Kuchnia Wegetariańska. Cztery Pory Roku - kulisy produkcji, rozmowa z pomysłodawcą i producentem Wiktorem Morgulec oraz reżyserem Xawerym Żuławskim.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Kuchnia Wegetariańska. Cztery Pory Roku - kulisy produkcji, rozmowa z pomysłodawcą i producentem Wiktorem Morgulec oraz reżyserem Xawerym Żuławskim.

poniedziałek, 9 marca 2009

Justyna Moćko

Już 10 grudnia odbędzie się premiera pierwszego multimedialnego podręcznika gotowania wege - "Kuchnia Wegetariańska Cztery Pory Roku". Skąd pomysł na taki produkt opowiada Wiktor Morgulec, jak pracowało się przy produkcji "Kuchni" mówi Xawery Żuławski

Jak narodził się pomysł o produkcji multimedialnego podręcznika "Kuchnia. Cztery Pory Roku"?

Wiktor Morgulec
Od kilku lat organizuję wyjazdowe kursy jogi. Bardzo ważnym elementem wyjazdów jest dobre, zdrowe jedzenie.
Od początku był to problem, bo w ośrodkach, które kiedyś wynajmowaliśmy na hasło kuchnia wegetariańska kucharze robili wielkie oczy i pytali, czy ryby to też jest kuchnia wegetariańska, albo, czy zupę mogą ugotować na kościach.
Doszliśmy do wniosku, że na wyjazdy będziemy zapraszali "swoich" kucharzy do gotowania wegetariańskich potraw.
Jedzenie zaczęło być wyśmienite. Uczestnicy, którzy na co dzień jedzą mięso, byli zachwyceni tym urozmaiceniem. Kucharze nie mogli opędzić się od dociekliwych osób skrzętnie zapisujących jak się robi tak świetne potrawy.
Z czasem zaczęliśmy organizować kursy kuchni wegetariańskiej.
Pomyślałem, że to warto pójść dalej i zaprezentować na DVD jak gotują kucharze, z którymi współpracujemy.

Ale dlaczego DVD, a nie na przykład tradycyjna książka kucharska ?

Po doświadczeniach z podręcznikiem do nauki jogi na dvd, uważam, że multimedialne DVD jest dużym lepszym sposobem prezentacji niż zwykła książka kucharska, gdzie podany jest przepis, kilka zdjęć ale nie widać procesu gotowania. Tu proces jest bardzo widoczny i sugestywny. Stawiamy laptopa koło miksera i do dzieła :)
Podobnie jak z praktyką jogi. W książce dużo trudniej jest pokazać złożoność pozycji jogi z różnych stron, a na DVD można to pokazać.

Od pomysłu do realizacji długa droga, jak to się stało, że zdjęcia odbyły się w tak niezwykłym miejscu ?


Nie miałem konkretnego pomysłu na przestrzeń, w której można by nakręcić materiał. Od Xawerego ( reżyser, realizator projektu) dostałem tylko wskazówkę, żeby ze względów technicznych była to "kuchnia wyspa". Zacząłem szukać wysp u znajomych, ale jakoś bez większych rezultatów. W końcu zgłosiłem się po pomoc do Justyny Smolec, która jest projektantem wnętrz i ćwiczyła jogę u nas w szkole. Kiedyś dla Magazynu Dobre Wnętrze przygotowywała projekt "pokoju do praktyki jogi" - razem to realizowaliśmy.Po kilku dniach Justyna powiedziała mi o Loftach de Girarda - że może tam uda się nakręcić materiał.
Słyszałem już wcześniej o niezwykłym projekcie adaptacji starej, pieknej fabryki w Żyrardowie na nowoczesne mieszkania. Pojechaliśmy obejrzeć z filmowcami miejsce - okazało się, że jest super, no i tak to zagrało.

Lofty de Girarda zostały sponsorem projektu ?

Okazało się, że pomysł takiej produkcji bardzo im się spodobał. Otrzymaliśmy wszelką niezbędną pomoc. Udostępniono nam świetnie wyposażone kuchnie. Klimat i przestrzeń tej starej fabryki dawał dodatkowa moc do pracy.

Wracając do samej produkcji - przepisy ułożone są według pór roku. Skąd pomysł, aby tak je pogrupować?


Często mnie pytano: A co ty jesz zimą, a co ty jesz na wiosnę? Zauważyłem, że nasze pożywienie jest bardzo mocno związane z porami roku. Ja jem to, co akurat w danym czasie jest dostępne. Co innego, kiedy jest ciepło (więcej sałatek), co innego zimą.
Wielokrotnie spotkałem się z kuriozalnymi opiniami, że w Polsce nie można być wegetarianinem, bo jest za zimno, bo człowiek się wychładza, choruje i nie ma siły. Zupełnie się z tą opinią nie identyfikuję.
Pomyślałem, że skoro takie mity pokutują, to warto zaprezentować potrawy ułożone według pór roku, pokazując co można jeść w mroźne, zimowe wieczory.

A którą poru roku Ty lubisz najbardziej, jeśli chodzi o jedzenie?

Ja lubię tłusto zjeść;-) A tak naprawdę lubię wszystko, co kucharze prezentują na tych płytach. Tu są świetne przepisy, również na potrawy, które można przygotować bardzo szybko, w 15 minut, pół godziny.

4 style, 4 pory roku ?

Tak, na płycie zaprezentowane są różne style gotowania: Ewa Kmiecik - kuchnia indyjska, Piotr Henschke - kuchnia azjatycka, Piotr Ważyński - kuchnia fusion, Ewa Dobek i Tomek Guliński - Kuchnia przygotowywana wg.5 przemian.
Kluczem ułożenia potraw są 4 pory roku. Każdy z kucharzy ma swój udział w różnych porach roku.

A Ty, którą kuchnię najbardziej preferujesz?


Trudne pytanie Powiem szczerze: jadłem potrawy wszystkich zaproszonych kucharzy i uważam, że ich kuchnia jest znakomita. Podczas wyjazdów miałem okazję testować wielokrotnie ich umiejętności. Stąd moje wewnętrzne przekonanie, że trzeba je popularyzować. W Polsce jest niewielu kucharzy wegetariańskich. Ci, których zaprosiliśmy do produkcji są zdecydowaną czołówką i warto, żeby byli powszechnie znani.

Skąd pomysł, żeby do produkcji zatrudnić reżysera Xawerego Żulawskiego?

Z Żurkiem współpracowaliśmy przy produkcji II części "Jogi dla początkujących. Start", która również ukaże się wkrótce.
Wiem, że jest bardzo dobry w tym, co robi. Ma zgraną ekipę (montażystów, oświetleniowców, dźwiękowców). Nagranie przebiegało bardzo sprawnie, choć było mnóstwo nieprzewidzianych sytuacji związanych z logistyką, przygotowaniem.
Na koniec zostało nam mnóstwo znakomitego jedzenia, którego, mimo najszczerszych chęci nie byliśmy w stanie przejeść;-)

Jak długo jesteś wegetarianinem?


Dłużej jestem, niż nie jestem. Przestałem jeść mięso kiedy miałem 16 lat. Mam żonę wegetariankę i czwórkę dzieci w wieku od 2,5 do 10 lat.
W domu mięso jedzą tylko koty :)

Kiedy ukaże się płyta?

Premiera płyty jest 10 grudnia. Od 10 grudnia płytę będzie można kupować w sklepie www.sklep.joga-joga.pl

Czy trzeba będzie kupować od razu pakiet 4 płyt?

Nie, płyty można kupować pojedynczo, każda pora roku oddzielnie i można również kupić elegancko zapakowany czteropak.
Jestem przekonany, ze jeśli ktoś już zna kucharzy bez wątpienia od razu kupi cały pakiet :)

Dziękuję za rozmowę

Wiktor Morgulec- nauczyciel Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, autor dvd Joga dla początkujących, współzałożyciel portalu joga-joga.pl.

Rozmowa z Xawerym Żuławskim, reżyserem.

Dlaczego zgodziłeś się reżyserować projekt multimedialny Kuchnia Wegetariańska Cztery Pory Roku?

Reżyserować - w tym przypadku to pewne przejęzyczenie. Zgodziłam się na realizację tego projektu, przy czym oprawę, zaproszenie kucharzy, miejsce organizował Wiktor, który jest moim kolegą. Ja tutaj dużo do powiedzenia jako reżyser nie miałem;-)
Do mnie należało wizualizowanie pomysłu Wiktora, a potem mój asystent zmontował płytę.

Jak wspominasz tę pracę?

Jak każda praca przy realizacji czegokolwiek, czy to jest taki projekt, czy film fabularny to ciężka orka. Trzeba się zmieścić w określonym czasie. Tu w dwa dni trzeba było sfilmować pracę wszystkich kucharzy.

Jak smakowało Ci jedzenie, które zrobili?


Jestem fanem wszystkich sałatek, które wykonywali kucharze. Każda z nich była rewelacyjna. Generalnie nie jestem fanem tofu, ale to, które zrobił Piotr Henschke było świetne, fantastycznie doprawione, po tajsku, zapiekane w cieście.

Jesteś wegetarianinem?

Wegetarianinem byłem przez wiele lat, ale teraz, od kiedy mamy dziecko, jemy mięso. Jemy ryby, kurczaka ze względu na dziecko. Ale przeraża mnie, jaka jest ilość mięsa na rynku.
Jest takie utarte powiedzenie, że na rynku polskim nie ma produktów, z których można zrobić dobre jedzenie wegetariańskie. A tu byli kucharze, którzy w różny sposób zrobili prawie 50 potraw z produktów sezonowych.
W domu ja gotuję. W kuchni sugeruje się tym, czego potrzebuje mój organizm. Na przykład zimą lubię robić wszelkie zapiekanki. Ale i tak do każdej zapiekanki robię sałatki. Te, które przyrządzali kucharze bardzo mnie zainspirowały.
To DVD to świetny prezent na święta (i nie tylko) dla kogoś, kto sam gotuje i poszukuję inspiracji do kucharzenia.

Jak jest według Ciebie przepis na dobre gotowanie?

Trzeba się rozglądać. Kiedy się je coś dobrego, trzeba zapamiętywać smaki i próbować powtórzyć. Wąchać, smakować. Trzeba próbować, ale też słuchać innych. Ludzie dużo rozmawiają o jedzeniu. Fajne są momenty, kiedy jesteśmy gdzieś, jesteśmy głodni i ludzie zaczynają rozmawiać o tym, co najbardziej lubią jeść Słucham różnych patentów i potem je powtarzam

A co jest Twoją specjalnością?

Czego się nie tknę jest moją specjalnością;-) Wyćwiczyłem się w zupie tajskiej. Również robię dobrą wegetariańską zapiekankę. Taka lazania zapiekana w sosie beszamel - różne warzywa: pieczarki, kalafior, szpinak,. Paprykę cebulę wcześniej podsmażam. A potem wszystko zapiekam
Mamy następny przepis;-) od reżysera. Dziękuję ;-)

Xawery Żuławski - polski reżyser, scenarzysta i aktor. Syn aktorki Małgorzaty Braunek i reżysera Andrzeja Żuławskiego. W 1995 ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi.
W 2006 roku był jednym z jurorów konkursu na amatorski film wideo "Częstochowa w kadrze". W 2007 roku otrzymał główną nagrodę 20 tysięcy zł za obraz Chaos na festiwalu debiutów filmowych "Młodzi i film" w Koszalinie. Otrzymał Nagrodę Specjalną w wysokości 900 tysięcy zł ufundowaną przez prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego.
Filmografia
• 2006 Chaos - reżyseria i scenariusz
• 2000 La Fidelite - współpraca operatorska, aktor
• 2000 Bellissima w Pokolenie 2000 - drugi reżyser, aktor
• 1997 Un Air Si Pur ... - asystent kierownika produkcji
• 1993 Rozmowa z człowiekiem z szafy - asystent reżysera
• 1990 La note bleue - współpraca realizatorska
Obecnie pracuje nad ekranizacją "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej.
Biogram na podstawie Wikipedii.

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi