Lecznicze właściwości kapusty
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Lecznicze właściwości kapusty

czwartek, 7 lutego 2019

Jedzeniem można się leczyć, myślę, że dla czytelników naszego działu to oczywiste. Ale czy wiecie, że czołowe miejsce wśród produktów, które nas leczą przypada kapuście? Może nieprzypadkowo w moim ulubionym dziecięcym wierszu to właśnie kapusta okazuje się najmądrzejsza przemawiając do reszty warzyw na straganie: "Moi drodzy, po co kłótnie, po co wasze swary głupie, wnet i tak zginiemy w zupie?

Jeśli wziąć 10 najbardziej skutecznych leczniczo roślin i przyjąć właściwości kapusty za 100 procent, to pozostałe mają: zboże - 30 %, cytryna 29 %, marchew 26 %, czosnek 25 %, cebula 23,5 %, borówka 21 %, ziemniak 20 %, winogrona 18 %, pietruszka 15 %.

Kapusta jest wartościowym źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika. Szczególnie cenna jest kapusta pekińska, która zawiera bardzo dużo beta-karotenu (prowitaminy A). Pół szklanki pokrojonej kapusty pekińskiej pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Wszystkie natomiast kapusty są doskonałym źródłem witaminy C, potasu i wapnia.

Kapusta czerwona ma działanie przeciwnowotworowe - zawiera antocjany, (które odpowiadają również za jej charakterystyczną barwę), które mają właściwości przeciwutleniające. Razem z witaminami E, C i beta-karotenem zmniejszają ryzyko występowania zmian miażdżycowych i rozwoju nowotworów.
Kapusty - biała, włoska i czerwona mają zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne, zarówno świeże jak i gotowane. Szczególne właściwości mają jednak świeże liście kapusty. Stosowane zewnętrznie leczą: zapalenie oskrzeli, katar, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, egzemę, opryszczki, trądzik, odmrożenia, oparzenia, stłuczenia. Okłady ze świeżych liści kapusty mają tak mocne działanie, że czasami wywołują zaostrzenie się objawów. Taka reakcja jest objawem i regeneracji leczonych tkanek. Im świeższe liście tym skuteczniejsze działanie okładów. Liście przed użyciem myjemy, suszymy i wykrawamy środkową żyłę główną. Następnie rozgniatamy liście wałkiem do ciasta na stolnicy aż do pojawienia się soku - wtedy liść jest gotowy do zrobienia okładu. Przykładamy go do chorego miejsca i bandażujemy je.

Wewnętrzne działanie kapusty jest zbawienne przy dolegliwościach gastrycznych, jelitowych, układu oddechowego i na ogólne osłabienie.
Kapusta zwiera duże ilości żelaza, magnezu i miedzi, dzięki czemu skutecznie wspiera leczenie anemii.

na wątrobę, chorobę wrzodową i cukrzycę. Właściwości gojące i zabliźniające soku z kapusty są wykorzystywane przy leczeniu zapalenia wrzodziejącego okrężnicy. Skutek leczniczy zawdzięczamy kleistym śluzom roślinnym, siarce, solom potasowym i witaminie U, która chroni śluzówki. Płukanie gardła sokiem z kapusty oczyszcza, goi i zabliźnia stany zapalne.

Okłady z liści kapusty dają również doskonałe efekty kosmetyczne, przede wszystkim dzięki dużej zawartości siarki, pierwiastka, który korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Półgodzinny okład na twarz regeneruje i oczyszcza skórę, poprawia krwiobieg, absorbuje skupiska tłuszczu z tkanki podskórnej.



Mimo powszechnie panującej opinii, że kapusta jest ciężkostrawna, okazuje się nadzwyczaj korzystna dla żołądka i jelit, zwłaszcza w postaci świeżego soku.
Do potraw z kapusty wystarczy dodać odpowiednią ilość przypraw, szczególnie majeranku i kminku, które ułatwią trawienie. Warto wiedzieć również o ważnej zasadzie dotyczącej gotowania kapusty. Z powodu dużej zawartości ostrych olejków eterycznych należy we wstępnej fazie gotować ją bez przykrycia. Dzięki temu część olejków eterycznych ulotni się wraz z parą wodną a kapusta nabierze delikatniejszego smaku.
Przy ogólnym zmęczeniu pomaga zmiksowany koktail z soku z kapusty, cytryny, natki pietruszki i jabłka. Dodajemy do niego szczyptę majeranku i kminku i pijemy raz dziennie.


Nie sposób też pominąć zdrowotnego działania kapusty kiszonej. Zawiera ona enzymy pomagające w trawieniu tłuszczów i błonnika. Enzymy mlekowe kapusty działają silnie dezynfekująco na przewód pokarmowy. Nie należy więc ich niszczyć płukaniem kiszonej kapusty. Sok z kiszonej kapusty jest lekarstwem na dolegliwości przewodu moczowego, układu oddychania i jelit.

Lista leczniczych właściwości kapusty jest długa. Nie sposób sprawdzić wszystkich jej zalet, ale niechby chociaż ich połowa się potwierdziła byłoby to naprawdę imponujące! Warto spróbować i w końcu docenić naszą swojską kapustę. Jest to w końcu jedno z najtańszych warzyw zimą. Tekst opublikowany na joga-joga.pl 10.03.2009 r.


Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Kuchnia
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi