"Kuchnia jogina" - Piotr Henschke
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

"Kuchnia jogina" - Piotr Henschke

wtorek, 7 grudnia 2021

Redakcja

Trzymamy w rękach świeżutkie wydanie książki znakomitego kucharza Piotra Henschke - Kuchnia jogina - Kuchenne Sutry. To wyjątkowa książka kucharska, która oprócz autorskich przepisów na kilkadziesiąt wegańskich dań, zawiera również pięknie skomponowane Sutry, ułożone przez autora. Sutry pojawiają się prawie przy każdym przepisie, co sprawia , że książka posiada wyjątkową "duszę". Piotr Henschke opatrzył swoją książkę także pięknym wstępem i 20 bardzo praktycznym poradami. W kuchni jogina tej książki nie może zabraknąć! Polecamy! "Przyprawianie potraw jest niczym muzyka- nie jest ważne ile w niej dźwięków, ale czy pojawiają się w odpowiedniej chwili i czy istnieje między nimi harmonia" Paka Sutry 10 "Źródłem zdrowia jest różnorodność potraw. Talerz jogina pełen ziarna, warzyw, strączków i zielonych liści jest pełen kolorów niczym Święto Holi" Paka Sutry 23

 Kuchnia Jogina, kuchenne sutry, autor Piotr Henschke

Wydawnictwo Purana, 2021

 

Zapraszamy na krótką rozmowę z Piotrem Henschke.

JJ: Od kiedy gotowanie pojawiło się w Twoim życiu?

Piotr: Gdy byłem dzieckiem ugotowałem pierwszą potrawę - był to budyń. Pamiętam też z dzieciństwa niezłą lekcję, którą dostałem od ojca gdy kazał mi obierać ziemniaki. Robiłem to pierwszy raz, niechętnie i  niedokładnie. Chciałem szybko wyjść i pograć w piłkę. Gdy pokazałem ojcu obrane ziemniaki powiedział, że sam mogę je sobie zjeść a on zje coś w restauracji. Zapamiętałem wtedy, że jeśli coś się robi to trzeba to robić solidnie i z sercem. Później była szkoła gastronomiczna, kierunek ciastkarz. To był już czas wielu moich  kulinarnych eksperymentów. Jednak po raz pierwszy zobaczyłem co to naprawdę znaczy "gotować" gdy poznałem ludzi z Hare Kryszna. Różnorodność dań, które przygotowywali i ilość przypraw, których używali w tamtych czasach była dla mnie kompletnym odkryciem i szokiem. Wtedy obudziło się we mnie prawdziwe pragnienie gotowania i zadowalania innych swoją kuchnią.

 

 

JJ: Co zdecydowało, że związałeś swoje życie zawodowe z gotowaniem?

Piotr: Dobra oferta...bo jednak długo się broniłem przed zawodowym gotowaniem. Zajmowałem się czymś zupełnie innym i dobrze z tego żyłem. Gotowanie to było tylko hobby i nie miałem pojęcia jak naprawdę wygląda praca w gastronomii. Co innego ugotować raz na jakiś czas nawet na 100 osób ale bez zobowiązań a co innego zajmować się tym na co dzień. To bardzo ciężka praca, wyczerpująca fizycznie i psychicznie. Dziś, gdy mam już swój wiek i męczę się dużo szybciej niż kiedyś, jedyną rzeczą, którą trzyma mnie przy tej pracy jest świadomość, że gotując zmieniam ten świat na lepszy. Serwując ludziom pyszne wegańskie dania zmieniam ich podejście i nastawienie do tej kuchni, co może prowadzi dalej do głębokich zmian w ich życiu i świadomości

JJ: Czy od początku inspirowała Cię kuchnia wegetariańska i wegańska?

Piotr: Zdecydowanie tak. Zostałem wegetarianinem ponad 30 lat temu ze względów etycznych a po jakimś czasie także weganinem. Do dziś kuchnia ta mnie zaskakuje i ciągle odkrywam nowe jej aspekty, które wprowadzam później w swojej kuchni. Mam wrażenie, że w porównaniu do klasycznej kuchni mięsnej, kuchnia roślinna ma do zaoferowania dużo większą różnorodność.

 

JJ: Skąd czerpiesz inspirację przy tworzeniu swoich przepisów ?

Piotr: Zwykle nie mam inspiracji. To nie jest tak, że nagle się budzę i mam w głowie wizję jakiegoś nowego dania. To dzieje się spontanicznie i jest to proces twórczy. Często nowe dania powstają także przez przypadek gdy brak ci odpowiednich produktów i musisz wysilić umysł aby z tego co masz ugotować coś niezwykłego.

 JJ: Czym wyróżnia się Twoja książka spośród wielu podobnych pozycji obecnych na rynku wydawniczym ?

Piotr: Moje książki to nie tylko książki kulinarne zawierające jedynie przepisy. Jeśli chodzi o receptury, to powstały na bazie moich doświadczeń zgromadzonych przez lata gotowania dla joginów. W książce "Kuchenne Sutry" dużo ważniejszym aspektem niż przepisy, jest sama treść. Kuchenne sutry napisane w stylu Joga Sutr powstały na bazie osobistych doświadczeń z gotowania w indyjskich aśramach dla joginów ale także w oparciu o pisma wedyjskie. Choć samemu daleko mi do doskonałości, starałem się podpowiedzieć w jaki sposób osiągnąć sukces dzięki gotowaniu z odpowiednim nastawieniem. Być może to tylko moje osobiste doświadczenie a być może te teksty to coś więcej i kiedyś staną się dla gotujących joginów taką klasyką jak dziś są Joga Sutry ?

Dziękujemy za rozmowę:)

 

Książka do kupienia w sklepie internetowym: 

​https://sklep.joga-joga.pl/pl/p/Kuchnia-Jogina-cz-2-Kuchenne-sutry-Piotr-Henschke/1204

​oraz sklepie stacjonarnym w Szkole Joga Żoliborz w Warszawie 

 

 

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi