Późne lato - Przemiana Ziemi
poniedziałek, 25 sierpnia 2008
No i mamy babie lato - czas zbiorów i obfitości. W medycynie chińskiej późne lato jest osobną porą roku, która jest przypisana przemianie Ziemi - smakowi słodkiemu. Przemiana Ziemi jest bazą dla naszych organizmów, budulcem. To, na ile mamy mocny ten element, determinuje nasze ugruntowanie i poczucie stabilizacji na każdej płaszczyźnie czy to fizycznej, czy emocjonalnej czy na polu działań społeczno-zawodowych. Element Ziemi odpowiada za to, na ile jesteśmy samowystarczalni, wytrwali w działaniu, uporządkowani. Główną właściwością mocnego elementu Ziemi jest poczucie bezpieczeństwa. Chińskie powiedzenie "gotuję ziemię" oznacza - "po jedzeniu jestem zaspokojony".
Element Ziemi jest bezpośrednio związany ze śledzioną, żołądkiem i trzustką. Narządy te mają silny wpływ na poziom energii całego organizmu, odpowiadają za przemianę pożywienia w substancje budujące. Odpowiadają za przemianę materii, czyli pokarmu w energię napędzającą pracę organów wewnętrznych.
Okres babiego lata to dobry czas na wzmocnienie śledziony i żołądka, a tym samym na ustabilizowanie pracy organizmu. Dobrze jest w tym czasie jeść produkty z przemiany Ziemi, czyli kaszę jaglaną, kukurydzianą, dynię, cukinię, kabaczki, marchew, korzeń pietruszki. W tym okresie możliwości są ogromne! Sklepy i stragany aż kipią od warzyw. Zjadamy je więc na surowo, gotowane i duszone.
Do smaku słodkiego zaliczane są wszystkie pełne ziarna zbóż. Jedzenie zbóż harmonizuje cały organizm - odżywia go i wzmacnia. Warto wiedzieć, że pełne ziarna wiążą toksyczne substancje i złogi w ciele i sprzyjają ich wydaleniu. Poza tym zboża trawi się przez około 3-4 godziny, dzięki czemu dłużej mamy poczucie sytości.
Niektórzy z nas mają problemy z trawieniem pełnych ziaren zbóż - szczególnie pszenicy i pęczaku (co świadczy o osłabionym przewodzie pokarmowym). W takiej sytuacji można sobie pomóc mocząc zboża kilka godzin przed ugotowaniem albo gotując je do chwili aż się rozgotują na kleik. Najlepszym zbożem dla osób pragnących wzmocnić pracę śledziony, żołądka i trzustki jest proso czyli kasza jaglana.
Niezawodnym sposobem na jedzenie dużej ilości "słodkich" warzyw są zupy. Gotujmy je w tym czasie nieco gęstsze niż zwykle tak, żeby warzyw było w nich jak najwięcej. Ważne jest, żeby po ugotowaniu zupy dodać do niej zielone rośliny - świeże zioła, liście brokułów, rzodkiewek, kalarepy, selera, pietruszki.W ten sposób uzupełniamy ilość wygotowanych enzymów.
Warto pamiętać, że śledziona odpowiada za przemianę produktów pokarmowych w krew. Dalej - utrzymuje krew w naczyniach, kontroluje mięśnie, tkankę łączną i kończyny. Odżywia organizm substancją życiową. Odpowiada za odpowiedni poziom wilgotności w ciele. Ma bezpośredni wpływ na wygląd i jakość naszej skóry. Kontroluje również masę ciała i spalanie tłuszczu.
Żołądek to centrum naszego ciała, wokół którego krąży życie. Odpowiada za przyjmowanie i przetwarzanie pokarmów, ale jest związany również z tym jak przyjmujemy i przetwarzamy nowe sytuacje w życiu. Według żołądka coś jest do strawienia albo czegoś nie można strawić.
Żołądek tworzy z pokarmu płynną masę i przemieszcza ją do dwunastnicy. Wytwarza śluz, który chroni jego ściany przed kwasami. Oczyszczony chemicznie, "martwy" pokarm zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego a to może powodować nadkwasotę i wrzody żołądka i dwunastnicy. Tak samo działa stres..
Późne lato może być czasem wzmocnienia śledziony i żołądka, ale mogą się wtedy nasilać objawy dolegliwości tych narządów. Naturalne środki na dolegliwości żołądkowe to: herbata z korzenia lukrecji, śliwki umeboshi, kuzu, kasza jaglana i słodkie warzywa - dynia, cukinia, kabaczek, marchew.
Na koniec coś dla pocieszenia "żołądkowców" - słabość przewodu pokarmowego często zmusza do wprowadzenia zdrowej diety a rozsądna dieta prowadzi do długiego i zdrowego życia.