Spaghetti z dyni z różnymi sosami - Pycha!
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Spaghetti z dyni z różnymi sosami - Pycha!

poniedziałek, 30 września 2019

Beata Zatońska

Dynia makaronowa potrafi zaskoczyć. Najpierw trzeba ją znaleźć na bazarze. Jest podłużna, kształtem przypomina piłkę do rugby. Na jej skórce malują się zielono-żółte abstrakcyjne wzory. Gdy ją przekroimy, ma delikatny, arbuzowy aromat.

Swoje niezwykłe właściwości prezentuje po upieczeniu - miąższ dzieli się wtedy na nitki i wygląda jak makaron. Dyniowe spaghetti ma delikatny, orzechowy smak. Jeśli dodamy do niego aromatyczny sos, powstaje pyszne danie, które rozświetli jesienny, pochmurny dzień. Można je podać np. z aromatycznym, intensywnie czerwonym sosem pomidorowym, delikatnym sosem z kurek i mleka kokosowego albo z pesto. A jeśli zabraknie już czasu na sos, wystarczy do polania oliwa z oliwek z odrobiną czosnku i świeżo zmielonego pieprzu.

Na dwie osoby potrzebujemy połówki dyni, ok. kilograma. Jeśli chcemy nakarmić większą liczbę biesiadników, po prostu podwajamy lub potrajamy składniki.

Dynię przekrajamy na połowy, wyjmujemy pełen pestek środek. Miąższ smarujemy odrobiną oliwy i wkładamy dynię do piekarnika. Najlepiej upiec od razu całą dynię, drugą połówkę schowamy na dzień następny. Temperatura ok. 180- 200 stopni. Gdy minie 40 minut, sprawdzamy, czy miąższ jest już miękki. Miąższ upieczonej dyni wyskrobujemy łyżką lub widelcem z łupiny, układamy dyniowe spaghetti na talerzu.

Sos pomidorowy

Każda mistrz patelni (także ten z patelnią domową) z południa Europy czy Ameryki Południowej ma swój sprawdzony sposób na sofrito, czyli bazę do sosu pomidorowego. Podstawa to dobra oliwa z oliwek, najlepiej z pierwszego tłoczenia. Na tym zielonkawym skarbie podsmaża się posiekany czosnek, cebulę, czasem seler naciowy, marchewkę, fenkuł lub paprykę. Warzywa nie mogą się przypalić i jest ich naprawdę niewiele. Tyle tylko, żeby sos pomidorowy nabrał smaku.

Sos: puszka krojonych pomidorów, duży ząbek czosnku, pół małej cebuli, oliwa z oliwek, sól, pieprz, świeża bazylia, trochę startego parmezanu lub płatków drożdżowych

Potrzebujemy patelnię z wysokim brzegiem. Warzywa siekamy drobno i szklimy na dwóch łyżkach oliwy. Potem zalewamy pomidorami krojonymi z puszki. Patelnię zostawiamy na maleńkim ogniu i czekamy, aż sos zgęstnieje. Jest gotowy, gdy uda się zrobić w nim drewnianą łyżką "ścieżkę", która natychmiast nie zniknie. Oczywiście nie może być zbyt gęsty - sprawa osobistego smaku i wyczucia.

Dyniowe spaghetti hojnie dekorujemy sosem pomidorowym. Danie obsypujemy świeżo zmielonym pieprzem, polewamy oliwą i kładziemy na wierzch kilka listków świeżej bazylii. Smak podbije też łyżka startego parmezanu lub trochę płatków drożdżowych.

Sos kurkowy

Pół kg kurek, pół cebuli, pięć łyżek oliwy z oliwek, pół puszki mleka kokosowego, łyżka posiekanej natki pietruszki, łyżka soku cytrynowego.

Kurki starannie płuczemy w zimnej wodzie. Suszymy na ściereczce i sprawdzamy, czy między blaszkami nie został piasek, który będzie nam potem chrzęścił w zębach.

Czosnek i cebulę drobno siekamy, podsmażamy na trzech łyżkach oliwy. Gdy się zeszklą, dodajemy grzyby i resztę oliwy, smażymy przez pięć minut, wlewamy mleko kokosowe i gotujemy przez dwie trzy minuty. Sos ma trochę zgęstnieć. Doprawiamy solą, pieprzem, natką pietruszki i sokiem cytrynowym. Kurki i spaghetti z dyni świetnie się komponują.



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi