Dieta w okresie menopauzy
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Dieta w okresie menopauzy

wtorek, 16 września 2008

Ewa Dobek

Okres menopauzy to trudny czas dla kobiet. Przestrojenie hormonalne organizmu niesie za sobą wiele nieprzyjemnych doznań - uderzenia gorąca, drażliwość, depresje. Są na szczęście sposoby, którymi można sobie wyraźnie poprawić samopoczucie i wygląd. Jednym z nich jest niewątpliwie odpowiednia dieta.

W miarę upływu lat jesteśmy coraz bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane nadmierną aktywnością wolnych rodników. W okresie menopauzalnym ich wzmożona aktywność jest powodem szybszego starzenia się. Jedynym antidotum na tą trudną sytuację są antyoksydanty, których najbogatszym źródłem są rośliny.

Z tego powodu przynajmniej 50 procent naszego jadłospisu powinny zajmować warzywa i owoce. Najlepiej w postaci zup, sosów, potrawek. Pamiętajmy, żeby nie wylewać wody, w której się warzywa gotowały - pozbywamy się w ten sposób wartości odżywczych. Zawarte w roślinach sole mineralne dostarczają potrzebnych mikroelementów oraz rozpuszczalnych związków krzemu, które chronią kości przed osteoporozą. Dlatego warzywa powinno się gotować na parze, dusić lub podawać w zupach.

Następnym niezbędnym składnikiem diety w tym okresie są rośliny strączkowe, które są źródłem łatwo przyswajalnego białka. Najbardziej polecana jest soja, która zawiera fitoestrogeny - związki o działaniu zbliżonym do działania estrogenów, hormonów wydzielanych przez jajniki. Na terenach Dalekiego Wschodu, gdzie jada się dużo soi, kobiety znacznie lepiej znoszą okres przekwitania niż ich rówieśniczki w krajach Europy. Jeśli źle przyswajamy soję można ją przyjmować w postaci tabletek.

W okresie menopauzy warto wprowadzić do codziennej diety kaszę jaglaną. Kasza jaglana wspiera pracę śledziony, która odpowiada za nawilżenie organizmu. Częste jedzenie kaszy jaglanej procentuje wyregulowaniem gospodarki wodnej organizmu,poprawą wyglądu skóry, włosów i paznokci.

Odpowiednia ilość płynów w diecie to natępny warunek dobrego samopoczucia w okresie menopauzy. Woda poprawia nie tylko nawodnienie tkanek, ale przede wszystkim usprawnia wydalanie toksyn. Jesienią i zimą dobrze jest pić wodę lekko podgrzaną z odrobiną cytryny.

Przy piciu zielonej herbaty warto pamiętać, że ma ona właściwości wysuszające co nie wypływa dodatnio na wygląd skóry obciążonej zmianami hormonalnymi.

Najlepszymi napojami dla kobiet w okresie menopauzy są zioła i kompoty.
I tu ważna informacja (sprawdzona przez autorkę artykułu) - niezawodnym środkiem na uderzenia gorąca i nocne pocenie się jest szałwia! Wystarczy pić 2 razy dziennie po filiżance szałwi i odczuwa się wyraźną poprawę. Na koniec sprawa chyba najważniejsza - jeśli wcześniej nie zrezygnowałyśmy z mięsa, to w okolicach pięćdziesiątki wegetarianizm staje się koniecznością!
Jeśli chcemy żyć długo w zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej należy przejść na dietę wegetariańską. Młody organizm, choć z trudem, daje sobie radę z mięsem. W drugiej połowie życia zaś mięso jest zbytnim obciążeniem dla przewodu pokarmowego.

Do smażenia używamy najlepszych olejów roślinnych, tłoczonych na zimno, które zawierają naturalne witaminy. Nie na darmo zawartą w nich naturalną witaminę E nazywa się witaminą młodości.

Hormonalna terapia zastępcza w tym okresie to indywidualna decyzja każdej z nas, ale warto najpierw spróbować metod naturalnych, czyli preparatów sojowych i ziół tonizujących napięcia i emocje. Oprócz szałwii polecam również herbatkę o działaniu nasennym, w skład której wchodzą: szyszki chmielu, dziurawiec i melisa. Można sobie samej zrobić taką mieszankę: chmiel, dziurawiec i melisę mieszamy w równych ilościach. Zalewamy łyżeczkę mieszanki szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem kilkanaście minut i wypijamy małymi łykami przed snem.

Uważnie dobrana dieta to ogromne wsparcie w tak trudnym okresie życia jakim jest okres przekwitania. Na szczęście, przy odrobinie samozaparcia, na pozytywne rezultaty zmian żywieniowych nie trzeba długo czekać.

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi