posty kaskadowe - złożone, powtarzane warianty czasowe postu i odbudowy,
- posty dozowane - tydzień postu, tydzień odbudowy, powtarzane. Obie ostatnie metody są doskonałym przykładem zwiększenia intensywności działania metody oraz zwiększenia jej bezpieczeństwa, ale nie miejsce tu na rozwijanie tego tematu.
Ogólnie biorąc rozróżniamy następujące sposoby prowadzenia postu:
- post zupełny
- suchy post zupełny,
- post częściowy .

Post zupełny oznacza, że w ciągu określonego przez nas czasu powstrzymujemy się od przyjmowania każdego rodzaju pokarmu, a jedynie zapewniamy organizmowi dostawy wody. Dziennie pijemy 2-3 litry wody (jeśli mamy na to ochotę). Bezpośrednio przed początkiem postu, a potem też i w jego ciągu, przeprowadzamy oczyszczenie traktu pokarmowego - na początku przyjmujemy środek przeczyszczający i lewatywę.

W przebiegu postu stosujemy już tylko lewatywy. W ten sposób nasz organizm o wiele łatwiej się przestawi na odżywianie endogenne i pozbędziemy się w ten sposób migren i innych nieprzyjemnych stanów towarzyszącym często początkowi postu. Niektóre szkoły leczniczego głodowania polecają tzw. głodowanie urynowe. Polega to na piciu wody oraz moczu podczas postu; masaże starą albo odparowaną uryną oraz urynowe lewatywy. Uryna jest tutaj, dla swych specyficznych właściwości używana jako środek leczniczy. Skład, właściwości oraz działanie leczące uryny są szczegółowo opisane w książce dr med. Partykovej "Urynoterapie a nemoci" (nie jest ona dostępna w wersji polskiej).

Posty urynowe nam również poleca tzw. rosyjska szkoła (Małachow, Tombak)

Według niektórych specjalistów pojęcie postu zupełnego zakłada zakończenie po całkowitym oczyszczeniu organizmu (oczyszczenie się języka), co ma miejsce po ok. 40 dniach postu.

Zupełny post suchy oznacza, że wyklucza się również i reżim picia płynów. Jest bardzo ciężka metoda, która należy prowadzić pod kontrola doświadczonego specjalisty. Rezygnacja z picia powoduje szybkie odwodnienie organizmu, szybkie rozszczepianie tłuszczu. Tkanki ciała odbierają wodę różnym mikroorganizmom obecnym w ciele i tym samym szybko likwidują różne infekcje. Zagęszcza się krew. Do krwi dostaje się płyn śródtkankowy, a to odciąga osady ze środowiska międzytkankowego, co prowadzi do oczyszczenia. Jednocześnie bardzo są obciążone nerki, jelita i serce. Dlatego ten rodzaj postu może być niebezpieczny.

Post częściowy - częściej nazywany "dietą", odciąża organizm od substancji toksycznych, stwarza możliwość dla odpoczynku traktu pokarmowego i całego układu nerwowego. Przy długim praktykowaniu prowadzi do utraty nadwagi a działanie regenerujące się pogłębia .Chodzi tu o post z piciem świeżych soków owocowych.

Również stosowane są:
- post z piciem serwatki
- głodowanie poranne

Czy długie posty zupełne są bezpieczne dla wszystkich ludzi?

Współcześni specjaliści od postów podają cały szereg przeciwwskazań do stosowania długich postów zupełnych: pierwsza połowa ciąży i okres karmienia piersią - dla kobiet, zaawansowana gruźlica, złośliwe guzy i złośliwe choroby krwi, rozlane choroby tkanki łącznej, choroby psychoneurologiczne - wszystko przy unieruchomieniu chorego lub przy otępieniu umysłowym, rozległe procesy ropne organów wewnętrznych (ropienie, gangreny i niektóre inne).
Jeszcze inaczej widzi ten temat Ajurweda - medycyna indyjska. Dzieli ona populację ludzkości na trzy części, w których dominują trzy różne jakości: kapha, pita i wata. Nie wchodząc głębiej w to zagadnienie stwierdzimy, że wg Ajurwedy tylko ludzie kapha mogą bezpiecznie prowadzić długie posty. Krótkie posty natomiast dostępne są dla wszystkich.
Bo Yin Ra - niemiecki nauczyciel duchowy, żyjący w pierwszej połowie XX wieku, miał jeszcze inne zdanie na temat postów, uwzględniające to co nas najbardziej interesuje - poziom rozwoju człowieka. Twierdził on, że posty są dobre dla ludzi zaczynających kroczyć ścieżką duchowego rozwoju. Dobre są też dla tych nielicznych, którzy są u końca tej drogi, bezpośrednio przed Wyzwoleniem. Dla tych "środkowych" długie posty są niebezpieczne z racji możliwości "ataku astralnego" na otworzonego wewnętrznie postem (sensytywnego) człowieka - jak mawiał Bo Yin Ra podczas postu jest wielka możliwości spotkania z "lemurem" - astralnym drapieżnikiem. Miał on sam spore doświadczenie w prowadzeniu długich postów...
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi